Lidovky.cz

Nesmíme polevit v úsilí hájit svobodu a demokratické principy, říká bývalý rektor

Česko

  12:23
PRAHA - Povinností každého akademického pracovníka je být veřejně aktivní, tvrdí bývalý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. „Nesmíme polevit v úsilí hájit svobodu a demokratické principy. Ostatně varující je vývoj událostí v Turecku, kde dochází k potlačování akademických svobod,“ dodává vědec, jenž se nikdy nebál sporů s politiky. Sám ale mezi ně nechce.

Nesmíme polevit v úsilí hájit svobodu a demokratické principy,“ říká bývalý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. foto: Petr LundákMAFRA

LN: Jak sledujete společenský vývoj v­ poslední době? Trochu zrychluje.
Naplňují se mé obavy z příklonu na Východ, nahrává tomu vystupování prezidenta v kombinaci s bobtnajícím populismem; to je neblahá skutečnost. To, co prožíváme, nás ale nesmí zastavit, nesmíme polevit v naší činnosti a­v­přesvědčování spoluobčanů o nezbytnosti směřování na Západ, k západní civilizaci a demokracii, musíme lpět na zdůrazňování evropských a transatlantických hodnot. Ani vývoj v širším kontextu – míním teď brexit – nám v tomto úsilí nepomáhá, naopak skeptikům to poskytuje další argumenty, jak je EU dlouhodobě neudržitelná. S tím vším je potřeba denně polemizovat.

LN: Nefrustruje vás jako špičkového vědce, že část evropské společnosti vlastně nezajímají fakta, důkazy? Jak se zdá, část populace má přímo odpor k expertům, rozhodují emoce... Dá se s tím něco dělat?
Je to tak. Ono i v té Británii, k­níž vzhlížíme jako ke vzoru demokracie i­vzdělanosti, se nakonec uplatní populismus hraničící s primitivismem – podobně jako je tomu u nás. O to je situace vážnější. A když se mne ptáte na nějaký nový přístup, jak tomu vzdorovat, tak bohužel recept nemám. Je to otázka složitosti demokratických principů; víme, že demokracie je obrovsky zranitelná. Nechci být fatalista – chci si zachovat optimismus a dobrou mysl – ale když si uvědomíme, že existuje jen do značné míry omezená historická paměť, a mezigenerační paměť je jen krátkého dosahu, tak se moc brzy zapomíná na válku, na socialismus, na totalitu... Naopak se ve společnosti objevuje nostalgie po vládě pevné ruky.

LN: Myslíte, jako že už se lidi měli „až moc dlouho dobře“?
Nikdy se nám nežilo lépe než teď – alespoň v této části světa, přesto se z­nějakého důvodu, vlastně zcela proti zdravému rozumu, projevuje neustálá nespokojenost, jakkoli pro ni vlastně nejsou důvody anebo jsou pramalé...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.