Lidovky.cz

Syrské jednotky zabily nedaleko Hamá 30 poutníků

Svět

  21:10aktualizováno  22:10
DAMAŠEK - Syrská opozice je ochotná přistoupit na to, že po odstoupení prezidenta Bašára Asada zemi na přechodnou dobu povede člen současného režimu v Damašku. Řekl to mluvčí opoziční Syrské národní rady. Opozice s Damaškem odmítá jednat, dokud prezident neodstoupí. Při dnešních střetech v zemi zemřely podle opozice další desítky lidí, jen masakr u Hamá si prý vyžádal na 30 životů.
Syrský voják (ilustrační foto)

Syrský voják (ilustrační foto) foto: Reuters

"Souhlasíme s tím, že Asad odstoupí, že jeho pravomoci budou předány osobě spjaté s režimem a ta Sýrii povede po přechodnou dobu, podobně jako tomu bylo v Jemenu," sdělil mluvčí SNC George Sabra.

V Jemenu se po roce protestů, dlouhém vyjednávání a s pomocí četných prostředníků podařilo přimět bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, aby odstoupil výměnou za beztrestnost. Jeho úřad od února zastává bývalý viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Damašek podporovaný Ruskem však zatím odmítá řešit krizi Asadovou rezignací.

ČTĚTE TAKÉ:

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová syrskému prezidentovi vzkázala, že stále ještě není pozdě na dohodu s opozicí o předání moci v zemi. Tím by se podle ní zabránilo dalšímu násilí. Rebelům pak vyslala vzkaz, že je čas začít se připravovat na vládu po Asadovi.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se domnívá, že syrská opozice je k vítězství blíže než kdykoli předtím. Také francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že Asad padnout musí.

Chemické zbraně

Opoziční Syrská svobodná armáda (FSA) informovala, že vláda nechala převézt část chemických zbraní na letiště u hranic státu. Damašek v pondělí přiznal, že chemické zbraně vlastní, a pohrozil, že je použije v případě zahraničního útoku.

Zprávy o chemických zbraních v Sýrii, která nepatří k signatářům smlouvy o nešíření zbraní hromadného ničení, vyvolaly znepokojení. Izrael oznámil, že je odhodlán zabránit tomu, aby se tyto látky stejně jako další moderní zbrojní systémy syrského arzenálu dostaly k radikálnímu hnutí Hizballáh v Libanonu. Dnes ale znovu zopakoval, že Damašek má arzenál nekonvenčních zbraní plně pod kontrolou.

Americký prezident Barack Obama řekl, že použije-li Sýrie chemické zbraně, bude to "tragický omyl", z něhož se bude Damašek zodpovídat. Z Pentagonu se ozvala pohrůžka, aby Syřané "na použití těchto zbraní nepomysleli ani na vteřinu". Před užitím chemických zbraní dnes Sýrii varovala i Moskva.

Turecko podle tamních médií k hranicím se Sýrií vyslalo vojáky vycvičené pro případ útoku chemickými zbraněmi.

Masakr u Hamá

Podle opozičníků, citovaných agenturou Reuters, zabily syrské jednotky věrné Asadovi až 30 poutníků u mešity ve vesnici Šaríá severozápadně od města Hamá. Další podrobnosti zatím nejsou známy. Asi 15 životů a 40 zraněných si podle opozice, na niž se odvolává televize Al-Arabíja, vyžádal noční zásah v halabské věznici, v níž je prý řada oponentů syrského prezidenta. Zdroje agentury AFP tvrdí, že vězni v Halabu zahájili protest proti podmínkám, v nichž jsou drženi. Vzpoura je prý již potlačena.

Opoziční Místní koordinační výbory (LCC) oznámily, že se režim chystá zaútočit i na věznici v Homsu. Tam prý vězni protestují už tři dny. Podle těchto nezávisle neověřitelných zdrojů se ve věznicích velmi rychle zhoršují humanitární podmínky, nedostává se jídla ani vody. Vězni žádají mezinárodní pomoc a ochranu.

Televize Al-Džazíra uvedla, že svou poslušnost Asadovu režimu vypověděla diplomatka, která vedla syrský zastupitelský úřad na Kypru. Podle íránské agentury Fars byla v Sýrii zatčena osoba podezřelá z atentátu na bezpečnostní špičky. Útok byl v Damašku spáchán minulou středu a zemřeli při něm čtyři z vysokých bezpečnostních představitelů země.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.