Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Červený kříž prohlásil konflikt v Sýrii za občanskou válku

Svět

  14:24aktualizováno  17:27
ŽENEVA - Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) od nynějška považuje konflikt v Sýrii za občanskou válku. Toto rozhodnutí znamená, že na celou zemi se vztahují normy mezinárodního humanitární práva, napsala agentura AP. V Sýrii již měsíce zuří střety mezi příznivci a odpůrci autoritářského prezidenta Bašára Asada.
Syrský voják (ilustrační foto)

Syrský voják (ilustrační foto) foto: Reuters

Rozhodnutí MVČK, který sídlí v Ženevě, je považováno za významné, protože má pomoci zúčastněným stranám konfliktu určit, jaký typ zbraní a síly mohou použít.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí Červeného kříže Hicham Hassan vysvětlil, že humanitární právo nyní platí všude tam, kde se bojuje.

Popření masakru ve vesnici Trímsá

Syrský režim popřel obvinění zmocněnce OSN pro Sýrii Kofiho Annana, že armáda ve vesnici Trímsá, kde bylo ve čtvrtek zmasakrováno údajně až 220 lidí, použila těžké zbraně, a prohlásil, že zemřelo 37 ozbrojenců a jen dva civilisté.

Kvůli situaci v Sýrii se Annan sejde v úterý v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem

Mezinárodní humanitární právo zaručuje bojujícím stranám právo užít přiměřenou sílu k tomu, aby dosáhly svých cílů. Zároveň to ale znamená, že útoky na civilisty a týrání či zabíjení zajatců se mohou stát válečnými zločiny.

Český červený kříž na svém webu uvádí, že mezinárodní humanitární právo "reguluje ozbrojené konflikty s cílem je maximálně humanizovat". Základním kodexem norem tohoto práva jsou takzvané ženevské konvence.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,