Lidovky.cz

Zprávy víkendu: piloti v KLDR se musí na boj s USA zlepšit, Korutany jako Řecko a pozor na skoky do vody

USA

  19:58
PRAHA - Obvykle tenhle pán při svých inspekcích jen chválí. Však také podle diktátora Kim Čong-una je jeho KLDR učiněný ráj na zemi. Tentokrát však zvedl prst a vytyčil jej směrem k nebi. Tady jsou zprávy víkendu podle editora.

Kim Čong-un obklopený dojatými severokorejskými vojačkami (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Kim Čong-unovi se letiště v Pchjongjangu nelíbilo. Jeho projektanta nechal popravit

Během vojenského cvičení v Severní Koreji řekl diktátor letcům, že by měli vylepšit své letecké schopnosti na strojích ze sovětské éry. Letouny i z padesátých let minulého století tvoří většinu letecké základny KLDR. V rámci tradičních oslav „Dne vítězství“ si severokorejský národ připomenul uzavření příměří Korejské války, která probíhala v letech 1950 - 1953.

Státní média v KLDR oznámila, že „ctěný soudruh Kim Čong Un“ vedl na leteckém turnaji vzdušné síly Letectva Korejské lidové armády. „Piloti hravě předvedli mnoho bojových leteckých operací včetně útoků, letů v nízké výšce, speciálních technik a bojových letů,“ napsal Pchjongjang.

Stačilo by to však na imperialistické americké letouny, které jsou o několik generací modernější? 확실한 (hwagsilhan), což je česky tak určitě.

Kim Čong-un na inspekci sirotčince ve Wonsanu.

Zatímco KLDR se chystá na válku, Korutany mají úplně jiné problémy. Ruší školy i festivaly, aby se vyhnulo bankrotu a neskončilo jako země jiného zajímavého politika - Alexise Tsiprase. Zmrazení platů úředníků, zavírání přebytečných škol a zdravotnických zařízení, rušení hudebních festivalů. To nejsou opatření, ke kterým musí kvůli umoření dluhů přistoupit zadlužené Řecko, ale soubor kroků, jimiž se snaží vyhnout bankrotu rakouská spolková země Korutany.

Ačkoliv problémy Řecka zaměstnávají politiky v celé Evropské unii, v Rakousku se odehrává podobný příběh. Aby se hluboce zadlužené Korutany jako první středoevropský region vyhnuly bankrotu, musejí seškrtat zemský rozpočet a šetřit podobně jako Řekové. Jinak nedostanou od rakouské vlády finanční pomoc.

Merkelová utěšuje palestinskou dívku.

Z Rakouska se přesunume do stejně mluvící země. Německo před časem řešilo naříkající imigrantku, kterou spolková kancléřka neutěšila zrovna mateřsky. Čtrnáctiletá Palestinka, jejíž plačtivé setkání s Angelou Merkelovou virtuálně obletělo svět, se nyní rozhovořila o svém životě. 

Přestože Reem Sahwilová nikdy nenavštívila Palestinu, prozradila, že ji považuje za svou vlast a přeje si, aby Izrael přestal fungovat.

Mladá dívka doufá, že židovský stát jednou zmizí z mapy. „Země by se neměla nazývat Izrael, ale Palestina,“ řekla v rozhovoru pro německý Die Welt Sahwilová.

Ubytujte uprchlíky, prosí Rakousko občany. Stanové tábory praskají ve švech

V Německu byli imigranti o víkendu vůbec ožehavým tématem. Osm zraněných, včetně jedné ženy, si vyžádala sobotní hromadná rvačka mezi afghánskými a syrskými migranty ve stanovém utečeneckém táboře v Drážďanech. Proti rozvášněným účastníkům prudké bitky, mezi nimiž prý nechyběly ani ženy, musela zasáhnout policie, která zadržela 50 lidí. Podle webu listu Leipziger Volkszeitung se do boje zapojila stovka lidí.

Na místo dorazilo 14 hlídkových vozů a dvě zásahové jednotky s více než 50 těžkooděnci. Nasazen byl i jeden vrtulník. Teprve poté se policii podařilo situaci uklidnit. Co bylo příčinou střetu mezi oběma skupinami běženců, není zatím jasné. Vše prý ale začalo verbálními přestřelkami.

V Německu v sobotu ale také smutnili. Ve věku 46 let totiž zemřel syn německé fotbalové legendy Franze Beckenbauera Stephan, jenž byl také fotbalistou. Dlouholetý mládežnický trenér Bayernu Mnichov měl podle listu Bild nádor na mozku.

Stephan Beckenbauer.

Rakovina se stala osudnou i oblíbenému politikovi Josefu Luxovi. Jeho profil jsme vám přinesli v rámci oblíbeného seriálu Pohnuté osudy

V sobotu jsme také přinesli článek, že risk se někdy rozhodně nevyplatí. Na třídní výlet před devíti lety Jiří Č. nikdy nezapomene. Nyní pětadvacetiletý mladík vzpomíná, jak všichni skákali z výšky do rybníka a skvěle se bavili. „V atmosféře party nebyl prostor na rozumné přemýšlení. Po jednom skoku jsem si zlomil krční obratle. Ty mi přerušily míchu. Už 9 let sedím na vozíku.“ Na riziko skoku do vody a následné poranění páteře upozorňuje preventivní kampaň Banal Fatal. „Veřejnost si myslí, že bude-li mít pacient vůli a sílu, poranění míchy rozchodí,“ říká ředitelka České asociace paraplegiků CZEPA Alena Jančíková. Rozhovor čtěte ZDE.

Možná by si uvedený rozhovor měli přečíst účastníci akce High Jump v lomu v Hříměždicích. Tak se skákalo i z 16 metrů. Však se podívejte sami.

Zaskákat si a osvěžit se mohli i diváci.
Nešlo jen o skoky do vody. Akci doplňoval bohatý, nejen hudební, doprovodný...

Hezký večer i začátek týdne.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.