Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po kom Šlachtův útvar jde? Langer, Kyselý, důstojníci policie i inspekce

Česko

  10:20aktualizováno  16:21
Z rozsáhlé policejní operace, která míří především do nejvyšších pater Olomouckého kraje, prosakují první jména „zájmových“ osob. LN a server Lidovky.cz sestavil seznam lidí, kteří budou v případu minimálně vyslýcháni. V úterý nebylo možné vyloučit či potvrdit, že si přímo nevyslechnou i obvinění.

Ivan Langer na 24. kongresu ODS v Olomouci. foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Solární obr, kvůli kterému zasahuje policie. ČEZ za něj dal skoro 3 miliardy

„V současné době je zadržena, předvedena či vyzvána k podání vysvětlení celá řada osob, které mohou ve věci poskytnout detektivům cenné informace. Ke konkrétním osobám či jejich počtu se nebudeme nijak blíže vyjadřovat. O konkrétních číslech budeme informovat až v souvislosti se zahájením trestního stíhání,“ uvedl před úterním polednem Pavel Hanták, mluvčí protimafianského útvaru kterému šéfuje Robert Šlachta. Celou kauzu pak dozoruje Vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan.

Stejně neurčitě jen z drobnými náznaky hovořil i na odpolední tiskové konferenci policejní prezident Tomáš Tuhý. „Této kauze předcházel podnět policie, u kterého bylo důvodné podezření, že dochází k protiprávnímu jednání - uplácení,“ řekl Tuhý.

Potvrdil také, že zásahy se odehrávaly i na některých policejních útvarech. Konkrétně na jednom krajském, (podle informací serveru Lidovky.cz na Olomoucku) a jednom s celostátní působností (Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování).

„Potvrzuji, že několik osob bylo zadrženo a provádí se také domovní prohlídky. Úkony provádí pouze policie,“ dodal Tuhý. Podle všech dosavadních pravidel ale trestné činy policistů vyšetřuje generální inspekce bezpečnostních sborů. Proč je současný postup odlišný, zatím není jasné. Spekuluje se tom, že mezi podezřelými jsou také důstojníci této „policie na policii“.

Úterní zásah ocenil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Jsem velmi rád, že policie jde cestou, kdy se nebojí sáhnout do vlastních řad. Je to sice nepříjemné, na druhou stranu to ukazuje, že policie jde správným směrem,“ řekl na tiskové konferenci.

Upozornil však, že některé informace médií nejsou pravdivé. „Předpokládám, že v řádu dní bude moct zastupitelství a policie uvolnit širší penzum informací,“ doufá Chovanec. Podnět k zásahu ÚOOZ podle něj dala sama policie.

O koho se duo Šlachta + Ištvan zajímá?

Ivan Langer, bývalý ministr vnitra.

Reportér serveru Lidovky.cz zjistil, že bývalého ministra si kolem osmé hodiny ráno odvedla pětice policistů v civilu z jeho bytu v Pařížské ulici v centru Prahy. I když je Langer partnerem v advokátní kanceláři, najal si elitního právníka a exministra vnitra Tomáše Sokola. K případu advokát nechtěl nic bližšího říkat. „Nejsem zbaven mlčenlivosti,“ řekl pouze serveru Lidovky.cz.

Ivan Kyselý, podnikatel a přítel Ivana Langera

Langerův přítel a vlivný olomoucký podnikatel je majitelem společnosti IES Moravia Real. Jenže ani ve firmě, kde se Langer nedávno stal držitelem 40 akcií za celkem 40 milionů korun (více jsme psali ZDE), se k celé věci nechtěli vyjadřovat. „Nikdo z vedení tady není, napište e-mail a já ho panu Kyselému pošlu,“ sdělila zaměstnankyně Veronika Uvízlová.

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje

Na hejtmanství policisté z protimafiánského útvaru skutečně ráno zasahovali, jak už ráno potvrdil náměstek Michael Fischer. Víc informací však není možné z úřadu v tuto chvíli vydolovat. „Pan hejtman ráno přišel do práce a je v budově. Co se týče jeho zadržení, nevím o tom. Ohledně policie u mě uslyšíte pouze bez komentáře,“ řekla mluvčí krajského úřadu Kamila Navrátilová.

Ředitel Úřadu kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek

Milan Pospíšek, šéf Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Podle informací serveru Lidovky.cz má již od rána „důležité jednání“, jeho kancelář je ale zapečetěná.

Radek Petrůj, vedoucí Odboru hospodářské kriminality olomoucké policie

Karel Kadlec, náměstek ředitele krajského ředitelství pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Karel Kadlec, náměstek ředitele olomouckého krajského ředitelství pro službu kriminální policie a vyšetřování

Zásah na policejním ředitelství Olomouckého kraje nechtěl tamní mluvčí jakkoli komentovat. „Nejsem oprávněn vám v této věci cokoli sdělovat,“ odmítl komentář mluvčí Josef Bednařík. Ani přímo v sekretariátu náměstka ředitele Karla Kadlece se ke komentáři nikdo neměl. „Děkuji, nashledanou,“ sdělil pouze neznámý muž a telefon zavěsil, aniž by se představil. Nikdo už poté telefon nezvedal. Telefon vyzváněl i v kanceláři Radka Petrůje. Kadlece už v minulosti šetřila generální inspekce kvůli podezření z ovlivňování vyšetřování Kyselého - VÍCE ZDE:

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahoval 13. října v domech...
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahoval 13. října v domě...

Tomáš Uličný, vedoucí olomoucké expozitury GIBS

Šlachtova jednotka spustila razii: jde po politicích i policejních důstojnících

Jméno však vedení inspekce nechtěla rovněž potvrdit. „Generální inspekce bezpečnostních sborů nebude žádné trestní řízení komentovat,“ řekla pouze mluvčí Radka Sandorová.

Jiří Jach, náměstek ředitele protikorupční policie, o kterého se podle České televize také policie zajímá. „Pan náměstek Jach je dnes normálně v práci, u nás na útvaru nikdo nezasahuje,“ řekl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Autor:

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...