Lidovky.cz

Náhradní mateřství v Indii: byznys, ve kterém se točí miliardy

Svět

  15:13
DILLÍ - Náhradní mateřství se v Indii stalo výnosným podnikatelským odvětvím, jehož roční obrat přesahuje miliardu dolarů. Ženy, které za peníze slíbily donosit embryo biologických rodičů, během těhotenství žijí společně v ubytovnách, jež kritici nazývají továrnami na děti. "V Indii je rodina velmi důležitá. Člověk je ochoten pro své děti udělat cokoli na světě. Já jsem se stala náhradní matkou, abych mohla vlastním dětem dát vše, po čem jsem vždy toužila," vysvětluje osmadvacetiletá Indka Vasantí.

Indky se stávají náhradními matkami pro páry z celého světa foto: Shutterstock

Vasantí nosí dítě japonského manželského páru. Za tuto službu dostane 8000 dolarů (asi 152.000 Kč), což jí vystačí na to, aby si s manželem postavila dům a mohla posílat své děti ve věku pět a sedm let do anglické školy. O ničem takovém se jí dříve ani nesnilo. "Jsem nesmírně šťastná," citoval ji server BBC News.

Pravidla ubytovny

Embryo japonských manželů bylo Vasantí implantováno v městečku Ánand v indickém státě Gudžarát. Celé těhotenství tato žena stráví v nedaleké ubytovně spolu s další asi stovkou náhradních matek, které jsou klientkami lékařky Najny Pátilové.

ČTĚTE TAKÉ:

V každém pokoji ubytovny bydlí až deset náhradních matek. Jsou jim doručována jídla a vitaminy a dostávají také rady, aby hodně odpočívaly. Jak Vasantí roste břicho, je čím dál netrpělivější. "V noci se procházím, protože nemůžu spát. Jak ve mně roste dítě, stále víc se nudím. Už se chci brzy vrátit ke svým dětem a manželovi," říká.

Pravidla ubytovny ženám zakazují během těhotenství sex a zdůrazňují, že lékař, nemocnice ani pár, jehož dítě náhradní matka nosí, nemají odpovědnost za žádné komplikace. Pokud náhradní matka odnosí dvojčata, dostane vyšší odměnu, a sice 10 000 dolarů. Jestliže během prvních tří měsíců potratí, je jí vyplaceno odškodné 600 dolarů. Páry, kterým náhradní matka úspěšně porodí potomka, zaplatí za tuto službu 28 000 dolarů.

Bez práce nejsou koláče

Doktorka Pátilová, která vede kliniku umělého oplodnění, ubytovnu pro náhradní matky a také pomáhá dětem na svět, připouští, že řada lidí považuje její práci za kontroverzní.

"Slýchám spoustu kritiky, že je to jen byznys, pouhá továrna na výrobu dětí. Všechna ta slova bolí," říká. Na kritiku zneužívání náhradních matek ale Pátilová namítá, že svět velkého podnikání, módy či politiky je ještě drsnější. "Myslím si, že v této společnosti každý člověk nějakým způsobem využívá jiného člověka," dodává Pátilová, podle níž náhradní matky dostávají férovou nabídku.

"Je pravda, že náhradní matky odvádějí fyzicky náročnou práci, ale jsou za to také patřičně odměněny. Bez práce nejsou koláče," říká. Pátilová také připomíná, že na ubytovně se náhradní matky učí novým dovednostem, jako je kupříkladu tvorba krajek, aby si mohly vydělávat i po svém odchodu.

Závratná částka pro matku

A částka, kterou za propůjčení své dělohy obdrží, je na místní poměry závratná. Peníze, které Vasantí dostává formou postupných splátek, daleko převyšují měsíční příjem jejího manžela Ašóka. Ten si vydělá asi 40 dolarů. Některé náhradní matky se tudíž po porodu vracejí znovu. To ale Pátilová povoluje maximálně dvakrát.

Je spousta důvodů, proč se Indie stala "centrem náhradních matek". Je tu vysoká kvalita lékařské péče a náklady poměrně nízké. Příznivá je i právní situace, vysvětluje Pátilová.

"Náhradní matka tady nemá na dítě, které cizímu páru odnosí, žádné právo, a to vše usnadňuje. V západním světě naproti tomu... žena, která dítě porodí, je považována za jeho matku a na rodném listě je její jméno," říká lékařka.

V Indii ovšem také žije třetina nejchudších lidí na světě a kritici prohlašují, že chudoba je hlavním faktorem při rozhodnutí žen stát se náhradní matkou.

Viděla jsem svého syna. Na pět vteřin

Pátilová říká, že se snaží ženy vést, aby svůj výdělek použily s moudrostí. Vasantí s manželem si staví nový dům. "V současnosti bydlíme v pronajatém domě, tenhle bude ale mnohem lepší. Moji rodiče budou šťastní, že se jejich syn s manželkou zmohli na vlastní dům. Ocitneme se výš na společenském žebříčku," pochvaluje si Ašók.

S novým domovem to ale není tak snadné, kvůli nepřátelství sousedů totiž nebude stát ve stejné lokalitě, jako ten starý. "Když žijete v místě, kde o vás všichni vědí jako o náhradní matce, pomlouvají vás. Necítíte se potom v takovém místě bezpečně," podotýká Vasantí.

Vasantí nakonec po dlouhých porodních bolestech přivede dítě na svět císařským řezem. Je to chlapec, což je v Indii vždy důvodem k oslavě. Vasantí si ale dělá starosti, protože japonský pár chtěl původně děvče.

Hned po porodu je dítě převezeno na novorozeneckou kliniku, kde si ho budou moci rodiče vyzvednout. Vasantí s pláčem vzpomíná na to, kdy chlapečka zahlédla. "Viděla jsem svého syna, ale hned ho odnesli. Bylo to jen nějakých pět vteřin, ale aspoň jsem se ujistila, že je živý," říká.

Svého rozhodnutí stát se náhradní matkou Vasantí nelituje, ale pro svou dceru by si stejný osud nepřála. "Udělala jsem to pro budoucnost svých dětí, ale za nic na světě bych nechtěla, aby se moje dcera někdy stala náhradní matkou," zdůrazňuje.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.