Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náměstka Kadlece šetřila generální inspekce v minulosti už několikrát

Česko

  16:43
PRAHA - V hledáčku detektivů z protimafiánského útvaru je i Karel Kadlec, vlivný náměstek ředitele olomouckého krajského ředitelství pro službu kriminální policie a vyšetřování. Toho přitom generální inspekce bezpečnostních sborů prošetřovala už několikrát: byl totiž podezřelý z ovlivňování případu, ve kterém figurovala další postava aktuálního zásahu Ivan Kyselý. Poté byl šetřen pro údajné urážky podřízených.

Karla Kadlece vyšetřovala inspekce už několikrát. foto: ČTK

Karla Kadlece vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů v září 2012. Obávala se totiž, že má údajně úzké vazby na vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele bývalého ministra vnitra, člena ODS a olomouckého exposlance Ivana Langera.

Kadlec měl údajně mimo jiné ovlivňovat vyšetřování hospodářských kauz, které se týkaly Kyselého podnikání v oboru realit. Mimochodem: právě v Kyselého společnosti IES Moravia Real koupil Langer, jak informovaly Lidové noviny, nedávno 40 akcií za zhruba 40 milionů korun (více čtěte ZDE). Vyšetřování bylo ale nakonec odloženo. Že by tlačil na své podřízené, odmítl také sám Kadlec. „O ničem takovém nevím a považuji to za dezinformaci,“ uvedl na dotaz ČTK.

Trest pro pracovníka inspekce

Tehdy však byl nakonec obviněný pracovník inspekce Petr Netušil, který Kadlece prošetřoval. K soudu se dostal za nezákonné nakládání s penězi na informátory a ze zneužití pravomocí, že při vyšetřování úmyslně „uváděl nepravdivé informace“. Olomoucký soud ho následně zprostil s tím, že se jednalo maximálně o kázeňský přestupek.

Po kom Šlachtův útvar jde? Langer, Kyselý, důstojníci policie i inspekce

Městský soud v Praze letos v září zamítl žalobu Petra Netušila. Ten se soudil s GIBS kvůli tomu, že byl v roce 2012 postaven mimo službu právě kvůli sporu s Kadlecem. Šestnáct měsíců bral poloviční plat a musel pobývat v místě bydliště.

V roce 2014 je Kadlecova postava spojena s odcházením zkušených detektivů z krajského olomouckého policejního ředitelství. Odchodům předcházela porada, na které podle svědků urážel Karel Kadlec kolegu detektivů Tomáše Adama. Za rok tehdy odešlo pět lidí, tedy skoro třetina odboru obecné kriminality.

Kadlec tehdy odmítl, že by se choval nevhodně. Podle jiných chtěli nespokojení pracovníci šéfa sesadit. Kvůli poradě ho prověřovala i generální inspekce, ale případ odložila.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...