Lidovky.cz

KLDR předvádí raketové šachy. Američané vyztužují obranu

USA

  10:53
WASHINGTON - Pchjongjang neustále stupňuje výhrůžky. Ve čtvrtek armáda údajně dostala svolení k jadernému útoku na Spojené státy, které odpověděly přesunem protiraketové obrany.

Mobilní protiraketový systém THAAD foto: Šimon , Lidové noviny

Američtí představitelé sice s lehkým náznakem zesměšňování poukazují na „nesoulad“ mezi dramatickými prohlášeními Severokorejců a jejich činy, respektive schopnostmi.

Jenže letošní vlna severokorejských výhrůžek je mimořádná i ve světle obvyklé plamenné rétoriky přicházející z Pchjongjangu. Po prosincovém raketovém testu a únorovém nukleárním pokusném výbuchu včera přišla zpráva, že severokorejská armáda přemístila na své východní pobřeží – tedy směrem k USA, Japonsku a částečně i k Jižní Koreji – své střely.

Severokorejské rakety. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Má jít o rakety typu Musadan, jejichž spolehlivost i dolet ovšem zůstávají předmětem dohadů. Byť například dolet je udáván až 4000 kilometrů, někdy se hovoří o sotva třech tisících, o přesnosti nemluvě.

Důležité je to mimo jiné tehdy, pokud je v jejich perimetru i americká základna na ostrově Guam. Právě ten byl totiž severokorejským režimem označen jako jeden z možných terčů útoku. Američané se nicméně rozhodli neponechat nic náhodě a oznámili, že na ostrově rozmístí pozemní systém protiraketové obrany THAAD. Podle jejich ministerstva obrany jde o „preventivní opatření“, přičemž stát by se tak mělo během několika následujících týdnů.

Jihokorejce výhrůžky příliš netrápí

Pentagon už začátkem týdne oznámil, že do Tichého oceánu přemístil dvojici lodí, které jsou součástí protiraketového systému Aegis. A na Filipíny také tento týden zamíří asi tucet amerických stíhaček F/A-18, byť prý je to jen kvůli plánovanému vojenskému cvičení. Američané přiostřili i rétoriku. Nový ministr obrany Chuck Hagel označil činy Severokorejců za „skutečné a jasné nebezpečí a hrozbu“ jak vůči Spojeným státům, tak jejich spojencům v regionu.

Vojenské cvičení na neupřesněném místě v KLDR.

„Disponují už nukleárními schopnostmi. A mají i rakety, které mohou použít jako nosiče těchto arzenálů,“ dodal Hagel. Spojené státy demonstrovaly připravenost bránit sebe a zvláště své spojence před severokorejskými ozbrojenými provokacemi před pár dny během společných vojenských manévrů s Jižní Koreou. Nad Korejský poloostrov dokonce vyslaly i „neviditelné“ bombardéry B-2. Pchjongjang na to ale reagoval jen další eskalací výhrůžek. Hlavní otázkou však zůstává, zda mohou nynější harašení zbraněmi a plamenné výhrůžky přerůst ve skutečný konflikt. Byť si to ve skutečnosti zřejmě nepřejí ani stalinisté v Pchjongjangu – pro ně by to byla de facto sebevražda –, není vyloučeno, že se napjatá situace může vymknout kontrole.

„Nejpravděpodobnější je, že se někdo přepočítá,“ varoval bývalý americký ministr obrany Leon Panetta. „A pokud udělají něco, co rychle povede k další eskalaci, tak pak je nebezpečí ještě větší,“ dodal v rozhovoru pro televizi NBC.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.