Lidovky.cz

Bývalý důstojník SS stanul před německým soudem. Hrozí mu doživotí

Svět

  15:24
HAGEN - V německém Hagenu v pondělí začal proces s bývalým důstojníkem SS Siertem Bruinsem. Dvaadevadesátiletý Bruins je obžalován z vraždy zajatého dánského odbojáře v roce 1944. Svou vinu popírá, pokud mu ji však soud prokáže, hrozí Bruinsovi doživotní trest.

Bývalý důstojník SS Siert Bruins před hagenským soudem foto: Reuters

Nizozemský rodák Siert Bruins získal německé občanství za války. Tehdy působil jako důstojník elitních nacistických vojenských jednotek Waffen SS na německo-dánském pohraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle soudních dokumentů Bruins a jeho údajný komplic August Neuhaeuser zajali člena dánského protinacistického odboje Alderta Klaase Dijkemu. Dvojice nacistů odvezla Dijkemu na izolované místo, kde po něm čtyřikrát vystřelila. Dijkema byl zasažen do hlavy a okamžitě zemřel.

Bruins svou vinu popírá. V dřívějším rozhovoru pro německou televizní stanici Die Erste přiznal, že byl vraždě přítomen, střílel však podle něj Neuhaeuser. "Já jsem šel napravo (od Dijkemy), on byl nalevo, a pak jsem náhle uslyšel výstřely a někdo upadl," řekl Bruins.

August Neuhaeuser se k Bruinsově verzi událostí vyjádřit nemůže, neboť je již po smrti. Bruins tak zůstává jediným, koho lze za Dijkemovu smrt stíhat.

Vysoký věk Bruinse před soudem neochránil

Soudní lékař potvrdil, že přes svůj vysoký věk je Bruins zdravotně způsobilý absolvovat proces. Ten by měl být rozdělen do 11 jednání a trvat přibližně měsíc.

Při pondělním zahájení soudního řízení Bruins odmítl obžalobu jakkoli komentovat a podle svého obhájce se k ní nebude vyjadřovat ani v dalším průběhu procesu. "Naší taktikou rozhodně bude mlčet, co se týče obvinění," řekl jeho advokát Klaus-Peter Kniffka.

Siert Bruins nestojí před soudem poprvé. V roce 1980 byl odsouzen k sedmiletému trestu za spoluúčast na vraždě dvou židovských bratrů spáchané v roce 1945.

Německo a nacističtí zločinci

Řada prominentních představitelů nacistického režimu byla odsouzena již při poválečném Norimberském procesu, Německo však od té doby nezaznamenalo v pátrání po dalších válečných zločincích žádné výrazné úspěchy. V posledních letech se jich však podařilo dopadnout několik včetně údajného strážce z vyhlazovacího tábora Osvětim Hanse Lipschise, který však v srpnu zemřel, aniž by proces začal.

ČTĚTE TAKÉ:

Procesy s válečnými zločinci jsou pro Německo jednou z cest, jak se vyrovnat se svou tíživou nacistickou minulostí. Přestože v zemi zaznívají i kritické hlasy, které tvrdí, že trestat starce za zločiny spáchané před sedmdesáti lety ztratilo smysl, převládá přesvědčení, že tresty pro nacistické zločince jsou namístě i v 21. století, i kdyby měly být pouhým mementem, poznamenala agentura Reuters.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.