Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kriminalisté našli u čtyř mužů sto kilo výbušnin. Zmizely z pardubické Explosie

Právo

  10:31aktualizováno  11:46
PARDUBICE/PRAHA - Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) při nedávném zásahu ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji zajistili více než 100 kilogramů výbušnin, přes tisíc rozbušek, látky pro výrobu výbušnin, další chemikálie včetně prudkých jedů a několik zbraní.

Výbušniny, které policisté zajistili při domovních prohlídkách u čtyř mužů na Královéhradecku, Pardubicku a ve středních Čechách. foto: Policie ČR

Kvůli nedovolenému ozbrojování stíhají čtyři muže, z toho dva jsou ve vazbě. Někteří z nich pracovali v pardubické Explosii, která vyrábí trhaviny. Obviněným hrozí až osm let vězení, informoval ve středu mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Bývalý elitní policista ÚOOZ spáchal ve vězení sebevraždu. Prý za podivných okolností

Policisté 30. září při akci s krycím názvem CASTOR zajistili více než 100 kilogramů výbušnin, přes tisíc rozbušek, 50 kilogramů látky pro výrobu výbušnin, dalších minimálně 50 kilogramů jiných chemikálií včetně prudkých jedů, osm nelegálně držených střelných zbraní, větší množství munice i několik ručních granátů.

S tak velkým množstvím nebezpečných látek zabavených při domovních prohlídkách se často nesetkávají ani zkušení detektivové. „V rámci provedených domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor bylo zajištěno tak velké množství výbušnin, že lze hovořit o jednom z historicky největších nálezů nelegálně držených výbušnin,“ uvedl Hanták.

Masivní bezpečnostní opatření

Policisté se případem začali zabývat počátkem letošního roku, kdy získali z kriminálního prostředí informace o nabídce prodeje většího množství výbušnin. Policisté posléze zjistili, že výbušniny pocházejí z továrny Explosia, kde pracovali dva podezřelí muži. Koncem září pak kriminalisté v rámci akce CASTOR zasáhli současně na třech místech republiky. „Z rutinní záležitosti se stala událost, která si na několika místech vyžádala přijetí masivních bezpečnostních opatření spojených s uzávěrami prostoru, evakuací obyvatel a nasazením dalších složek IZS včetně orgánů krizového řízení Pardubického kraje,“ komentoval zásah mluvčí ÚOOZ.

ÚOOZ obvinil osm lidí. Viní je z pokusu o dotační podvod

Společně s detektivy ÚOOZ se zásahu zúčastnili i pyrotechnici, psovodi se psy specializujícími se na vyhledávání výbušnin a policisté z příslušných krajů. Kvůli nálezu prudkých jedů a vysoce toxických látek musela policie při jejich odvozu a likvidaci využít služeb Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany. Obvinění muži jsou ve věku 26 až 73 let. Podle dřívějších informací se u jednoho z nich, který pracoval v Explosii, našly ve Valech u Přelouče desítky kilogramů výbušnin. Kvůli převozu zajištěných výbušnin speciální vlečkou musel být v okolí obce přerušen provoz na železnici. Pyrotechnická služba totiž vyloučila možnost převozu standardním způsobem.

Kromě výbušnin zajistili kriminalisté u zatčených i rozbušky či zbraně.
Zajištěné výbušniny.

Společnost Explosia se k nálezům výbušnin nechce vyjadřovat, dokud se neseznámí s informacemi od policie. Podle výrobního ředitele Pavla Diviše je výrobní areál zajištěn fyzickou a elektronickou ostrahou odpovídající bezpečnostním standardům. „Za tři roky, co v Explosii pracuji, jsem se nesetkal s žádným pokusem o vynášení výbušnin,“ řekl.

Vyšetřování případu pokračuje a detektivové podle Hantáka nevylučují, že trestní stíhání se může rozšířit o další trestné činy. Konečný nemusí být ani počet obviněných.

Policisté během vyšetřování zjistili, že výbušniny, které měli podezřelí nabízet k prodeji, jsou plně funkční. Jednalo se o různé druhy plastických výbušnin včetně semtexu nebo výbušniny na bázi trinitrotoluenu. Společně s výbušninami měli obvinění muži nabízet k prodeji i rozbušky. „Podezřelí tedy měli nabízet k prodeji vše potřebné k vytvoření plně funkčního nástražně-výbušného systému, a to v množství, které i pro zkušené policisty UOOZ bylo překvapivé,“ uvedl Hanták.

Autor: