Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Kauza zatčeného soudce Havlína: dříve dostal trest za nátlak na kolegyni

Česko

  10:00
PRAHA - Co stojí za razií v justici, po níž za mřížemi skončil soudce Ondřej Havlín, není zatím jasné. Každopádně lze v minulosti dohledat minimálně jeden doložený přešlap, kvůli kterému skončil před soudem. Šlo o ovlivňování případu Jana Harangozzy, jenž stanul v roce 2010 před soudem kvůli řízení v opilosti.

Soudce Ondřej Havlín foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Na začátku stála kárná žaloba tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který žádal Nejvyšší správní soud o prošetření dvou věcí. Zaprvé, zda soudce Havlín ovlivňoval při práci svou kolegyni, a zadruhé, zda zasahoval do dokumentů týkajících se daného trestního řízení.

Podle kárného senátu se události na konci roku 2010 odehrály takto:   Když soudkyně Daniela Reifová dostala na stůl případ Jana Harangozzy (obviněného z řízení pod vlivem alkoholu), oslovil ji na chodbě soudce Havlín.

PROČTĚTE SI ROZSUDEK

Rozsudek Nejvyššího správního soudu nad soudcem Ondřejem Havlínem (1)

Pro přečtení celého rozsudku klikněte na stránku dokumentu.

"S tím, že obžalovaný je jeho známý nebo kamarád a že ta věc je nějak ovlivněna, že to není tak, jak je uvedeno v obžalobě, že policisté to na něj ušili a že má přijít nějaký svědek, který řekne, jak to ve skutečnosti bylo," popisuje Havlínovo nezvyklé chování dokument.

Tento názor zopakoval soudkyni ještě jednou, než vynesla na konci listopadu 2010 rozsudek. "Nežádal ji, aby obžalovaného viny zprostila, ale tvrdil, že přijde svědek, který řekne, jak to bylo, tedy že obžalovaný H. vozidlo neřídil." Havlín později vysvětloval, že mu jen šlo o správný postup soudu.

Kdo je Jan Harangozzo

Jan Harangozzo je spojován s ústeckým soudcem Jiřím Berkou, hlavou takzvané konkurzní mafie. Harangozzo měl v případu sehrát roli toho, kdo uplácel úředníka Národního bezpečnostního úřadu výměnou za informace o vyšetřování korupce a finanční kriminality. Obžaloby byl však muž zproštěn.

Jenže svědek, o kterém mluvil, se k hlavnímu líčení nedostavil, a tak soudkyně rozhodla bez jeho výpovědi. "Kárně obviněný soudce se rozčílil, řekl jí, že to, co udělala, je nekolegiální a že toho bude litovat," popisuje následné události rozsudek.

Netolerovatelné chování

Havlín na svou obranu před Nejvyšším správním soudem řekl, že nikdy neuvedl, že je Harangozzo jeho kamarád. A soudkyni prý nikdy neřekl ani to, že toho bude litovat, ale připomněl jí pouze rčení: Nečiň druhým to, co nechceš, aby činili oni tobě.

Přesto soud konstatoval, že se Havlín provinil. "Takové chování soudce, který vnucuje určitou verzi obhajoby obžalovaného (zejména, že sám neřídil) jinému soudci, své kolegyni, která aktuálně věc projednává a má ji rozhodnout, nelze tolerovat," uvedla soudkyně Ludmila Valentová.

ČTĚTE TAKÉ:

Soudce Havlín byl v květnu 2012 uznán vinným z kárného provinění a na půl roku mu byl snížen plat o 10 procent. "Svým jednáním mohl ohrozit důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů," podotkla soudkyně.

V trestu se ale nepromítlo druhé podezření, a to že Havlín pozměnil dokumenty v elektronickém systému, které se týkaly Harangozzovy kauzy. Podezření se totiž neprokázalo, přestože při jednom z jeho minimálně 60 nahlédnutí do spisu se velikost souboru zdvojnásobila. Avšak změna ani jiný zásah do obsahu dokumentu zpětně zjištěn nebyl.

Autor: