Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jehovisty jsme v jejím okolí neviděli, vypověděli agenti, kteří sledovali Nečasovou

Radka Nečasová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radka Nečasová | foto: MAFRA- Dan Materna

PRAHA Dva utajení svědci, agenti vojenského zpravodajství, kteří sledovali manželku expremiéra Petra Nečase Radku, při pátečním výslechu vypověděli, že pouze plnili rozkazy svých nadřízených. Nečasovou sledovali 14 dní. Tvrdí, že měli zjistit, zda se kolem ní nepohybují osoby, které by pro stát, nebo premiéra znamenaly bezpečnostní riziko.

"Zásadní informací je, že nepotvrdili, že by se kolem ní (Radky Nečasové - pozn. red.) dělo něco, co by bylo důvodem k nějaké obavě," popsal výslech zpravodajců advokát Milana Kovandy Jiří Matzner. Při něm se detektivové zajímali také o to, kdy a jakým způsobem agenti expremiérovu manželku sledovali. "Vypověděli, že pro ně nebylo zajímavé kam jela a tak dále, ale kdo ji případně sleduje," řekl serveru Lidovky.cz Matzner.

Co bylo konkrétně jejich úkolem? "Prověření nebezpečí pro Českou republiku, potažmo pro premiéra. Zjištění možného nebezpečí, ať už hrozícího, nebo trvajícího vůči sledovanému objektu," řekl u výslechu jeden z rozvědčíků.

Kauza Nagyová v souvislostech:

Operativci podle svých slov pouze plnili úkoly, které obdrželi od nadřízených. "Rozkaz se nepřezkoumává, ale plní," zaznělo u výslechu. Jméno nadřízeného, který agenty úkoloval, se však obhájci nedověděli - vzhledem k tomu, že jde o důstojníka Vojenského zpravodajství je jeho identita tajná. 

Vyšetřovatelé se zajímali také o produkty sledování - fotografie, které zpravodajci pořídili. "Na nich prý byla jen paní Nečasová, nešlo o fotografie ze soukromí," popsal výpověď agentů Matzner. Podle něj oba vojáci důrazně popřeli, že by úkolem jejich sledování bylo pořízení kompromitujících materiálů.

Předseda Správy státních hmotných rezerv a bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

Předseda Správy státních hmotných rezerv a bývalý náčelník Vojenského...

Celkem se do sledování Radky Nečasové zapojilo několik agentů, k policejnímu výslechu byli prozatím pozváni tři. Třetí operativec bude podle informací serveru Lidovky.cz pozván na policii příští týden. 

Dobrá zpráva pro Nagyovou

Výpověď zpravodajců vyznívá příznivě nejen pro trio obviněných důstojníků Vojenské rozvědky (Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek), ale také pro Janu Nagyovou. Její právník Eduard Bruna totiž již krátce po jejím uvěznění uvedl, že bývalá šéfka Nečasova kabinetu zpravodajce úkolovala z obavy, že se Nečasová dostane do vlivu sekty Jehovistů.

Nagyová, Kovanda, Páleník a také úředník Roman Boček byli v pátek propuštěni z vazební věznice. Za mřížemi už není ani poslední obviněný - další důstojník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek.

Další výslechy se ruší

Ještě ve čtvrtek, při výslechu úředníka Romana Bočka, který nakonec odmítl vypovídat, byli advokáti obviněných seznámeni s dalším průběhem výslechů. Jenže policejní harmonogram v pátek zásadně nabouralo rozhodnutí ostravského soudu. A tak došlo k dalším změnám. Prozatím byl zrušen výslech členů dozorčích rad společností Čepro, Českých drah a Aeroholdingu.

Vzhledem k dalšímu postupu kauzy je otázkou, zda k jejich výslechu vůbec dojde. Příští týden tak pravděpodobně budou pozváni jen svědci v kauze zneužití vojenské rozvědky.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...