Lidovky.cz

Zneužití 17. listopadu? Od akce xenofobů a Zemana se distancujeme, zní z UK

Česko

  9:43
PRAHA - Rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima a děkani fakult sídlících na Albertově se dnes vyjádřili proti možnému zneužití 17. listopadu lidmi, kterým je vlastní netolerance, nenávist a nesnášenlivost. Akademici sice nejsou konkrétní, ale právě na Albertov je na úterní státní svátek naplánovaná demonstrace Bloku proti islámu. V době, kdy se bude konat, by měl na místo dorazit také prezident Miloš Zeman.

Nový rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima (vlevo) byl 4. března v pražském Karolinu oficiálně uveden do úřadu. Vpravo je Zimův předchůdce Václav Hampl. foto: Michal Krumphanzl

I když prezident nebude demonstrovat, podle vyjádření hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka zřejmě vystoupí před občany, kteří se tam sejdou.

Akademici připomínají, že 17. listopad je vzpomínkou na události let 1939 a 1989, kdy studenti vyjádřili kritický postoj k celospolečenskému dění, a mnozí za to nesli těžké osobní následky. Před šestadvaceti lety shromáždění studentů na Albertově odstartovalo sametovou revoluci. Nyní na tomtéž místě pořádá Blok proti Islámu demonstraci „na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám“.

Stavíme se proti zneužití 17. listopadu

„Představa, že by výročí 17. listopadu a symbolická místa spojená se studentským hnutím mohla být zneužita lidmi, jimž jsou netolerance, nenávist a nesnášenlivost naopak vlastní, stejně jako lidmi, kteří mají pro vzdělání, lidskou slušnost a kultivovanost pouze slova pohrdání, nás naplňuje hlubokým smutkem. Od všech takových projevů se proto co nejrozhodněji distancujeme, ať už by je vyjadřoval kdokoli,“ uvedli akademici v prohlášení (celé jeho znění najdete na konci textu - pozn. red.).

Vedle rektora Zimy ho podepsali děkan 1. lékařské fakulty UK Aleksi Šedo, děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš a děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK Jan Kratochvíl.

Signatáři připomínají, že nacistická ani komunistická moc netolerovaly sebemenší záchvěvy svobodného myšlení. Současná svoboda není podle nich samozřejmá. „Stará moudrost říká, že kdo o demokracii a o stav věcí veřejných každodenně nepečuje, přijde o ně. V dnešním překotně se měnícím světě to platí více než kdy jindy,“ uvedli.

Odkaz studentských listopadů podle nich zavazuje k pomoci těm, kteří se ocitnou v nouzi. „Proto rozhodně odsuzujeme všechny projevy lidské malosti včetně násilí, rasismu či nesnášenlivosti,“ dodali.

Ministerstvo vnitra ve zprávách o extremismu označuje Blok proti islámu jako konkurenci krajně pravicových hnutí, která s cílem získání volební podpory záměrně a účelově využívá informace, jež jsou často vytrženy z kontextu, zobecněny nebo špatně interpretovány.

Prohlášení rektora a děkanů fakult UK sídlících na pražském Albertově

Sedmnáctý listopad zaujímá v moderní historii českých zemí mimořádné místo. Poprvé vstoupil do našich dějin v roce 1939 v souvislosti s tragickými událostmi, jež následovaly po smrti studenta Univerzity Karlovy Jana Opletala a které vyvrcholily uzavřením českých vysokých škol nacistickými okupanty, popravou devíti studentů a uvězněním více než tisícovky dalších v koncentračním táboře Sachsenhausen, v němž mnozí z nich přišli o život.

Podruhé se tak stalo v roce 1989, kdy proti studentům připomínajícím si události z roku 1939 a vyjadřujícím se kriticky na adresu vládnoucího režimu brutálně zasáhly policejní jednotky komunistického státu. Konečným důsledkem byl pád vlády a nastolení demokracie, jejímž nejzřetelnějším vyjádřením bylo zvolení Václava Havla prezidentem republiky.

Důvod, proč si výročí 17. listopadu každoročně připomínáme, je zjevný: v obou případech studenti vyjádřili kritický postoj k celospolečenskému dění a mnozí za to nesli těžké osobní následky. Nacistická ani komunistická moc nehodlaly tolerovat ani nejmenší záchvěvy svobodného myšlení a nerozpakovaly se proti nim tvrdě zakročit. Jako největší nebezpečí přitom vnímaly inteligenci, kriticky a nezávisle smýšlející intelektuály, včetně představitelů českých vysokých škol a jejich studentů. Oběti nacistické zvůle z listopadu 1939 i ti, kteří byli zbiti v listopadu 1989, si proto zaslouží naši úctu a náš respekt.

Navzdory mnoha těžkostem a problémům, s nimiž se musíme v současnosti často složitě vyrovnávat, žijeme ve svobodné zemi. Tato svoboda nicméně není samozřejmá. Stará moudrost říká, že kdo o demokracii a o stav věcí veřejných každodenně nepečuje, přijde o ně. V dnešním překotně se měnícím světě to platí více než kdy jindy. Právě proto se my, členové akademické obce Univerzity Karlovy, hlásíme ke svobodě a demokracii stejně jako k principům, jež jsou s nimi neoddělitelně spojeny, tedy k lidskosti, toleranci, vstřícnosti a rovnosti před zákonem. Odkaz studentských listopadů nás zavazuje též k pomoci těm, kteří se ocitnou v nouzi. Proto rozhodně odsuzujeme všechny projevy lidské malosti včetně násilí, rasismu či nesnášenlivosti.

Představa, že by výročí 17. listopadu a symbolická místa spojená se studentským hnutím mohla být zneužita lidmi, jimž jsou netolerance, nenávist a nesnášenlivost naopak vlastní, stejně jako lidmi, kteří mají pro vzdělání, lidskou slušnost a kultivovanost pouze slova pohrdání, nás naplňuje hlubokým smutkem. Od všech takových projevů se proto co nejrozhodněji distancujeme, ať už by je vyjadřoval kdokoli. Odkaz 17. listopadu 1939 a 1989, spojený se svobodou a demokracií, budeme za všech okolností hájit.

Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy

Aleksi Šedo, děkan 1. lékařské fakulty UK

Bohuslav Gaš, děkan Přírodovědecké fakulty UK

Jan Kratochvíl, děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.