Podle Wiesenthalova centra, které stíhá nacistické zločince, se Csatáry na jaře 1944 aktivně podílel na deportacích tisíců Židů do tábora smrti v Osvětimi.
Za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu, odkud byli Židé posíláni do Osvětimi. Csatáry údajně zadržené pravidelně bil, a to bez ohledu na okolnosti, pohlaví, věk či zdravotní stav napadených. V roce 1941 údajně sehrál "klíčovou" roli v deportaci 300 Židů z Košic na Ukrajinu, kde byli zabiti
Velmi si prý liboval v bičování nahých žen. "Existují dvě výpovědi německých důstojníků, kteří se mu snažili zabránit, aby mučil židovské ženy. On je dokonce nutil, aby si holýma rukama vykopaly vlastní hrob," popisuje jeden z předních odborníků na holokaust, maďarský historik László Karsai.
ČTĚTE TAKÉ: |
Další zvěsti, které kolem Csatáryho kolují, nejsou o moc lichotivější. "Byl obzvlášť sadistický," říká Peter Feldmajer, prezident židovské komunity v Maďarsku. "Vytvořil tábor pro mučení bohatých, které nutil, aby se přiznali, kde schovávají peníze."
Z maďarského nacisty se stal Kanaďan
Na konci války Csatáry uprchl z Maďarska a usadil se v Kanadě, která mu udělila občanství. V říjnu 1997 tuto zemi opustil, aby se vyhnul hrozícímu vyhoštění kvůli tomu, že kanadské občanství získal na základě falešných údajů. Loni byl odhalen v Budapešti, kde žil pod cizím jménem. Na Csatáryho byla následně uvalena domácí vazba.
Csatáryho vydání se domáhalo také Slovensko, které kvůli tomu formálně změnilo jeho trest smrti na doživotní vězení. Trest smrti byl totiž v Československu zrušen na začátku 90. let.
VIZ TAKÉ: |
Slovenská justice v uplynulých měsících rozběhla proceduru, jejímž cílem bylo zajistit, aby si maďarský válečný zločinec odpykal trest v zemi pod Tatrami. O způsobu výkonu rozsudku doživotního vězení pro Csatáryho měl v září rozhodovat košický soud. Vzhledem k úmrtí odsouzeného bude toto řízení zastaveno.
Vydání Csatáryho na Slovensko žádala mimo jiné místní židovská komunita.
"Nikdy jsme nevěřili, že se souvislosti s Csatárym dočkáme světské spravedlnosti. Vyšší moc, i když pozdě, tento problém vyřešila navzdory tomu, že zločiny proti lidskosti zůstávají nepromlčitelné," řekla ČTK v reakci na Csatáryho úmrtí mluvčí ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku Lucia Kollárová.
Csatáry zemřel nepotrestán
"Je to velmi nešťastný konec ságy, která trvala příliš dlouho," reagoval podle televize CNN ředitel jeruzalémské pobočky Wiesenthalova centra Efraim Zuroff. "Csatáry měl být postaven před soud hned po válce. Předali jsme maďarskému prokurátorovi důkazy před dvěma lety, a mělo být o to postaráno v Budapešti už před mnoha měsíci," dodal.
Maďarský soud vyšší instance tento měsíc nařídil budapešťskému městskému soudu, aby v řízení s Csatárym pokračoval. Nižší soud v červenci proces pozastavil kvůli tomu, že Csatáry byl již v minulosti za spáchané zločiny odsouzen v Československu.
Za válečné zločiny měl být Csatáry dál stíhán i v Maďarsku: maďarský soud vyšší instance tento měsíc nařídil budapešťskému městskému soudu, aby v řízení s ním pokračoval. Nižší soud v červenci proces pozastavil kvůli tomu, že Csatáry byl již v minulosti za spáchané zločiny odsouzen v Československu.
Csatáry veškerou vinu vždy popíral. Až do své smrti tvrdil, že byl jen jakýmsi prostředníkem mezi maďarskými a německými úřady, který měl jen velmi omezené pravomoci.
Dvanáctka nejhledanějších nacistických zločinců podle Centra Simona WiesenthalaCentrum Simona Wiesenthala zveřejňuje každý rok zprávu o vyšetřování nacistických zločinů, jejíž součástí je i seznam nejhledanějších válečných zločinců. Ten letošní uvádí následující jména:
|