Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korupce v justici: další obviněný je advokát Karel Matějka

Česko

  16:06aktualizováno  16:17
PRAHA - Justiční zátah na organizovanou úplatkářskou skupinu kolem soudce Ondřeje Havlína má další konkrétní jméno. Server Lidovky.cz zjistil, že obvinění z korupce si vyslechl i pražský advokát Karel Matějka. Vedle Havlína a žalobce Františka Fialy jde tak o třetího obviněného z justičního prostředí.
Advokát (ilustrační foto)

Advokát (ilustrační foto) foto: MAFRA: Tomáš HájekLidové noviny

Obvinění Matějky serveru Lidovky.cz potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Kromě něj, Havlína a Fialy je stíhán jeden advokátní koncipient a dvě osoby mimo justici. Havlína jako jediného poslal soud do vazby.

ČTĚTE VÍCE:

Advokátní komora v pondělí informaci o stíhání Matějky neměla, advokát však obvinění z trestného činu musí neprodleně ohlásit. "Až další dny ukážou, jak vůči němu budeme postupovat," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí komory Iva Chaloupková. Komora obvykle po podání žaloby pozastavuje advokátní činnost, v případě, že je advokát stíhán vazebně, učiní tak okamžitě.

Vrchní návladní Lenka Bradáčová již v sobotu uvedla, že šestice je stíhána z trestných činů nepřímého úplatkářství, přijímání úplatku, vydírání, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Konkrétní informace o případech však zatím chybí. Podle MF Dnes se obvinění týkají toho, že skupina zahlazovala trestné činy v dopravě a nechala si platit například za to, aby pachatelé těchto činů nepřišli o řidičský průkaz. Fiala i Havlín se údajně pod tíhou důkazů přiznali.

Policie Havlína a spol. sledovala od přelomu loňského srpna a září. "Nešlo přitom o běžnou korupci, ale skutečně důmyslnou, nezákonnou výpomoc. Rozsah kontaktů osob byl navíc hodně veliký," řekl Lidovým novinám šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

V justiční kauze 6 obviněných

ONDŘEJ HAVLÍN, soudce Obvodního soudu pro Prahu 2
V minulosti působil jako velvyslanec v Bulharsku, po několika stížnostech Sofie ho ale tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan odvolal. Bulhaři si stěžovali, že například při oficiální recepci urážel jejich zemi nebo že na hranicích přejel nohu celníkovi. Českým občanům pak přes média vzkázal, aby se zemi vyhýbali kvůli loupežným přepadením.

Bez problémů se neobešlo ani Havlínovo angažmá v čele chorvatského velvyslanectví, kde loboval za zájmy ostravské soukromé cestovní kanceláře Kovotour plus.

FRANTIŠEK FIALA, státní zástupce
Vyšetřovatelé zatím nechtějí prozradit, jakou roli v celém případu sehrál žalobce František Fiala. Ten měl na starosti především trestné činy v oblasti dopravy.  Mezi nejznámější případy, které Fiala řešil se řadí tragédie na Karlově náměstí v Praze, kde tramvaj smrtelně zranila 2 lidi a také havárie moderátora Leoše Mareše, který autem srazil motorkáře.

KAREL MATĚJKA, advokát

  • advokátní koncipient - totožnost zatím neznámá
  • dva lidé z prostředí mimo justici - totožnost zatím neznámá

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...