19. července 2013 15:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jehovisty jsme v jejím okolí neviděli, vypověděli agenti, kteří sledovali Nečasovou

Radka Nečasová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radka Nečasová | foto: MAFRA- Dan Materna

PRAHA Dva utajení svědci, agenti vojenského zpravodajství, kteří sledovali manželku expremiéra Petra Nečase Radku, při pátečním výslechu vypověděli, že pouze plnili rozkazy svých nadřízených. Nečasovou sledovali 14 dní. Tvrdí, že měli zjistit, zda se kolem ní nepohybují osoby, které by pro stát, nebo premiéra znamenaly bezpečnostní riziko.

"Zásadní informací je, že nepotvrdili, že by se kolem ní (Radky Nečasové - pozn. red.) dělo něco, co by bylo důvodem k nějaké obavě," popsal výslech zpravodajců advokát Milana Kovandy Jiří Matzner. Při něm se detektivové zajímali také o to, kdy a jakým způsobem agenti expremiérovu manželku sledovali. "Vypověděli, že pro ně nebylo zajímavé kam jela a tak dále, ale kdo ji případně sleduje," řekl serveru Lidovky.cz Matzner.

Co bylo konkrétně jejich úkolem? "Prověření nebezpečí pro Českou republiku, potažmo pro premiéra. Zjištění možného nebezpečí, ať už hrozícího, nebo trvajícího vůči sledovanému objektu," řekl u výslechu jeden z rozvědčíků.

Kauza Nagyová v souvislostech:

Operativci podle svých slov pouze plnili úkoly, které obdrželi od nadřízených. "Rozkaz se nepřezkoumává, ale plní," zaznělo u výslechu. Jméno nadřízeného, který agenty úkoloval, se však obhájci nedověděli - vzhledem k tomu, že jde o důstojníka Vojenského zpravodajství je jeho identita tajná. 

Vyšetřovatelé se zajímali také o produkty sledování - fotografie, které zpravodajci pořídili. "Na nich prý byla jen paní Nečasová, nešlo o fotografie ze soukromí," popsal výpověď agentů Matzner. Podle něj oba vojáci důrazně popřeli, že by úkolem jejich sledování bylo pořízení kompromitujících materiálů.

Předseda Správy státních hmotných rezerv a bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

Předseda Správy státních hmotných rezerv a bývalý náčelník Vojenského...

Celkem se do sledování Radky Nečasové zapojilo několik agentů, k policejnímu výslechu byli prozatím pozváni tři. Třetí operativec bude podle informací serveru Lidovky.cz pozván na policii příští týden. 

Dobrá zpráva pro Nagyovou

Výpověď zpravodajců vyznívá příznivě nejen pro trio obviněných důstojníků Vojenské rozvědky (Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek), ale také pro Janu Nagyovou. Její právník Eduard Bruna totiž již krátce po jejím uvěznění uvedl, že bývalá šéfka Nečasova kabinetu zpravodajce úkolovala z obavy, že se Nečasová dostane do vlivu sekty Jehovistů.

Nagyová, Kovanda, Páleník a také úředník Roman Boček byli v pátek propuštěni z vazební věznice. Za mřížemi už není ani poslední obviněný - další důstojník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek.

Další výslechy se ruší

Ještě ve čtvrtek, při výslechu úředníka Romana Bočka, který nakonec odmítl vypovídat, byli advokáti obviněných seznámeni s dalším průběhem výslechů. Jenže policejní harmonogram v pátek zásadně nabouralo rozhodnutí ostravského soudu. A tak došlo k dalším změnám. Prozatím byl zrušen výslech členů dozorčích rad společností Čepro, Českých drah a Aeroholdingu.

Vzhledem k dalšímu postupu kauzy je otázkou, zda k jejich výslechu vůbec dojde. Příští týden tak pravděpodobně budou pozváni jen svědci v kauze zneužití vojenské rozvědky.

khuKarel Hrubeš
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Lobbista Roman Janoušek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Lobbista Roman Janoušek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Lobbista Roman Janoušek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!