Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Nagyová opustila vazbu. Soud propustil z vězení Bočka i Páleníka

Česko

  10:24aktualizováno  13:03
PRAHA - Bývalá ředitelka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, někdejší ministerský náměstek Roman Boček a bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník byli propuštěni z vazby. Rozhodl tak Krajský soud v Ostravě, který vyhověl jejich stížnosti. Podle soudu už nehrozí, že by během pobytu na svobodě ovlivňovali svědky. Řekla to mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Jana Nečasová stane před soudem za údajné zneužití Vojenského zpravodajství foto: MAFRA - Dan Materna

Bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník krátce před polednem po měsíci opustil vazební věznici v Olomouci. Páleník novinářům řekl, že zákon neporušil a u soudu chce očistit své jméno.

ČTĚTE TAKÉ:

"Od rozhodování Okresního soudu v Ostravě o vzetí do vazby do dnešního rozhodnutí krajského soudu byla provedena řada důkazů a vyslechnuto několik desítek svědků. Především těch, u kterých hrozilo možné ovlivňování," vysvětlila mluvčí důvody propuštění trojice obviněných. Doplnila, že v krátké době soud doručí věznicím příkaz k jejich propuštění.

Podle Böhmové rozhodnutí neznamená, že Okresní soud v Ostravě před měsícem rozhodl chybně a obviněné do vazby neměl brát. "Krajský soud hodnotil důvody vazby s časovým odstupem. V mezidobí byla učiněna řada pro věc podstatných zjištění a provedeno množství důkazů, které Okresní soud v Ostravě při svém rozhodování k dispozici neměl," doplnila.

Soudní senát měl na stížnosti zadržených vyhrazené dva dny. "Dnes zasedání trvalo hodinu a půl a senát rozhodl," řekla LN mluvčí soudu Lucie Böhmová. Jestli se shodl jednomyslně, nebo byl někdo proti, říct nemohla. 

Ištvan situaci nekomentoval

Olomoucký žalobce Ivo Ištvan nechtěl situaci komentovat. "Zatím nemám oficiální informaci, až ji budu mít, můžu se k tomu vyjádřit," odbyl otázky serveru Lidovky.cz. Verdikt ostravského senátu je po usnesení Nejvyššího soudu další tvrdou ranou pro vyšetřovatele.

Advokát čerstvě propuštěného úředníka Romana Bočka Filip Seifert nad verdiktem ostravských soudců neskrýval radost. "Jsme samozřejmě rádi, že byl propuštěn. Domníváme se, že důvody vazby nebyly od počátku dány. Nyní budeme pracovat na dalším postupu ve věci," řekl serveru Lidovky.cz.

Obhájce Marka Šnajdra Lukáš Trojan osvobození Nagyové čekal. "Vzhledem k odůvodnění Nejvyššího soudu jsme to čekali. Jakákoli další navazující jednání by podle něj nebyla trestná. Obecně si myslím, že ta vazba nebyla důvodná od počátku," řekl serveru Lidovky.cz.

Z původních osmi zadržovaných tak za mřížemi zůstává už jen člen Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek. Ten jako jediný ze sedmi vazebně stíhaných v případu nepodal proti vazbě stížnost. ČTĚTE VÍCE

Autoři: , ,