Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Csatáry, válečný zločinec odpovědný za smrt tisíců Židů

Svět

  9:55aktualizováno  12:40
BUDAPEŠŤ - Ve věku nedožitých 99 let zemřel László Csatáry, maďarský válečný zločinec odpovědný za smrt 15 000 Židů. Za druhé světové války působil jako vedoucí policie v košickém ghettu. Podle maďarského listu Bors podlehl Csatáry zápalu plic v budapešťské nemocnici.

Maďarský válečný zločinec László Csatáry zemřel ve věku 98 let. foto: Reuters

Podle Wiesenthalova centra, které stíhá nacistické zločince, se Csatáry na jaře 1944 aktivně podílel na deportacích tisíců Židů do tábora smrti v Osvětimi.

Za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu, odkud byli Židé posíláni do Osvětimi. Csatáry údajně zadržené pravidelně bil, a to bez ohledu na okolnosti, pohlaví, věk či zdravotní stav napadených. V roce 1941 údajně sehrál "klíčovou" roli v deportaci 300 Židů z Košic na Ukrajinu, kde byli zabiti

Velmi si prý liboval v bičování nahých žen. "Existují dvě výpovědi německých důstojníků, kteří se mu snažili zabránit, aby mučil židovské ženy. On je dokonce nutil, aby si holýma rukama vykopaly vlastní hrob," popisuje jeden z předních odborníků na holokaust, maďarský historik László Karsai.

ČTĚTE TAKÉ:

Další zvěsti, které kolem Csatáryho kolují, nejsou o moc lichotivější. "Byl obzvlášť sadistický," říká Peter Feldmajer, prezident židovské komunity v Maďarsku. "Vytvořil tábor pro mučení bohatých, které nutil, aby se přiznali, kde schovávají peníze."

Z maďarského nacisty se stal Kanaďan

Na konci války Csatáry uprchl z Maďarska a usadil se v Kanadě, která mu udělila občanství. V říjnu 1997 tuto zemi opustil, aby se vyhnul hrozícímu vyhoštění kvůli tomu, že kanadské občanství získal na základě falešných údajů. Loni byl odhalen v Budapešti, kde žil pod cizím jménem. Na Csatáryho byla následně uvalena domácí vazba.

Csatáryho vydání se domáhalo také Slovensko, které kvůli tomu formálně změnilo jeho trest smrti na doživotní vězení. Trest smrti byl totiž v Československu zrušen na začátku 90. let.

VIZ TAKÉ:

Slovenská justice v uplynulých měsících rozběhla proceduru, jejímž cílem bylo zajistit, aby si maďarský válečný zločinec odpykal trest v zemi pod Tatrami. O způsobu výkonu rozsudku doživotního vězení pro Csatáryho měl v září rozhodovat košický soud. Vzhledem k úmrtí odsouzeného bude toto řízení zastaveno.

Vydání Csatáryho na Slovensko žádala mimo jiné místní židovská komunita.

"Nikdy jsme nevěřili, že se souvislosti s Csatárym dočkáme světské spravedlnosti. Vyšší moc, i když pozdě, tento problém vyřešila navzdory tomu, že zločiny proti lidskosti zůstávají nepromlčitelné," řekla ČTK v reakci na Csatáryho úmrtí mluvčí ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku Lucia Kollárová.

Csatáry zemřel nepotrestán

"Je to velmi nešťastný konec ságy, která trvala příliš dlouho," reagoval podle televize CNN ředitel jeruzalémské pobočky Wiesenthalova centra Efraim Zuroff. "Csatáry měl být postaven před soud hned po válce. Předali jsme maďarskému prokurátorovi důkazy před dvěma lety, a mělo být o to postaráno v Budapešti už před mnoha měsíci," dodal.

Maďarský soud vyšší instance tento měsíc nařídil budapešťskému městskému soudu, aby v řízení s Csatárym pokračoval. Nižší soud v červenci proces pozastavil kvůli tomu, že Csatáry byl již v minulosti za spáchané zločiny odsouzen v Československu.

Za válečné zločiny měl být Csatáry dál stíhán i v Maďarsku: maďarský soud vyšší instance tento měsíc nařídil budapešťskému městskému soudu, aby v řízení s ním pokračoval. Nižší soud v červenci proces pozastavil kvůli tomu, že Csatáry byl již v minulosti za spáchané zločiny odsouzen v Československu.

