Lidovky.cz

Byt za 12 milionů: kraj kryje Novotnou, informace o majetku prý nemusela odevzdávat

Česko

  7:00aktualizováno  20. května 14:38
PRAHA - Středočeský kraj změnil názor a odmítá zveřejnit čestná prohlášení své bývalé vysoké úřednice Johany Novotné. Ta přitom neumí vysvětlit, z čeho zaplatila luxusní byt. Podle úřadu totiž informace nemusela odevzdávat, protože jako vedoucí oddělení veřejných zakázek o žádných veřejných zakázkách nerozhodovala, a tak se na ní nevztahuje zákon o střetu zájmů.

Johana Novotná s Davidem Rathem při zahájení rekonstrukce náměstí v Čelákovicích. foto: Středočeský kraj

Ještě ve čtvrtek přitom mluvčí Nicole Mertinová tvrdila, že Novotná neodevzdala pouze prohlášení za část roku 2012 a kraj se na ní kvůli tomu chystá dát podnět ke správnímu řízení. Nyní je ale vše jinak. "Právníci asi neměli tolik času se tomu první den věnovat," omlouvá nyní nečekanou změnu názoru. Podle nové interpretace kraje je jeho bývalá úřednice z obliga a žádná pokuta jí nehrozí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Měla za povinnost manažersky zajišťovat zadávání a vyhodnocování veřejných zakázek, nikoliv však rozhodovat v tom smyslu, aby naplnila znaky veřejného funkcionáře dle zákona o střetu zájmů. Ing. Novotná se rovněž nepodílela ani na dalších činnostech, které upravuje zákon o střetu zájmů a které zakládají povinnost předkládat čestné prohlášení. V době svého zaměstnání na Krajském úřadě Středočeského kraje tudíž nenaplňovala podmínky pro to, aby mohla být považována za veřejného funkcionáře ve smyslu zákona o střetu zájmů a neměla tudíž povinnost čestné prohlášení předkládat," argumentuje kraj.

Zákon o střetu zájmů

(3) Povinnosti podle tohoto zákona se na osobu uvedenou v odstavci 2, která podává oznámení podle § 9 až 11 a § 12 odst. 2 evidenčnímu orgánu (§ 14 odst. 1), vztahují pouze tehdy, jestliže v rámci výkonu své činnosti

a) nakládá s finančními prostředky orgánu veřejné správy jako příkazce operace ve smyslu zákona o finanční kontrole, pokud hodnota finanční operace přesáhne 250 tisíc Kč,
b) bezprostředně se podílí na rozhodování při zadávání veřejné zakázky nebo na rozhodování při výkonu práv a povinností zadavatele při realizaci zadávané veřejné zakázky,
c) rozhoduje ve správním řízení, s výjimkou blokového řízení, nebo
d) se podílí na vedení trestního stíhání.

Zákon nařizuje odevzdávat prohlášení všem úředníkům rozhodujícím o zakázkách nad 250 tisíc korun a těm, kteří se "bezprostředně podílí na rozhodování při zadávání veřejné zakázky nebo na rozhodování při výkonu práv a povinností zadavatele při realizaci zadávané veřejné zakázky". Jen z výslechů v kauze Rath přitom vyplývá, že se Novotná na rozhodovacím procesu přinejmenším podílela. "Stanovila, v jakém druhu zadávacího řízení se má soutěž vyhlásit," vypověděl jeden z jejích bývalých podřízených k rekonstrukci zámku Buštěhrad, za níž jsou nyní Rath a spol. stíháni.

Nad výkladem kraje kroutí hlavou i šéfka protikorupčního odboru vlády Karolína Peake (LIDEM). "Jestli byla vedoucí odboru veřejných zakázek, nedokážu si představit, jak by mohla do zákona nespadat," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz. A přidává se i středočeský opoziční zastupitel a exhejtman Petr Bendl (ODS). "Pokud někdo má vedoucí pozici v oblasti investic a neudělá to, považuji to zkrátka za hrubé porušení zákona," řekl České televizi.

Čestné prohlášení by přitom mohlo objasnit, kde 29letá úřednice vzala peníze na luxusní byt za 12 milionů. Když se jí na to server Lidovky.cz zeptal, odpověděla, že z vlastních zdrojů a z úvěru, svá slova však nedoložila. Vedení kraje, nemocnice i sociální demokracie si problém přehazují jako horkou bramboru.

