Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Skok do vody po hlavě? Do konce života můžete zůstat na vozíku, nerozchodíte to

Česko

  17:00
Na třídní výlet před devíti lety Jiří Č. nikdy nezapomene. Nyní pětadvacetiletý mladík vzpomíná, jak všichni skákali z výšky do rybníka a skvěle se bavili. „V atmosféře party nebyl prostor na rozumné přemýšlení. Po jednom skoku jsem si zlomil krční obratle. Ty mi přerušily míchu. Už 9 let sedím na vozíku.“ Na riziko skoku do vody a následné poranění páteře upozorňuje preventivní kampaň Banal Fatal. „Veřejnost si myslí, že bude-li mít pacient vůli a sílu, poranění míchy rozchodí,“ říká ředitelka České asociace paraplegiků CZEPA Alena Jančíková.

Organizace CZEPA pořádá v rámci preventivní kampaně Banal Fatal edukační semináře. foto: www.banalfatal.cz

Lidovky.cz: Co si od kampaně Banal Fatal slibujete? 
Kampaň jsme zahájili před rokem přednáškami na školách. Vzhledem k tomu, že zbytečnými a častými úrazy páteře a poškození míchy jsou skoky do vody,vydali jsme v létě spot Nejsi skokan. Ten šokujícím způsobem upozorňuje na to, aby lidé neskákali do vody po hlavě, jelikož může dojít ke zlomení krčního obratle. Následky jsou pak doživotní. Diagnóza tetraplegie, ochrnutí celého těla, od krku dolů, život na vozíku.

Lidovky.cz: Jaký impuls vás k vytvoření kampaně vedl? 
Jsou úrazy, kterým předcházet nelze, ale právě skokům do vody ano. Především mladí skáčou z hecu a po požití alkoholu po hlavě do vody na místech, které neznají. Bohužel máme i případy, kdy lidé skáčou v místech, kde skákali roky. Avšak pod hladinou jsou naplavené předměty, na které hlavou narazí. Ke zlomení krčního obratle může dojít také o hladinu vody. Věříme, že kampaní by se mohlo číslo úrazů páteře snížit.

BANAL FATAL

  • Osvětová kampaň České asociace paraplegiků CZEPA, která upozorňuje na rizika úrazů páteře po zdánlivě banálních aktivitách jak jsou skoky po hlavě do vody, uklouznutí, pády apod.
  • Kampaň varuje před trvalými a neměnnými následky poškození páteře a míchy a klade si za cíl zmenšit počet poraněných
  • Součástí kampaně jsou osvětové semináře s odbornými lektory pro lidi, kteří pracují s dětmi a mládeží

Lidovky.cz: V čem je veřejnost nejvíce neinformovaná, jaké předsudky nejčastěji vyvracíte?
Veřejnost si myslí, že poranění míchy není zas tak závažné, a bude-li mít pacient vůli a sílu, že opět to „rozchodí“. Dokonce veřejnost ani netuší, že ochrnutí veškerých svalů je od místa poškozeného obratle směrem dolů. Mnoha vozíčkářům chybí břišní svaly, mají problém s vyprazdňováním. U tetraplegiků mohou být problémy s dýchaním. Veřejnost má také za to, že vozíčkáři sexuálně nežijí, nemohou být rovnocenným partnerem a mít kvalifikovanou práci. Nezapomínejme na to, že lidé do úrazu páteře žili normálním životem a chtějí v něm, byť na vozíku, pokračovat.

Lidovky.cz: Organizace CZEPA pomáhá lidem po poranění páteře s návratem zpět do života. Po jakých úrazech se na vás nejčastěji obracejí?
Během uplynulého roku se na nás obrátilo zhruba 600 lidí, ať už samotní vozíčkáři nebo jejich rodinní příslušníci. Jsou to jak klienti stálí, kteří jsou delší dobu po úrazu, tak noví. Nejčastěji vznikají úrazy páteře po pádu z výšky, autonehodě, motonehodě, při sportech a skoku do vody.