Csatáry veškerou vinu vždy popíral. Až do své smrti tvrdil, že byl jen jakýmsi prostředníkem mezi maďarskými a německými úřady, který měl jen velmi omezené pravomoci.

Dvanáctka nejhledanějších nacistických zločinců podle Centra Simona Wiesenthala

Centrum Simona Wiesenthala zveřejňuje každý rok zprávu o vyšetřování nacistických zločinů, jejíž součástí je i seznam nejhledanějších válečných zločinců. Ten letošní uvádí následující jména:

  1. Alois Brunner (101?).  Bývalý asistent Adolfa Eichmanna, odpovědný za deportaci téměř 130 000 Židů do táborů smrti, uprchl po válce do Sýrie. V nepřítomnosti byl odsouzen ve Francii. Letos by mu bylo 101 let, ale s největší pravděpodobností je již po smrti. Naposledy byl spatřen před 12 lety.
  2. Aribert Heim (99?). Lékař přezdívaný Doktor Smrt se podílel na zabíjení vězňů v Mathausenu. Podle nepotvrzených informací jeho rodiny zemřel v roce 1992 v Káhiře.
  3. László Csatáry (Maďarsko; 98). Někdejší vedoucí policie v košickém ghettu, obviněný z mučení tamních Židů. Zemřel letos v srpnu v Budapešti.
  4. Gerhard Sommer (Německo; 92). Bývalý podporučík 16. divize SS byl v roce 2005 v nepřítomnosti odsouzen k doživotí za masakr 560 italských civilistů.
  5. Vladimir Katriuk (Kanada; 91). Někdejší člen ukrajinského pluku je obviněn z násilí na běloruských civilistech v letech 1942 až 1944. Žije v Québecu. V roce 1999 mu soud odňal kanadské občanství, o 8 let později mu však bylo vráceno pro nedostatek důkazů o jeho účasti na válečných zločinech.
  6. Hans Lipschis (Německo; 93). Litevský rodák a bývalý osvětimský dozorce čelí podezření z podílu na vraždách vězňů v letech 1941-1945. Po válce emigroval do USA, odkud byl roku 1983 vyhoštěn, poté žil v obci Aalen v západním Německu. Letos v květnu byl zadržen, německá prokuratura jej viní z napomáhání k vraždě v 9515 případech.
  7. Ivan Kalymon (USA; 92). Příslušník ukrajinské policie v Němci okupovaném Lvově se v letech 1941-1944 podílel na vraždách a deportacích lvovských Židů. V roce 2011 byl Spojenými státy vyhoštěn, doposud se však nenašla země, která by jej byla ochotna přijmout. Prozatím tedy zůstává v USA.
  8. Sören Kam (Německo; 91). Někdejší člen obrněné divize SS Viking byl obviněn z únosu zavražděného dánského novináře Carla Henrika Clemmensena v roce 1943.  Dán Kam nalezl útočiště v Německu, kde v roce 1956 získal občanství. Dánsko o jeho vydání žádalo zatím dvakrát. Pokaždé marně - podle německého soudu nebyla smrt žurnalisty vraždou, ale zabitím, a na to se vztahuje promlčení.
  9. Algimantas Dailide (Německo; 91). Jako příslušník litevské bezpečnostní policie se podílel na vraždách litevských Židů a Poláků. Žil v USA, odkud byl v roce 2004 vyhoštěn a o dva roky nad ním litevský soud vynesl verdikt. S odvoláním na jeho vysoký věk a špatný zdravotní stav však nebyl potrestán.
  10.  Michail Gorškov (Estonsko; 90). Tlumočník běloruského Gestapa je obviněn z podílu na pogromech na Židy ve městě Sluck. Z USA uprchl do Estonska. To v roce 2011 uzavřelo vyšetřování s tím, že šlo o "záměnu identity", a bylo za to ostře kritizováno Spojenými státy i Ruskem.
  11.  Theodor Szehinskyj (USA; 89). Příslušník jednotek SS sloužil v koncentračních táborech v Polsku a Německu. Podobně jako Kalymon byl Spojenými státy vyhoštěn, ale doposud jej žádný jiný stát nepřijal, zůstává tedy v USA.
  12.  Helmut Oberlander (Kanada; 89). Člen 10. operačního oddílu se na jihu Ukrajiny podílel na masovém vraždění Židů. Žije v Kanadě, kanadské občanství mu však bylo loni v prosinci odebráno.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!