Lidovky.cz

Rittigovi advokáti chtěli zrušit Nadační fond proti korupci. U vrchního soudu neuspěli

Česko

  12:06
PRAHA - Soud ve středu zamítl návrh na zrušení Nadačního fondu proti korupci, což v žalobě požadovala advokátní kancelář MSB Legal. Rozhodnutí pražského vrchního soudu je pravomocné. Lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Karolína Babáková a David Michal, advokáti MSB Legal foto:  Petr Topič, MAFRA

Advokátní kancelář fondu vyčítala to, že je jeho činnost zaměřená proti ní a jejím klientům, což fond odmítal. MSB Legal argumentovala tím, že činnost fondu nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle. Fond si podle ní účelově vybírá kauzy, které jsou v jeho zájmu mediálně prezentovat, a zaměřuje se přitom na okruh klientů advokátní kanceláře. Informace z tiskových konferencí fondu v letech 2011 a 2012 podle advokátní kanceláře vyzněly tak, že MSB Legal napomáhá či profituje z trestné činnosti.

Fond proti korupci uděloval ceny. Mezi Laureáty je i Wagenknecht

Soud se ve středu ztotožnil původním rozhodnutím pražského městského soudu a zamítl odvolání advokátní kanceláře jako nedůvodné. „Odvolací soud nepochybuje o tom, že boj proti korupci je účelem a cílem společensky užitečným. Z provedených důkazů vyplynulo, že nadační fond plní účel, pro který byl zřízen,“ uvedl předseda senátu David Bokr.

Podle soudu se advokátní kancelář nebo její klienti mohou hájit před případnými nepravdivými tvrzeními jinými prostředky, například žalobami na ochranu osobnosti.

„Návrh na zrušení fondu je až krajním prostředkem,“ zdůraznil Bokr. Žalobu na ochranu osobnosti na nadační fond podal například jeden z klientů advokátní kanceláře - lobbista Ivo Rittig. Pražský městský soud se bude sporem zabývat v lednu. Se středečním rozhodnutím soudu byl spokojen ředitel nadačního fondu Petr Soukenka, který žalobu považuje za šikanózní návrh, řekl, že se Rittigovy žaloby neobává.

Nadační fond proti korupci

Nadační fond proti korupci byl zřízen v roce 2011 k podpoře odhalování korupční činnosti ve veřejné správě. Fond podporuje finančně některé projekty a uděluje Cenu za odvahu. Letos ocenění převzali odvolaný náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht či manažerka neziskové organizace Jana Průšková. Wagenknecht upozorňoval třeba na podezřelé okolnosti stavby metra, tendru na monitorovací systém evropských fondů či smluv pro advokátní kancelář bývalé místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové. Průšková zase upozornila na černý fond v organizaci, kde pracovala.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.