3. dubna 2015 21:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: prokleté pražské stavby, závěje kokainu, Dbalý a sněžení

Kokain (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kokain (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nejen tunel Blanka bude v myslích strašit řadu Pražanů. Podivnosti se totiž dějí i kolem nově otevíraných stanic prodloužené linky A. Tady jsou zprávy dne.

Když se poprvé začalo psát o tom, že na nové stanici metra Nádraží Veleslavín chybí eskalátory a kufry jim bude místo toho tahat portýr, považovalo to mnoho lidí za apríl. Byl totiž jeho předvečer. Jenže problém se ukázal skutečným. V pátek se však Praha narychlo rozhodla uhasit ostudu.

Politici uvažují buď o instalaci pojízdných schodů nebo o dopravníku na zavazadla pro cestující. Podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) tato dodatečná investice nebude problém vzhledem k čerpání evropské dotace na projekt prodloužení metra A do Motola.

Dopravní podnik v Praze spustí v březnu takzvaný ověřovací provoz ve čtyřech...

Jenže to není jediná potíž nablýskaných stanic. Když už se vám podaří nějakým způsobem vytáhnout z podzemí zavazadla, budete mít problém, kde najít auto. U nových stanic totiž chybí parkoviště. 

U projektu za 20 miliard korun se „zapomnělo“ na jakékoliv parkoviště. V úterý, což bude první pracovní den po otevření metra, tak reálně hrozí kolaps. Zejména kolem stanic na Veleslavíně a na Petřinách, kde se míst k parkování nedostává už teď. „Nebezpečí ’nájezdů’ mimopražských řidičů je podle mého soudu více než reálné. My doufáme a věříme, že se magistrátu podaří zprovoznit co nejrychleji parkovací zóny,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Metro, jak víme, jezdí tunelem. Ovšem ne tunelem Blanka, tím zatím nejezdí nic. Důvodem, jak je známo, je vlhkost, která poničila kabely. Už nějakou dobu se město a stavební firmy přou o to, kdo zapomněl, že do rozestavěného tunelu může zapršet. 

V pátek jsme se dozvěděli, že policie stíhá v kauze Blanka bývalého šéfa odboru městského investora Jana Beránka. Najmutím externích firem hlavnímu městu způsobil škodu 30 milionů korun, tvrdí policisté. Beránek měl porušit předpisy o pravidlech hospodářské soutěže a porušit povinnosti při správě cizího majetku

Že jsou tunely věc ošemetná, napsal ve svém Monitoru i Jan Macháček. „Nový tunel vrtá právě obrovský krtek Bertha. Jenže Bertha se nějak zasekla a nejde s ní hnout ani sem, ani tam. A protože Bertha je tak šikovná, že hned za sebou všechno zabetonuje a díra, kterou za sebou nechá, je logicky užší než ona sama, tak s ní neposune ani pár volů.“

Čtenářským hitem je už od čtvrtečního večera zpráva, že se v Lidlu na Zbraslavi našel víc než metrák kokainu mezi přepravkami s banány. Ty se nedostaly na pult obchodu, droga byla zachycena už ve skladu. Jde o vůbec největší nález této drogy v historii České republiky.

Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích...
Prodejna Lidl na pražské Zbraslavi, kde 2. dubna 2015 objevili přes 100...

Kolumbijští pašeráci vyrobili asi pořádnou logistickou chybu. Více než 80 kilogramů kokainu bylo totiž v pátek objeveno v přepravkách s banány v obchodě řetězce Auchan, na pařížském předměstí Seine Saint Denis, sdělily policejní zdroje.

Sněžím a jsem down

S kokainem souvisí i další zpráva. Vladimíru Dbalému, bývalému šéfovi nemocnice na Homolce, stačilo půl milionu korun a bude moci oslavit Velikonoce na svobodě. Bývalý šéf elitního špitálu čelí společně s dalšími šesti lidmi obžalobě kvůli tendrům na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Ve středu ho kriminalisté obvinili kvůli smlouvám na účetní a medicínskoprávní služby, na právní a na poradenské služby.

Dbalý také proslul svým zápisníkem, z kterého vám přinášíme pravidelně ukázky. Podle deníku měl Dbalý ve velkém „sněžit“, tedy nakupovat a užívat kokain. „Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN,“ poznamenal si třeba 8. března 2011. Podobných zmínek je v deníku několik. „11.2. 2010: V práci opět nová porce závějí, 1.3. 2011: Sněžím (a to dost) na meetin s 15 minutovým zpožděním, musí to na mě být znát“.

Tak příjemné svátky, pokud možno bez sněhu.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!