Lidovky.cz

V obchodech zůstal jen alkohol, říká Čech, který žije v Japonsku

Svět

  15:02
TOKIO/PRAHA - Na pultech obchodů zůstává jen alkohol a kosmetika, lidé skoupili téměř všechno, říká Čech Radek Lanc, který žije v Yokohamě v prefektuře Kanagawa, jíž zemětřesení přímo nezasáhlo, lidé se ale pro jistotu zásobili i tam.

Zákazníci ve frontě před supermarketem ve městě Sendai foto: Reuters

* LN Na řadě míst dochází potraviny a voda. Jak to vypadá u vás ve městě?
V regálech už zůstal jen alkohol a kosmetika. Všechno ostatní lidé skoupili. Problém je právě se základními potravinami. Pekárna u našeho bytu dostala nařízení, že musí šetřit s elektřinou, takže vypnuli pece a není pečivo. Od pondělí navíc začínají elektrárny v centrálním Japonsku vypínat proud, nepůjde tři hodiny každý den. Lidé se proto zásobili baterkami a svítilnami.

* LN Jak přímo Vy vnímáte následné otřesy?
Televize každou chvíli hlásí nové otřesy, takže člověk vlastně jen čeká, kdy zase něco ucítí. Intenzivnější je to samozřejmě na severu, tady u nás je to mírnější. Ale podle zpráv je 70procentní šance, že do 24 hodin (rozhovor probíhal v neděli odpoledne-pozn. red.) přijde další zemětřesení. Navíc ty otřesy budou prý trvat další tři až čtyři týdny.

* LN Jaká je atmosféra mezi lidmi? Už dva dny se třese zem a hrozí další zemětřesení...
Japonci tohle příliš neřeší, jsou připraveni, že zemětřesení jednou přijde. V oblastech, které nejsou přímo zasaženy, lidé nepanikaří. Japonský tisk sice obvinil vládu, že situaci kolem jaderných elektráren zvládá špatně, ale z pohledu běžných lidí, kteří nejsou jadernými experty, tu situaci zvládají dobře. Ze zpráv, které vysílá televize, to vypadá, že je situace pod kontrolou, a rozhodně ne tak dramatická, jak ji líčí zpravodajské servery ve světě.

* LN Jak lidé pomáhají těm postiženým zemětřesením a tsunami?
Jsou tu otevřené účty od různých bank, kam mohou lidi převádět peníze a zahraniční pomoc k nám proudí od páteční noci. Japonci ale nemají manuál, jak přesně v těchto případech postupovat, systém dárcovství přes DMS tu nefunguje, spíš vždycky čekají, co se bude dít.

Zákazník u prázdného regálu jednoho z tokijských supermarketů

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.