Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: odškodné pro tři exposlance i něžné rváčky v českém ragby

Česko

  20:30
PRAHA - Stát ve sporu s bývalými poslanci ODS sklopil uši a vyplatil peníze. Otázka je, kdo za to může. Němečtí novináři vyhlásili hon na informace z minulosti Andrease Lubitze, pilota, který měl úmyslně nabourat s plným letadlem lidí. Vítejte u souhrnu zpráv dnešního dne.

Eva Atcheson foto: David Neff

UDÁLOSTI DNE

PENÍZE ZA KAUZU „trafiky“
Nejprve si pojďme říct tři čísla:

  • Ivan Fuksa - 847 502 korun.
  • Marek Šnajdr - 524 500 korun.
  • Petr Tluchoř - 507 489 korun.

Takové částky vyplatil stát třem bývalým poslancům ODS, které olomoučtí žalobci vinili z politické korupce. Za získání lukrativních postů ve státních firmách měli směnit to, že složili poslanecký mandát. Šlo o jednu větev v kauze Nagyová zvanou trafiky. Jenže soudy státním zástupcům vzkázaly, že poslanecká imunita je silnější a stát tak neměl jinou možnost, než vyplatit odškodnění.

A proč každý z trojice dostal jiné peníze? Započítali si náklady na advokáty a ušlou mzdu za dobu, kdy pobývali ve vazbě. Článek si přečtěte ZDE:

Aktéři kauzy Nagyová: (vlevo) Ivan Fuksa, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, (vpravo) Milan Kovanda, Ondrej Páleník, Jan Pohůnek. A samozřejmě Jana Nečasová (tehdy Nagyová) a Petr Nečas.

Daňový poplatník se nemůže zbavit řady otázek. Pochybili žalobci z Olomouce? A pokud ano, měli by nést zodpovědnost? A pokud přestřelili v této části kauzy Nagyová, jak postupují v těch dalších větvích? Z Olomouce by měly přijít odpovědi.

HON NA LUBITZOVU MINULOST
Další detaily ze života Andrease Lubitze, muže, který měl podle vyšetřovatelů navést airbus plný lidí k totálnímu zničení, přinášejí hlavně německá média. Lubitz se léčil, lékaři mu vystavili neschopenku, ale on ji roztrhal a zaměstnavateli nic neřekl.

Ke katastrofě letu 4U 9525 jsme dnes vydali:

VÝKŘIKY DNE

„Asi jste něco přeslechl, když jste mě telefonicky žádal o odpovědi. Včerejší radu si nejdřív ještě jednou poslechněte.“
Šéf Českého rozhlasu Peter Duhan vysvětloval, proč změnil výpověď. Poslechli jsme si a vyšlo nám to stejně. Ředitel před týdnem mluvil jinak, než ve středu před rozhlasovou radou. To už jednání S Vladimírem Dbalým o reportážích Českého rozhlasu přiznal. VÍCE ZDE:

„K žádnému rozdělení zakázky nedošlo, nakupovali jsme dvě rozdílné komodity. Jednak výstroj a jednak ochranné prostředky proti nepříznivému počasí. Nejsem si vědom jakékoliv škody.“
Šéf logistiky speciální armádní jednotky se brání obvinění policie, že úmyslně rozdělil jednu zakázku na dvě, aby se nemusela konat otevřená soutěž. To je v Česku oblíbený postup. O kauze ČTĚTE ZDE:

„Tomiovi jsem opravdu věřil. Až do doby, než přišly eurovolby a letáčky s ovečkama.“
Poslanec Marek Černoch o okamžiku, kdy prokoukl Okamuru, kterého obviňuje z vytunelování hnutí. Víc netřeba dodávat. Rozhovor ČTĚTE ZDE.

Leták z kampaně Tomia Okamury z Hnutí Úsvit.

NENECHTE SI UNIKNOUT

Jaromír Jágr bude hrát do padesáti. Opravdu? Žertuje?

Přečtěte si příběh Stanislava Tišera. Muže, který se snaží zabavit děti ulice. Zadarmo je trénuje v boxu. „Vždyť můžete chtít od cikána nějaké peníze? Žádné stejně nemá,“ směje se. Radnice mu ale nepomáhají.

Jak vypadají české ragbistky? Podívejte se:

Alena Burdová
Zuzka Malá

Jaké to je být Čechem v Německu? Co si myslí Němci o Češích a Česku? Není to příliš lichotivé, ale stojí za zamyšlení. Čtěte: Pro Němce jsme podvodníci s katastrofálními službami, říká Čech

Dostali byste se na vysokou školu? Vyzkoušejte si TEST.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.