Lidovky.cz

Jak dlouho jste byl v KSČ, ptal se Kalousek. Důchodová komise ho umlčela

Česko

  17:36
PRAHA - O právním postupu rušení druhého důchodového pilíře diskutovala ve středu komise k pokračování důchodové reformy, v níž zasedají zástupci stran ze Sněmovny a experti. Posuzovala několik variant, výslednou ale zatím nemá. Novinářům to po jednání komise řekl její předseda Martin Potůček.

Miroslav Kalousek při svém projevu ve Sněmovně. foto: ČTK

Středeční zasedání poznamenala roztržka, po níž na protest odešel místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Neúspěšně se totiž ptal, jak dlouho byl jeden z expertů členem předlistopadové komunistické strany.

"Považuji to za otázku, která na jednání takového pléna nepřísluší. Znevažovala účastníka diskuse ad persona, útočila na něj jako na osobu, nikoliv jako na odborníka, vyjadřujícího svůj názor," uvedl Potůček. Musel prý jednání na chvíli přerušit. Po pauze podle něj většina zúčastněných souhlasila s tím, aby se pokračovalo dalším bodem. Kalousek pak jednání opustil.

ČTĚTE TAKÉ:

Roztržka se točila kolem profesora Jaroslava Vostatka ze soukromé Vysoké školy finanční a správní, který představil důchodové systémy a jejich financování jinde. "Protože autor podle mého názoru doprovázel prezentaci účelovými komentáři, dovolil jsem si v rámci diskuse vznést doplňující otázku, kolik let byl členem Komunistické strany Československa," uvedl Kalousek.

ČTĚTE K TÉMATU:

Očekával prý jednoslovnou odpověď, po níž mohla debata pokračovat. Místo toho "se v komisi vznesl hysterický odpor", uvedl místopředseda TOP 09. Postěžoval si, že pak komise většinou schválila návrh, aby přišel o slovo. "Má přítomnost tam byla zcela zbytečná za předpokladu, že mi bude odebráno slovo vždy, když se zeptám na něco, co je dle většinového názoru členů nepříjemné," zdůvodnil svůj odchod Kalousek.

Zdůraznil, že jeho strana je připravena se na jednáních o reformě penzí podílet, nechce ale dělat "křoví". Chce se proto sejít s ministryní práce a ministrem financí, kteří komisi zastřešují.

Konec II. pilíře

K ukončení druhého pilíře, který zavedla Nečasova vláda, se Sobotkův kabinet zavázal v koaliční smlouvě a svém programu. Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš ale v pondělí řekl, že rušení byla chyba. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) opáčil, že koaliční dohoda platí. Opoziční TOP 09 se už dřív nechala slyšet, že s likvidací druhého pilíře pomáhat nebude. Také ODS s tímto "politickým zadáním", tedy rušením nesouhlasí.

Podle Potůčka je zatím předčasné mluvit o konkrétních variantách ukončení druhého pilíře. Dnes se komise zaměřila na právní podobu zrušení této možnosti přesměrovat část odvodů do vlastního spoření. "Způsob ukončení může být napaden u soudu, můžou se případně vést i arbitráže ze strany penzijních společností. Bude se hledat řešení, které bude minimalizovat riziko takových následků," upřesnil Potůček.

Podle něj komise zatím jedná o jednotlivých tématech obecněji a zabývá se různými podklady. Materiály chce zveřejňovat na svých webových stránkách, které by měly začít brzy fungovat. Další jednání se uskuteční 19. června.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.