Lidovky.cz

Z Majdanu na Trutnoff. ,EU zapomněla na rok 68‘, říká symbol ukrajinské revoluce

Evropa

  6:00
TRUTNOV - Ačkoli se nepovažují za politicky aktivní kapelu, jejich píseň „Bratr za bratra“ se stala jakousi neoficiální hymnou Majdanu. Jak to vysvětlují samotní hudebníci z kapely Kozak System, revoluce byla záležitostí všech, nemohlo se to na jejich tvorbě neodrazit. Píseň lidé na Majdanu slýchávali i třicetkrát denně, kapele pak několik fanoušků přiznalo, že jim dodávala sílu vytrvat. Letos zahráli i na festivalu Trutnov, který byl mimo jiné věnován také svobodě Ukrajiny. Po debatě o současném stavu v zemi poskytla kapela redaktorce serveru Lidovky.cz exkluzivní rozhovor.

Členové kapely Kozak System se spisovatelkou a někdejší disidentkou Petruškou Šustrovou. foto: Kozak System

Svým názvem Kozak System odkazují na prastaré ukrajinské rytíře, kteří bránili hodnoty svého národa. S ruskými kozáky nic společného nemají. Současný stav na východě Ukrajiny nenazývají válkou mezi ukrajinsky a rusky mluvícími obyvateli, ale válkou mezi pravými Ukrajinci a „debily“. Sankce jsou podle nich jedinou zbraní, jak se dá bojovat s nepřítelem, který má jadernou zbraň. Právě hudbu a kulturu považují za most mezi národy a civilizacemi. Doufají, že díky kultuře a diplomacii se jednou z Ruska stane stát, kterého se již nebude třeba obávat.

Lidovky.cz: Jaký máte vztah k současnému režimu? Na hudební scéně se pohybujete řadu let, dokážete nějak rovnat situaci před třemi lety a nyní?
Současný režim není proruský, ale proukrajinský. S mnoha současnými ukrajinskými politiky, s prezidentem i premiérem, jsme na Majdanu stáli bok po boku. Minulý režim byl výrazně proruský, snažil se dělat vše pro to, aby ukrajinská kultura neexistovala.

Lidovky.cz: Jste výraznou tváří událostí na Majdanu. Jaký je vás nejsilnější zážitek?Těch bylo více. První byl v noci z desátého na jedenáctého prosince, kdy proběhla snaha o fyzický odsun protestujících. Druhý přišel na Silvestra, kdy sto tisíc lidí na Majdanu zpívalo společně ukrajinskou hymnu. Třetí byl 19. února, kdy se na Majdanu objevili první mrtví a z mírové klidné akce se stal lidový protest proti násilí.

Lidovky.cz: Média a EU označují situaci na východní Ukrajině jako krizi. Jak byste ji nazvali vy?
Není to krize. Nemyslím si, že média situaci nazývají krizí, jen proruská média. Proukrajinsky smýšlející média by situaci nazvala válkou. Kdyby tomu Evropská unie neříkala krize, ale válka, tak by musela uznat Rusko agresorem. Toho se Evropská unie bojí. Už si nepamatuje rok 1968.

Selfie přímo z pódia - Kozak System na festivalu Trutnoff.
Kozak System na festivalu Trutnoff.

Lidovky.cz: Překvapilo vás, že je letošní Trutnoff věnován i svobodě Ukrajiny? Mají lidé při vašich zahraničních vystoupeních zájem o situaci na Ukrajině?

Byli jsme překvapeni příjemně. Už neočekáváme nějakou podporu nebo pomoc Evropy. Dobře si uvědomujeme, že musíme bojovat sami s naším nepřítelem. Ale když nás pozve festival z takové evropské země jako je Česká republika a takovým způsobem nás podpoří, je to velmi milé překvapení. Chceme za to organizátorům festivalu velmi poděkovat. Svobodě Ukrajiny je festival věnován i na oficiálních plakátech. I za to patří vřelé díky. Obecně se na našich koncertech lidé o situaci na Ukrajině zajímají. Největší zájem je v Polsku, je to naše sousední země. Nedávno jsme byli i na festivalu v německém Lipsku, který byl také věnován Ukrajině.

Lidovky.cz: Kam se podle vás bude budoucnost Ukrajiny ubírat? A máte pro české fanoušky nějaký vzkaz?
Můžeme jen říci, jakou budoucnost bychom pro Ukrajinu zvolili my. A pokud na Ukrajině bude více takových lidí, jako jsme my, tak tam se bude posouvat i Ukrajina. Samozřejmě bychom rádi byli součástí Evropské unie. Ne v rovině ekonomické, ale v rovině sociální a v rovině evropských hodnot. Čechům bych chtěl popřát, aby byli stateční. Stateční mít vlastní názor a nebát se ho vyjádřit. Aby se více zajímali o Ukrajinu a její historii a dokázali tak lépe pochopit stát, který vedle vás existuje už desetiletí. Pomůžete tím nejen nám, ale i sobě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.