Lidovky.cz

Německo začíná jako první evropská země uznávat třetí pohlaví

Svět

  12:55
BERLÍN - Německo začíná jako první evropská země uznávat kromě muže a ženy také třetí pohlaví. S novelou občanského zákoníku, která vstupuje v platnost k 1. listopadu, budou moci občané v úředních dokumentech uvádět "pohlaví neurčité". Změna se týká lidí, kteří se narodili s nejednoznačnými pohlavními znaky, tedy jako hermafrodité.
Naučte se svádět - ilustrační foto.

Naučte se svádět - ilustrační foto. foto: Shutterstock

List Hamburger Abendblatt s odvoláním na lékařské kruhy uvádí, že lidí, kteří se narodili s mužskými i ženskými pohlavními orgány, může v osmdesátimilionovém Německu žít mezi 16 000 a 800 000. Přesné statistiky ale nejsou k dispozici.

Dosud se lidé s nejednoznačným pohlavím museli prohlásit buď za muže, nebo za ženu. Většina z nich v minulosti také musela už v raném dětství podstoupit operativní změnu genitálií a následně dlouhodobou hormonální léčbu. Německá lékařská etická rada však v roce 2011 doporučila od takového postupu upustit, protože léčba vyvolávala u pacientů nejistotu ohledně vlastní identity.

Třetí pohlaví v ČR

Na uznávání třetího pohlaví není česká společnost připravená, odborníci se neshodnou ani v názoru, komu by podobné opatření prospělo.

"Nemyslím si, že něco takového jako třetí pohlaví existuje," uvedl například sexuolog Petr Weiss, podle něhož každý dříve nebo později najde svou pohlavní identitu. Lidí, kteří se narodí s mužskými i ženskými pohlavními znaky, je prý jen několik promile, v Česku se ročně narodí pár desítek takových dětí.

Zavedení "neurčitého pohlaví" do zákona pak doporučil německý ústavní soud. Podle něj patří právo určit vlastní pohlaví k základním lidským právům.

Podle nového zákona tak budou moci lidé uvádět v úředních dokumentech "pohlaví neurčité", dokud se sami nerozhodnou, zda se považují za muže nebo za ženu. Je jim ale ponechána i možnost zůstat u třetího pohlaví po celý život.

U cestovních pasů novela neplatí

Zavedení třetího pohlaví se však nebude týkat cestovních pasů, upozorňují německá média. Pravidla jejich vydávání upravuje speciální zákon, který nadále vyžaduje, aby vlastník pasu byl v dokumentu jednoznačně označen za muže nebo za ženu.

Nová úprava se také netýká transsexuálů, tedy lidí, kteří se cítí být příslušníkem určitého pohlaví, ačkoli anatomicky mají pohlaví opačné. Ti už mají v Německu delší dobu možnost pohlaví v průběhu života změnit, a to nejen operativně, ale i úředně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.