Lidovky.cz

ZÍDEK: Čtení pro Zemana. I z ČSR v roce 1948 prchali hlavně mladí muži

Blízký východ

  12:05
Po převratu v únoru 1948 začali Češi a Slováci prchat ze země po stovkách denně, přestože jim s výjimkou známých odpůrců komunistů bezprostředně nic nehrozilo. S výjimkou prominentních osob z řad politiků, důstojníků, diplomatů apod., pro které Američané rezervovali „zlatou klec“ v podobě vily Alaska House ve Frankfurtu nad Mohanem, prošla většina uprchlíků z Československa záchytným táborem v Goetheschule u Řezna.
Železná opona - ilustrační foto

Železná opona - ilustrační foto foto: www.zeleznaopona.com

Pro poznání skladby tehdejších uprchlíků se dochoval unikátní pramen: táborová evidence osob, které byly v Goetheschule přijaty od 5. března do 8 .prosince 1948. V roce 1949 ji v několika kopiích přepsal jeden z uprchlíků jménem Václav Lavička. „Lavičkův seznam“, obsahující záznamy o 9277 uprchlících, objevil a v roce 2003 a 2004 vydal a analyzoval historik Bořivoj Čelovský. „Můžeme s jistotou říci, že seznam z roku 1948 podává věrný obraz uprchlíků, kteří opustili ČSR v prvních letech po komunistickém puči v únoru 1948,“ píše Čelovský.

Zemanovo vánoční poselství: Migrační vlna je temnou skvrnou zahraniční politiky

Vzhledem k tomu, že celkový počet uprchlíků z Československa po únoru 1948 bývá odhadován na 25 000, podchycuje Lavičkův seznam zhruba dvě pětiny z nich. Není důvod se domnívat, že zbylé tři pětiny se nějak výrazně odlišovaly, jiná byla pouze skladba „prominentů“ a jejich rodin, ale těch bylo dle odhadů jen zhruba 300.

Z Lavičkova seznamu vyplývá, že 81,5 procenta uprchlíků z Československa po únoru 1948 byli muži. Průměrný věk uprchlíků byl 23,7 roku. 67,1 procenta uprchlíků byli svobodní. A 69,6 procenta mužských uprchlíků byli mladíci ve věku 15–29 let.

Pro srovnání: podle oficiálních švédských údajů požádalo loni ve Švédsku o azyl 162 877 lidí, z toho 114 728 mužů (tedy 70,4 procenta). Německé oficiální zdroje mluví o 69,2 procenta mužů mezi uprchlíky. Podíl mužů v dnešní uprchlické vlně z Blízkého východu je tedy nižší, než byl v uprchlické vlně z komunistického Československa po roce 1948.

Dominance mladých mužů v současné uprchlické vlně nemůže překvapit, tím méně šokovat nikoho, kdo má o migračních procesech alespoň elementární povědomí. Vždy a za všech okolností migrují v první řadě mladí muži, je to téměř antropologická konstanta. Protože mladí muži mají nejvíce energie překonat překážky a začít jinde nový život. Také morální panika, která z toho v zemích, kam přistěhovalci směřují, vzniká, není žádnou novinkou: stačí se podívat do amerických či britských novin přelomu 19. a 20. století. Jen tehdy místo muslimů budili hrůzu katolíci z Itálie, Irska a východní Evropy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.