Lidovky.cz

RECENZE: Obrazy světa Terezy Říčanové. Radostné zmatení všehomíra

Kultura

  18:00
Knihy se v našich šířkách čtou obvykle zleva doprava – což u nového počinu ilustrátorky Terezy Říčanové neplatí ani náhodou. Žádný z případných směrů tady nefunguje absolutně. Její Obrazy světa jsou totiž skutečně obrazy, které lze číst na mnoho způsobů.

Obraz I. Vesmír. Rozkládací „mapa“ ukazuje mj. vesmírný výbuch, planetu Zemi, Boha Otce či žlutou mandalu – znak tajemství světa. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Soubor Obrazů světa tvoří čtrnáct tematických map s poznámkami na okrajích a ještě knížka s vysvětlivkami. Čtenář-divák se v mapách pohybuje díky systému souřadnic, takže si procvičí i svou kartografickou zdatnost. A nejen tu. Říčanové Obrazy světa totiž představují hravou variaci na Orbis pictus a zároveň kosmologické, filozofické a bůhví jaké ještě kompendium. Díky svému zaujatému, originálnímu pohledu na svět autorka bez potíží klade vedle sebe věci podstatné a nepodstatné. Vznikají tak osvěžující setkání... U mapy moře se střetnou potápějící se Titanik, slunečníky a zmrzlina, Nautilus, vír Maelström a „dva muži, kteří se nechali strhnout politickou diskusí a zapomněli na vztyčenou červenou vlajku“...

U mapy věnované bohům vedle sebe mírumilovně trůní božstva nejrůznějších vyznání. Nevznášejí své nároky na svět, spíše nabízejí jednotlivá učení. V mapě lesa se za stěnou z větví a lián skrývají zvířecí i lidští obyvatelé tajemných zákoutí. Šelmy vedle trampů. Divočina vedle barvotiskové krajiny. Přízraky, myslivci, bytosti z pohádek – a klíšťata. Zábava s těmito mapami spočívá v odhalování toho, co člověk důvěrně zná, a z radosti z nečekaných souvislostí. Četné kulturní odkazy staví bok po boku Hobita, bibli a Harryho Pottera, například. Věcné odkazy zase obsáhnou neuvěřitelnou škálu od meče přes kýbl s hadrem až po berli. Emoce zachytí všechno vzrušující a dobrodružné i všední, takže lidé v těchto obrazových příbězích milují motory, útočí na karavanu a servírují kávu.

RECENZE: ‚Hoď tam granát, vymeť je!’ Zinkoví chlapci vedou krvavou válku

Říčanová dosahuje podobné hravosti, jako když kreslí děti a neohlížejí se na strukturu a řád. A právě díky té zdánlivé nevážnosti se jí daří vyhmátnout smysl v nesmyslu. Tedy pokud čtenář přistoupí na to, že vedle „pravd a zajímavostí“ se svět skládá také z „vtipů a omylů“. Tak jako směr čtení ani žádný přístup, jak porozumět Obrazům světa, nefunguje stoprocentně. Radostnému zmatení napomáhají ještě vysvětlivky v knize, často autorské, zaujaté a vtipné. „Obývák neboli televizní místnost. Sedáváme tu v teplákách, pohodlném domácím oblečení, rozvaleni v křeslech, jíme pochoutky a díváme se na pitomosti. V hlavě potom místo vlastních snů a přání máme kýčovité falešné filmy, ve kterých vystupují růžové hrdinky a krásní nesmrtelní a citliví pistolníci.“

Obrazy světa Terezy Říčanové jsou jejím komplexním majstrštykem. Po tematicky zaměřených publikacích (Kozí knížka, Psí knížka, Velikonoční knížka, Stvoření světa...) přišla s knihou, která se snaží pojmout jaksi všechna témata naráz. Výsledkem je celek jako stvořený pro společné čtení rodičů s dětmi, případně pro nejrůznější školní aktivity a knihovnické dílny. Už vidím dětské hlavy, které se nad mapami shluknou, a prsty, které budou ukazovat: Jé, tady je i ...! A vedle nich pokyvující hlavy dospělých.

Tereza Říčanová: Obrazy světa

Baobab 2017

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.