Lidovky.cz

Véska porazila Langera. Tedy jen na papíře

Česko

  9:00
VÉSKA/PRAHA - Soud konstatoval, že úřady porušily během rozhodování o stavbě hotelu v obci Véska u Olomouce zákon. Přesto zůstanou nepotrestány. Hotel stavěla firma, ve které má podíl exministr vnitra Ivan Langer.

Hotel, postavený i díky třicetimilionové evropské dotaci, se podle soudního verdiktu do malé podhorské vesnice nehodí, bourat se ale nebude. foto: MAFRA – Tomáš Frait

Loňské 18. září bylo pro Alici Kouřilovou z malé, šestisethlavé obce u Olomouce hodně důležité. Ten den dal jí a jejím spoluobčanům soud po dvou letech za pravdu ve sporu s úřady o místní sportovní hotel, který v obci postavila firma IES Moravia Real, částečně vlastněná bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem. 

Lidé v obci namítali, že zamýšlená stavba neodpovídá dokumentaci, kterou investor, Langerův blízký přítel Ivan Kyselý, poskytl stavebnímu úřadu. Zjistili mimo jiné to, že je hotel o patro vyšší, než by měl být, a že se úřady vůbec nezabývaly tím, zda do dané krajiny zapadá. Soud dospěl k závěru, že měli pravdu.

Chalupa vlastněná rodinou Ivana Langera
Budova "Rychty“ vlastněná Ivanem Langerem kousek od sportovního areálu

Jenže i když teď soudce zrušil již vydané územní rozhodnutí a konstatoval, že úřady porušily zákon, nestane se vůbec nic. Vedle hotelu mezitím roste obří víceúčelová hala i s bazénem.

V malé vesničce vzdálené od krajské Olomouce jen necelých deset kilometrů vyrostlo během deseti let nejprve golfové hřiště a pak hned několik tenisových kurtů, včetně zázemí pro hráče. Místní už si na větší ruch v obci zvykli, nepočítali ale s tím, že majitelé areálu, Sportovní klub Véska, uvažují o daleko velkorysejším projektu, pro který postupně skoupili okolní pozemky. Když to lidé před pěti lety zjistili, začali se bránit. V malé vesničce se stovkou převážně starých domů a chalup měl najednou vyrůst čtyřpodlažní, více než šestnáct metrů vysoký hotel.

LN: Langer roztáčí miliony. Exministr vnitra se pustil do realitních transakcí

„Už v té době měla Véska problémy spojené s výstavbou golfového hřiště i kurtů. Nejenže teď trpí nedostatkem vody ve studních, protože se kvůli zavlažování golfového hřiště změnila hladina spodních vod, v jinak klidné obci se navíc rapidně zvýšila doprava a s ní spojený prach a hluk,“ vypočítává Alice Kouřilová nedostatky, které už podnikatelé v obci způsobili. 

Nejvíc ji a její sousedy ale trápilo, že hotel absolutně nezapadá do krajiny v předhůří Oderských vrchů. Začali proto vyjednávat jak se zástupci investora, tak s místními úřady, ale marně. „Všechny naše námitky odráželi. Veřejné diskuse se jednou účastnil i Ivan Langer, ale ani on nás nebral vážně. Proto jsme se nakonec v zoufalství rozhodli, že podáme na úřady, které daly projektu kulaté razítko, žalobu,“ vzpomíná Kouřilová.

Porušili zákon

Hotel, na který Kyselý čerpal třicetimilionovou evropskou dotaci, mezitím vyrostl a byl zkolaudován, pak ale přišla pro obyvatele pozitivní zpráva. „Jedná se o pětipodlažní stavbu s mnoha prosklenými plochami a rovnou střechou, ačkoli v obci jsou veškeré budovy s maximálně dvěma nadzemními podlažími a v drtivé většině se sedlovými střechami. 

Daný typ architektury se do malé podhorské vesnice nacházející se v přírodním parku Údolí Bystřice vůbec nehodí. Správní orgány se však těmito skutečnostmi nezabývaly,“ napsal mimo jiné do rozsudku soudce krajského soudu v Ostravě Jiří Gottwald.

A konstatoval i další, mnohem závažnější pochybení úřadů, včetně porušení zákona. Poukázal zejména na fakt, že budova byla v projektu prezentována jako třípodlažní, nakonec však byla o patro vyšší, a přesto dostala stavební povolení. To vydal místní stavební úřad a posvětil ho krajský úřad v Olomouci. Jeho úředníci však odmítají, že by udělali chybu.

„Stavba hotelu byla povolena řádným stavebním povolením a je užívána k účelu, pro který byla povolena,“ odráží námitky šéfka stavebního úřadu v Dolanech Miloslava Večeřová. Totéž tvrdí i kraj. Ten zároveň dodal, že podle zákona smí hotel stát na místě dál, i když byl při jeho stavbě porušen zákon.

„Dojde-li ke zrušení územního rozhodnutí po povolení stavby, územní rozhodnutí se již nevydává. Nejedná se tedy o stavbu bez stavebního povolení a stavební úřad nebude činit žádné kroky,“ dočetli se obyvatelé Vésky v reakci kraje na rozsudek soudu. Právě díky tomuto postoji krajských úředníků se nyní Kyselý s Langerem nemusí obávat, že by museli vracet třicetimilionovou dotaci. To by hrozilo pouze ve chvíli, kdy by místní stavební úřad nařídil stavbu zbourat.

„Nevadilo nám, že se tady bude sportovat, a nakonec jsme ani nežádali, aby byl hotel zbourán. Chtěli jsme, aby byl dodržen územní plán obce, avšak projekt, na jehož základě bylo povolení vydáno, jej nerespektoval, což soud nakonec uznal,“ zlobí se Kouřilová.

Její sousedé teď v tichosti přihlížejí, jak vedle hotelu roste další obří jáma, nad kterou už brzy vyroste víceúčelová sportovní hala. „Už se chovají lépe, nabídli nám i nějaké kompenzace. Dopravní a životní podmínky v obci to ale neřeší. Jenže braňte se, když víte, že úřady nejsou na vaší straně,“ krčí rameny rodačka z Vésky.

Majitel areálu, Sportovní klub Véska, mlčí. Předseda spolku Ondřej Perůtka LN napsal, že se o problémech spojených s hotelem odmítá bavit. „Jde jen o bulvární skandalizaci pana Langera, potažmo všech projektů ve Vésce a znevažování obrovského úsilí a práce velkého počtu lidí v uplynulých letech,“ uvedl pro LN.

Lidé v obci by ještě mohli napadnout přímo úředníky tamního stavebního úřadu, nakonec to ale podle všeho neudělají. „Jdou velkým investorům na ruku. A mějte se stavebním úřadem spor, když jej můžete někdy v budoucnu potřebovat,“ vysvětluje Kouřilová, proč prozatím boj s vlivnými podnikateli vzdali.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.