Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Rathova spolupracovnice koupila byt za 12 milionů. Nevysvětlila, kde na něj vzala

Česko

  6:00aktualizováno  17:23
PRAHA - Pravá ruka stíhaného exhejtmana Davida Ratha, Johana Novotná (ČSSD), porušila zákon o střetu zájmů. Neodevzdala totiž povinná majetková přiznání, což jí jako bývalé vysoce postavené úřednici Středočeského kraje zákon ukládá. Přitom má co vysvětlovat: v době, kdy pracovala na středočeském hejtmanství, si pořídila luxusní bydlení za 12 milionů korun. Kde na něj vzala, nedokáže věrohodně vysvětlit.

Johana Novotná s Davidem Rathem při zahájení rekonstrukce náměstí v Čelákovicích. foto: Středočeský kraj

Server Lidovky.cz na informace o bytu Novotné narazil, když se blíže zajímal o úředníky spjaté s kauzou kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Jak vyplývá z katastru nemovitostí, bývalá vedoucí odboru veřejných zakázek Středočeského kraje koupila na jaře 2009 za 11,9 milionu korun byt o velikosti 120 metrů čtverečních. Ve druhém patře domu poblíž Riegrových sadů na pražském Žižkově má k dispozici čtyři pokoje, dvě koupelny, kuchyň, předsíň a balkon.

ČTĚTE TAKÉ:

Není jasné, jak na luxusní bydlení ve svých 29 letech vydělala. Teprve rok před nákupem dostudovala Vysokou školu finanční a správní, podle obchodního rejstříku od roku 2006 drží tři procenta v německé farmaceutické společnosti Pharmexx, kterou spoluvlastní Rathova přítelkyně Olga Rühle, od níž si poslanec pronajímá kancelář za nejvyšší možnou sumu.

Dům, v němž koupila byt Johana Novotná

Podnikáním nevydělala

Od února do listopadu 2008 Novotná navíc figurovala v představenstvu firmy Executive Project Group, předchůdkyně ML Compet namočené v kauze Rath, ale tam si peníze nevydělala. "Ve společnosti Executive Project Group jsem od února 2008 do listopadu 2008 formálně vykonávala funkci členky představenstva. Fakticky jsem nevykonávala žádnou činnost a nebyla jsem v pracovním poměru k této společnosti," tvrdí. 

Policii u výslechu přiznala, že byla v dennodenním kontaktu s jednatelkou firmy Lucií Novanskou, která čelí v kauze Rath obvinění. Jak informoval server Lidovky.cz, nic víc ale neprozradila, protože nápadně často trpěla výpadky paměti.

Majetky úředníků

Server Lidovky.cz prověřil všechny centrální databáze majetkových přiznání, které musí od roku 2008 odevzdávat klíčoví státní zaměstnanci. A takřka v každém z nich chyběla čestná přiznání, která musí úředníci odevzdat každý rok do konce června. Nejde přitom o dokumenty, které měli předložit k veřejné kontrole letos. Řada případů se týká let minulých.

ČTĚTE VÍCE

Kriminalisté se jí například dotazovali na zakázku na opravu Buštěhradského zámku, která je podle státního zástupce předražená minimálně o 16 milionů. "Nebyla schopna odpovědět, uvedla, že si konkrétně nevzpomíná," stojí v obžalobě.

Na zakázky ve Středočeském kraji, z nichž některé nyní vyšetřuje policie, dohlížela od prosince 2008, kdy ji Rath přivedl. Čistě hypoteticky, kdyby si tak bydlení měla pořídit pouze z příjmu úřednice, musela by měsíčně vydělat tři miliony korun.  Podle kupní smlouvy si totiž  hypotéku na nákup nebrala.

Informace jsem poskytla dostatečné

"Financování pořízení nemovitosti bylo realizováno z vlastních zdrojů a úvěrem," odpověděla Novotná stručně na dotaz serveru Lidovky.cz. Co si představit pod obecným pojmem "z vlastních zdrojů"? Od koho a jak vysoký si vzala úvěr? To už nechává bez odpovědi. "Z mého pohledu jsem poskytla dostatečné informace," odmítla doplňující otázky.

Její tvrzení navíc nejde z otevřených zdrojů nijak ověřit. Ačkoliv jako vysoce postavená úřednice kraje měla podle zákona o střetu zájmů povinnost za všechna léta strávená v úřadu odevzdat majetková přiznání, její kolonka v registru Středočeského kraje zeje prázdnotou. I tento fakt Novotná rychle odbývá: "Nejsem si vědoma, že by v registru nějaké dokumenty chyběly."

Podle kraje úřednice neposlala jen jeden dokument. "Paní Novotná nedodala prohlášení o střetu zájmů za část roku 2012, kterou měla dodat v době, kdy na úřadě skončila. V této věci bude zahájeno správní řízení," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová. Jenže pohled do přehledu přiznání ukazuje něco jiného - v řádku  u Novotné chybí všechna přiznání.

Výpis z archivu o střetu zájmů Středočeského kraje, kde chybí majetková přiznání Novotné

Hrozí jí pokuta 50 tisíc

Za porušení zákona o střetu zájmů jí přitom hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Své by o tom mohl vyprávět senátor Jiří Čunek, který v roce 2008 zaplatil 20 tisíc korun za to, že v majetkovém přiznání neuvedl nesplacený úvěr.

Před přestupkovou komisi předstoupí Novotná opět jako státní úředník, po vyhazovu z hejtmanství totiž nezůstala dlouho bez práce. V kraji  získala další vysoký post: v tichosti se stala ekonomickou náměstkyní krajské nemocnice v Kolíně. Oficiálně jako posila kvůli nárůstu agendy. O svých majetkových poměrech však Novotná bude muset dál hovořit dál. Vysvětlení po ní teď chce hejman Josef Řihák i středočeští sociální demokraté.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!