Lidovky.cz: Jak se proměnil počet lidí, kteří žádají vaši pomoc, za dobu, co CZEPA funguje?
Bohužel úrazovost páteře v České republice je zhruba stále stejná, obrací se na nás cca 150 lidí ročně. Proto jsme se rozhodli edukovat veřejnost o příčinách úrazovosti a až za nějaký rok uvidíme, jestli se počet úrazů snížil.

ALENA JANČÍKOVÁ

  • Ředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA - která pomáhá lidem po poranění míchy a páteře se začleněním do společnosti
  • Držitelka Ceny Olgy Havlové 2013
  • Věnuje se aktivně sportu, jezdí na motokárách a tancuje v unikátní formaci Simulante Bande
  • Na invalidním vozíku je od 18 let, kdy si poranila páteř po pádu ze stromu 

Lidovky.cz: Jaké výhody přináší zraněným členství v organizaci CZEPA?
CZEPA poskytuje sociální a zdravotní poradenství prostřednictvím komunitního portálu Vozejkov.cz, ale také osobně, po telefonu a mailem. Radíme klientům a rodinným příslušníkům, jak si bezbariérově uzpůsobit bydlení, na jaké příspěvky mají vozíčkáři od státu nárok, konzultují s námi zdravotní komplikace. Půjčujeme auto s ručním řízením, členové mají slevy na některé kompenzační pomůcky. 

Lidovky.cz: Máte již nějaké podložené výsledky preventivní kampaně Banal Fatal? 
Ačkoli jsou letní prázdniny v polovině, aktuálně na spinálních jednotkách v České republice podle našich informací leží výrazně menší počet pacientů s míšním poraněním, které vzniklo skokem do vody. Máme z dopadu naší kampaně radost a vyzýváme všechny k opatrnosti a vyvarování se nebezpečným skokům po hlavě do vody.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI - Jak si zlomit páteř?

  • Martin B. - skok do vody ve 27 letech, 5 let na vozíku
    „Měli jsme s kamarády naplánovanou celodenní túru, zakončenou na Máchově jezeře. Večer jsme popíjeli v kempu a před spaním se šli vykoupat do jezera. A díky své hlouposti a vypitému alkoholu jsem skočil nepovedenou šipku ze břehu v místech, která jsem neznal a kde byl sotva metr vody…”
  • Lenka Z. N. - skok do vody ve 13 letech, 23 let na vozíku
    „Šla jsem s kamarádkou k rybníku (písečáku), kde jsme potkaly kamarády. Blbli jsme, honili se a házeli do vody. Když už byl podvečer, chystala jsem se domů, oblékla a chystala se jít na autobus. Když tu jednoho z kluků ještě napadlo, hodit mě ještě jednou do vody. Nechal mě svlíknout kalhoty (abych měla aspoň něco suché) a strčil mě tam. Jak mě strčil, tak jsem skočila šipku a narazila na dno (šipky jsem tam občas skákala, vždy to vyšlo, tentokrát ale ne). Mám zlomený 5. a 6. krční obratel.”
  • Mirek S. - skok do vody ve 25 letech, 8 let na vozíku
    “Po náročném pracovním dnu, sedmnácti hodinách za volantem a lehké dopravní nehodě z důvodu mikrospánku, jsem vyrazil z Prahy kousek za Jindřichův Hradec do jednoho kempu. Přijel jsem v noci, tak jsem spal v autě. Ráno jsem začal chystat známému oslavu padesátých narozenin. Když bylo odpoledne vše připraveno, šel jsem k vodě - dobře to tam znám je to bahňák a je tam max 60 cm vody. Nikdo tam se mnou nebyl a já si osmnáct hodin před úrazem nepamatuji, takže to bylo asi takto: nevyspalý, přehřátý ze slunce a po třech pivech jsem skočil, nejspíš šipku, zaryl do bahna a nevynořil jsem se. Poté si tam šli hrát děti a ty na mě šláply a já se vynořil, děti zavolaly pomoc…”

Zdroj: www.banalfatal.cz

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...