Lidovky.cz

Islamisté v Egyptě hlásí vítězství. Prosadili ústavu

Svět

  11:07
KÁHIRA - Islamistické Muslimské bratrstvo, které v Egyptě vládne, se označilo za vítěze prvního kola referenda o nové ústavě. Nový základní zákon země, který ortodoxní muslimové podporují, v sobotu podle bratrstva podpořilo takřka 57 procent voličů v deseti governorátech, ve zbývajících 17 provincích se bude hlasovat za týden v sobotu. Teprve po druhém kole je ale možné očekávat oficiální výsledky.

Egypt - ilustrační fotografie foto: Reuters

"Pro návrh se v referendu vyslovilo 56,5 procenta voličů," řekl činitel ze Strany svobody a spravedlnosti, která náleží k bratrstvu. Strana má své zástupce na téměř všech hlasovacích místech v deseti provinciích, kde se volilo, včetně Káhiry. Své údaje o hlasování opírá o součty, které nejsou úředně ověřené.

ČTĚTE TAKÉ:

Nová ústava má nahradit starou, která byla postavena mimo platnost po loňském svržení prezidenta Husního Mubaraka. Návrh z pera islamistů ale vyvolal kritiku liberálů, levice a sekularistů. Podle nich otevírá cestu k islámskému státu a nechrání dostatečně práva všech Egypťanů bez rozdílu.

V Káhiře, kde se proti ústavě a politickému směru země zvedla největší vlna odporu, podle zpráv médií návrh základního zákona v referendu propadl. Ne ústavě řekli voliči také v severoegyptském governorátu Gharbíja, kde se nachází velké průmyslové město a bašta opozice Mahalla. Výsledek v Gharbíje byl podle DPA těsný.

Ve zbývajících osmi provinciích včetně Alexandrie nebo Asuánu, kde byly volební místnosti otevřeny, zvítězili podle Muslimského bratrstva příznivci nové ústavy.

Sobotního plebiscitu se podle AP zúčastnilo 32 procent z 26 milionů zaregistrovaných voličů. V příštím kole se hlasování může zúčastnit zbývajících 25 milionů voličů, kteří pochází většinou z konzervativních zemědělských oblastí.

Sporná ústava

Návrh nové ústavy je považován za sporný, referendum Egypťany zajímá. Před některými hlasovacími místnostmi se přes den tvořily dlouhé fronty, ústřední volební komise proto nakonec rozhodla hlasování prodloužit o čtyři hodiny. Volební místnosti se tak v sobotu uzavřely až ve 22:00 SEČ.

Hlasování se odehrává v atmosféře politické krize, kterou vyvolalo nedávné rozhodnutí nynějšího islamistického prezidenta Muhammada Mursího, který vzešel z řad Muslimského bratrstva, posílit si pravomoci na úkor justice.

Mursí sporný listopadový dekret před týdnem zrušil, jeho krok ale stačil vyvolat násilné demonstrace a bojkot části soudců. Někteří tak považují plebiscit za hlasování o důvěře hlavě státu, zvolené v červnu těsnou většinou 51,7 procenta hlasů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.