Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
16. prosince 2012 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islamisté v Egyptě hlásí vítězství. Prosadili ústavu

Egypt - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egypt - ilustrační fotografie | foto: Reuters

KÁHIRA Islamistické Muslimské bratrstvo, které v Egyptě vládne, se označilo za vítěze prvního kola referenda o nové ústavě. Nový základní zákon země, který ortodoxní muslimové podporují, v sobotu podle bratrstva podpořilo takřka 57 procent voličů v deseti governorátech, ve zbývajících 17 provincích se bude hlasovat za týden v sobotu. Teprve po druhém kole je ale možné očekávat oficiální výsledky.

"Pro návrh se v referendu vyslovilo 56,5 procenta voličů," řekl činitel ze Strany svobody a spravedlnosti, která náleží k bratrstvu. Strana má své zástupce na téměř všech hlasovacích místech v deseti provinciích, kde se volilo, včetně Káhiry. Své údaje o hlasování opírá o součty, které nejsou úředně ověřené.

ČTĚTE TAKÉ:

Nová ústava má nahradit starou, která byla postavena mimo platnost po loňském svržení prezidenta Husního Mubaraka. Návrh z pera islamistů ale vyvolal kritiku liberálů, levice a sekularistů. Podle nich otevírá cestu k islámskému státu a nechrání dostatečně práva všech Egypťanů bez rozdílu.

V Káhiře, kde se proti ústavě a politickému směru země zvedla největší vlna odporu, podle zpráv médií návrh základního zákona v referendu propadl. Ne ústavě řekli voliči také v severoegyptském governorátu Gharbíja, kde se nachází velké průmyslové město a bašta opozice Mahalla. Výsledek v Gharbíje byl podle DPA těsný.

Ve zbývajících osmi provinciích včetně Alexandrie nebo Asuánu, kde byly volební místnosti otevřeny, zvítězili podle Muslimského bratrstva příznivci nové ústavy.

Sobotního plebiscitu se podle AP zúčastnilo 32 procent z 26 milionů zaregistrovaných voličů. V příštím kole se hlasování může zúčastnit zbývajících 25 milionů voličů, kteří pochází většinou z konzervativních zemědělských oblastí.

Sporná ústava

Návrh nové ústavy je považován za sporný, referendum Egypťany zajímá. Před některými hlasovacími místnostmi se přes den tvořily dlouhé fronty, ústřední volební komise proto nakonec rozhodla hlasování prodloužit o čtyři hodiny. Volební místnosti se tak v sobotu uzavřely až ve 22:00 SEČ.

Hlasování se odehrává v atmosféře politické krize, kterou vyvolalo nedávné rozhodnutí nynějšího islamistického prezidenta Muhammada Mursího, který vzešel z řad Muslimského bratrstva, posílit si pravomoci na úkor justice.

Mursí sporný listopadový dekret před týdnem zrušil, jeho krok ale stačil vyvolat násilné demonstrace a bojkot části soudců. Někteří tak považují plebiscit za hlasování o důvěře hlavě státu, zvolené v červnu těsnou většinou 51,7 procenta hlasů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.