Proč je důležité se ptát na byt Novotné

Dům, v němž koupila byt Johana Novotná

  • rok po ukončení vysoké školy ve 29 letech si pořídila bydlení za 12 milionů
  • neumí věrohodně vysvětlit, jak si na něj vydělala
  • v době, kdy byt koupila, pracovala jako vedoucí oddělení zakázek Středočeského kraje, kam ji přivedl tehdejší hejtman David Rath
  • její oddělení rozhodovalo o zakázkách, o nichž policie tvrdí, že byly zmanipulované. Rath a dalších deset lidí je kvůli nim obviněno
  • po vyhazovu z kraje získala Novotná bez výběrového řízení lukrativní post jako ekonomická náměstkyně v krajské nemocnici Kolín

"Paní Novotnou předsednictvo ČSSD již před rokem vyzvalo k tomu, aby odešla. Toto usnesení stále platí. Její nové angažmá ve strukturách kraje by měl neprodleně řešit pan hejtman Řihák," vyzývá předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Jenže vedení kraje dává od problému ruce pryč. "Ing. Novotná není v zaměstnaneckém poměru vůči krajskému úřadu, a proto není možné přijímat v této věci jakákoli opatření, neboť spadá plně do personální kompetence ředitele kolínské nemocnice," vzkazuje v prohlášení.

A ředitel krajské nemocnice v Kolíně Petr Chudomel, který Novotnou po vyhazovu z hejtmanství přijal bez výběrového řízení na místo ekonomické náměstkyně, zase vrací míček na stranu Středočeského kraje. "Pořízení bytu v roce 2009, pokud je to pravda, nemá žádnou souvislost s výkonem práce paní Novotné v nemocnici, kde pracuje teprve od počátku roku 2013," míní.

Opoziční středočeští zastupitelé ODS budou kvůli Novotné vedení kraje interpelovat, na kobereček si ji pozvalo i vedení ČSSD, které se chystá zrušit jí členství. Novotná však slíbuje, že předloží písemné dokumenty, jimiž veškeré pochybnosti kolem nákupu bytu rozptýlí.   

Reakce Středočeského kraje

Reakce na nepřesné informace v článku Lidových novin „Kraj kryje Novotnou, informace o majetku prý nemusela odevzdávat“

1) Není pravda, že by kraj „kryl“ Ing. Johanu Novotnou. Kraj nikoho nekryje, pouze postupuje tak, jak mu ukládá zákon. Krajský úřad stejně jako jakákoli jiná veřejná instituce nemůže nikomu nařizovat, co mu zákon neukládá. Pokud paní Novotná neměla podle zákona o střetu zájmů povinnost předkládat čestná prohlášení, není možné od ní tato prohlášení zpětně vynucovat.
       „Jelikož se jedná o věc právního výkladu a chceme rozptýlit veškeré pochybnosti, rozhodli jsme se obrátit s žádostí o právní výklad na Ministerstvo vnitra,“ uvedl ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina.
2) Není pravdou, že by kraj „změnil názor a odmítá zveřejnit čestná prohlášení Johany Novotné“, protože paní Novotná není osobou povinnou podle zákona o střetu zájmů, žádné prohlášení neodevzdávala, a tudíž není ani možné nic zveřejnit. Původní prohlášení kraje o této povinnosti bylo podáno na základě chybné informace, která byla následně korigována závazným stanoviskem právního odboru krajského úřadu.
3) Nad rámec těchto zákonem stanovených možností kraje však hejtman Josef Řihák společně s náměstkem Milošem Peterou vyzvali Johanu Novotnou k vysvětlení okolností pořízení jejího bytu, neboť to považují za žádoucí a nutné. 
4) Není pravou, že „vedení kraje, nemocnice i sociální demokracie si problém přehazují jako horkou bramboru“. Je nutné oddělovat odpovědnost zaměstnance a povinnosti z toho vyplývající a odpovědnost politickou. Slučování těchto dvou rovin bylo možné před listopadem 89, kdy pochybení politická vedla k postihu v zaměstnání. Paní Novotná není zaměstnankyní kraje, a proto není možné ze strany kraje vůči ní vyvozovat jakákoli personální opatření. Přestože však paní Novotná neporušila zákon o střetu zájmů, jak zní stanovisko právního odboru kraje, je zde na místě odpovědnost politická, a proto hejtman Řihák s náměstkem Peterou vyzvali paní Novotnou k vysvětlení jejích majetkových poměrů. V tomto směru postupují shodně s vedením ČSSD v čele s Bohuslavem Sobotkou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.