Součástí spisu o Csatárym, který má slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), je i popis tohoto muže a výpovědi deseti klíčových svědků. "Tento spis v našem archivu obsahuje vícero dokumentů, na jejichž základě byl Csatáry při soudním procesu před lidovým soudem v Košicích shledán vinným a odsouzen k trestu smrti, ke ztrátě občanských práv na 15 let a ke konfiskaci celého majetku," řekl novinářům šéf ÚPN Ivan Petranský. Nyní sedmadevadesátiletý Csatáryza války sadistickým způsobem trýznil v Košicích nejen Židy, ale i obyvatele nežidovského původu.
Žádné polehčující okolnosti
V březnu 1948 na tohoto podle policejního popisu štíhlého muže s kaštanovými vlasy a modrýma očima vydal zatykač městský soud v Košicích. Lidový soud v tomto východoslovenském městě ho pak v červnu 1948 v nepřítomnosti odsoudil k trestu smrti. "Polehčujících okolností v daném případě nebylo," konstatoval soudce.
Nacistický zločinec László CsatáryNyní 97letý Csatáry za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu, jímž prošlo 15.700 Židů. Část zahynula přímo tam, většina ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Předtím Csatáry v roce 1941 údajně sehrál klíčovou roli v deportaci 300 Židů z Košic na Ukrajinu, kde byli zabiti. "Několikrát jsem viděl, jak vlastnoručně bil lidi bičem," uvedl jeden ze svědků. "Mnohokrát jsem se musel obrátit na gestapo, aby zakročilo proti Csatárymu," řekl jiný. |
"Zadržené osoby v počtu 13 až 14 tisíc nechal odtransportovat do koncentračních táborů s úmyslem způsobit jim smrt plynem. Mezi nimi starce, děti, kojence a nemocné lidi," řekl podle archivních materiálů o Csatárym soudce. Sme.sk připomíná, že po nedávném zadržení v Budapešti Csatáry tvrdil, že je nevinný a nechápe, za co byl odsouzen.
Dokumenty nalezené v archivu ÚPN byly součástí vyšetřovacího spisu, který vedla Státní bezpečnost. Kromě stejnopisu rozsudku a zápisů se ve složce věnované Csatárymu nacházejí další dokumenty s podrobnostmi o průběhu vyšetřování. "Jednotlivé písemnosti včetně rozsudku jsou autentickými dokumenty," poznamenal Petranský.
V Maďarsku žil nerušeně
V roce 1949 se Csatáry pod falešným jménem dostal do Kanady, kde žil až do poloviny 90. let. Když se o něj kvůli jeho minulosti ale začaly zajímat tamní úřady, vrátil se zpět do Maďarska, kde nerušeně žil až do minulého týdne.
Slovenský Ústřední svaz židovských náboženských obcí chce, aby byl Csatáry vydán na Slovensko. Předtím by ale slovenský soud musel změnit uložený trest smrti na doživotní trest vězení a vydat na Csatáryho zatykač. Podobně slovenské soudy v minulosti postupovaly v případě jiného podezřelého z válečných zločinů Ladislava Nižňanského. Nižňanský si trest na Slovensku ale neodpykal, loni zemřel v Německu.
Čtěte také: |
Sme.sk s odvoláním na maďarskou televizi ATV napsal, že maďarskému konzervativnímu premiérovi Viktoru Orbánovi a šéfovi parlamentu Jánosovi Áderovi napsala dopis dvacítka členů amerického Kongresu. Maďarské politiky v něm žádají, aby udělali všechno pro "co nejrychlejší a úplné" vyřešení případu "známého nacistického vojenského zločince" Csátaryho.