Lidovky.cz

Nagyová opustila vazební věznici. Vyzvedl si ji Nečas

Česko

  12:27aktualizováno  13:33
PRAHA - Spolupracovnice a bývalá šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová krátce po poledni opustila po pěti týdnech prostor vazební věznice. Na Nagyovou čekal před ostravskou věznicí bývalý premiér Petr Nečas. Nasedli společně do auta a odjeli.

Janu Nagyovou po propuštění z vazební věznice v Ostravě vyzvedl bývalý premiér Petr Nečas. foto: ČTK

Podle Krajského soudu v Ostravě už nehrozí, že by mohla na svobodě ovlivňovat svědky.

ČTĚTE VÍCE:

"V prvé řadě se potvrdila má slova, že vazba v tuto chvíli už byla jednoznačně nátlakovým prostředkem státních zástupců. Za druhé chtěl bych poděkovat členům vězeňské služby za slušné a korektní chování, které je velmi v konfrontaci s neuvěřitelným chováním policie v zadržení a po zadržení," řekl expremiér Nečas novinářům před vazební věznicí v Ostravě. Sama Nagyová po propuštění z vazby na dotazy médií nereagovala.

Pokud Nečas vyrazil pro svou partnerku až poté, co o soudním rozhodnutí informovala tisková agentura ČTK, byl v Ostravě za 2 hodiny. Není však zřejmé, odkud vyjel. Zda z Prahy, či zda nepobýval někde na Moravě.  

Propuštění Páleníka a Bočka

Kromě Nagyové soud propustil z vazby i bývalého náčelníka Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a někdejšího ministerského náměstka Romana Bočka.

Podle soudu pominuly důvody pro vazbu

"Byla provedena řada důkazů a vyslechnuto několik desítek svědků. Především těch, u kterých hrozilo možné ovlivňování," vysvětlila mluvčí Krajské ho soudu Lucie Böhmová, proč soud Nagyovou propustil - VÍCE ČTĚTE ZDE.

Páleník vazbu opustil asi půl hodiny před Nagyovou. "Trvám na tom, že jsem nic nespáchal a nepřekročil jsem zákon. Věřím, že to dokážu a že očistím své jméno i jméno Vojenského zpravodajství u řádného, nezávislého soudu," řekl po svém propuštění novinářům Páleník. Vazbu označil za nátlakovou. "Zažil jsem už horší podmínky při svých výletech různě po světě ve prospěch tohoto státu," dodal Páleník.

Na svobodu se kolem 13. hodiny dostal i někdejší náměstek ministra zemědělství Boček. Toho advokát Filip Seifert ihned po propuštění odvezl do Prahy. "Nejdřív půjdu za ženou a syny, s nimiž určitě strávím víkend," řekl Boček po opuštění vazební věznice v Brně.

Ve vazbě tak tedy zůstává jediný z původních osmi vazebně stíhaných lidí - Jan Pohůnek, člen Vojenského zpravodajství. ČTĚTE VÍCE

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.