Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fond proti korupci uděloval ceny. Mezi Laureáty je i Wagenknecht

Lidé

  13:32
PRAHA - Nadační fond proti korupci ve středu popáté udělil ceny a odvahu určené osobnostem, které se nebály upozornit na korupci. Letošními laureáty se stali Jana Průšková a Lukáš Wagenknecht. Fond mezi laureáty rozdělil 150 tisíc korun.

Lukáš Wagenknecht foto: MAFRA: Michal Sváček

Cenu získala u příležitosti Mezinárodního dne proti korupci Jana Průšková, která upozornila na pokřivené a zmanipulované jednání v případě neziskové organizace, která má jako hlavní náplň zajišťovat rozvoj dětí pěveckého souboru Severáček. Jedná se o Kruh přátel Severáčku (KPS), které cíleně odkláněla peníze ve prospěch jedinců z vedení organizace na úkor dětí pěveckého sboru.

Babiš odvolal svého ‚klíčového muže‘, náměstka Wagenknechta

Dalším oceněným je bývalý náměstek ministerstva financí Lukáš Wagenknecht za své dlouhodobé nekompromisní postoje v roli auditora, například když působil v Dopravním podniku hl. m. Prahy působil jako vedoucí interního auditu. Z této pozice odhalil v roce 2013 nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky

týkající se dostavby metra trasy A. Nejzávažnější zjištění těchto auditů se týkala monitorovacího systému evropských fondů na Ministerstvu pro místní rozvoj, kdy byla odhalena manipulace dvou uchazečů o zakázku. Lukáš Wagenknecht také upozornil na nesrovnalosti v podivných uzavřených smlouvách mezi společností ČEZ a Radmilou Kleslovou.

„Příběhy Jany Průškové a Lukáše Wagenknechta se v celé řadě parametrů dost zásadně liší. Přesto je oba spojuje odvaha a ochota nést následky. To nebyl, není a nikdy bohužel nebude standardní vzorec chování,“okomentoval letošní udělování Cen za odvahu ředitel fondu Petr Soukenka na webových stránkách nadačního fondu pro korupci.

Autor:

Mohlo by vás zajímat