Lidovky.cz

Král Juan Carlos I. se vzdá trůnu, Španělsku povládne populární Felipe

Svět

  10:56aktualizováno  13:09
Španělský král Juan Carlos I. odstoupí. Na královském trůnu ho vystřídá jeho syn, korunní princ Felipe. Oznámil to v pondělí španělský premiér Mariano Rajoy.

Španělský král Juan Carlos I. foto: Reuters

"Jeho výsost král Juan Carlos mi právě sdělil, že předá trůn. Jsem přesvědčen, že pro změnu je to ten nejlepší okamžik," sdělil Rajoy. Panovníka k tomuto kroku prý vedou osobní důvody.

Podle zdroje z královského paláce, který citovala agentura Reuters, se král rozhodl abdikovat už letos v lednu. Oznámení svého rozhodnutí však oddálil až doby po květnových volbách do Evropského parlamentu. Hlavním důvodem prý nebylo jeho zhoršující se zdraví, ale přesvědčení, že je čas, aby svou příležitost dostala nová generace. Podle prvních reakcí Španěly jeho krok překvapil, i když se dal očekávat. Král totiž až dosud množící se spekulace o svém odstoupení rezolutně odmítal.

Premiér kvůli králově rozhodnutí svolal na pondělí mimořádnou schůzi vlády, protože, jak sdělil, kvůli abdikaci bude nezbytné schválit příslušný zákon. "Doufám, že španělský Kongres (parlament) bude moci velmi rychle schválit nominaci prince Felipeho," sdělil předseda vlády.

Zleva korunní princ Felipe, král Juan Carlos I. a princezna Letizia.

Šestasedmdesátiletý Juan Carlos je na trůnu skoro čtyři desetiletí, od roku 1975, a býval jedním z nejoblíbenějších monarchů světa. Jeho popularitou ale otřásl skandál kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína obviněného ze zpronevěry. Král sám se pak stal terčem kritiky, když vyšlo najevo, že si v roce 2012 během nejhlubší hospodářské krize tajně vyjel na nákladný lov slonů do africké Botswany.

VÍCE ZDE:

Španělského panovníka také dlouho stíhají zdravotní problémy - za poslední léta podstoupil více než desítku operací. Mimo jiné mu byly voperovány nové kyčelní klouby, lékaři mu museli odstranit nezhoubný nádor na plicích a chirurgické zákroky si vyžádaly i problémy s kolenem a vyhřezlou ploténkou.

Průzkumy už delší dobu ukazují, že si většina Španělů přeje, aby Juan Carlos odstoupil a trůn přenechal synovi. Letos v lednu se v průzkumu společnosti Sigma Dos pro královu abdikaci vyslovilo 62 procent Španělů, o rok předtím to přitom bylo 45 procent.

Abdikace Juana Carlose je další významnou změnou v rámci evropských monarchií, které za poslední rok zažily například výměnu na nizozemském či belgickém trůnu. V Nizozemsku před rokem odstoupila po 33 letech vlády tehdy 75letá královna Beatrix, v sousední Belgii krátce na to opustil po dvaceti letech trůn 79letý král Albert II. Nejdéle vládnoucí panovnicí je 88letá britská královna Alžběta II., která na trůn nastoupila před více než 60 lety.

KRÁL A JEHO NÁSLEDNÍK

JUAN CARLOS I.

  • Juan Carlos Alfonso Víctor María Bourbonský se narodil 5. ledna 1938 v Římě (ve Španělsku tehdy zuřila občanská válka). Pochází z větve španělských Bourbonů, kteří nastoupili na trůn roku 1700. Má dvě sestry, o tři roky mladší bratr Alfonso zemřel v roce 1956 při nešťastné manipulaci s pistolí, podle některých zdrojů ji držel v ruce Juan Carlos.
  • Vzdělání získal Juan Carlos nejdříve na soukromých, hlavně církevních školách. V letech 1955 až 1959 studoval na vojenských akademiích a v letech 1960 a 1961 absolvoval mezinárodní právo, ekonomii a veřejné finance na Univerzitě Complutense v Madridu. Poté se jako stážista seznamoval na různých ministerstvech s chodem státní správy. V červenci 1969 byl oficiálně prohlášen následníkem trůnu a králem se stal v den smrti Franciska Franka 22. listopadu 1975. Velký respekt si získal v roce 1981, kdy rozhodně vystoupil proti pučistům.
  • Juan Carlos vždy rád sportoval, například surfoval a lyžoval. Dokonce až na podzim 2011 ukončil po 40 letech kariéru závodního jachtaře, účastnil se i olympijských her v Mnichově v roce 1972. V posledních letech ale absolvoval řadu operací kyčlí a plotének, v roce 2010 mu byl z plíce odstraněn nezhoubný nádor.
  • Juan Carlos je od roku 1962 ženatý s dcerou řeckého krále Pavla Sofií (75), s níž má dvě dcery Elenu (50) a Cristinu (48) a syna Felipeho (46).
  • Juan Carlos je nositelem několika vyznamenání, včetně Řádu Bílého lva, který mu udělil prezident Václav Havel v roce 1995 v Praze. Juan Carlos oficiálně navštívil Československo už v roce 1987.

KORUNNÍ PRINC FELIPE

  • Jediný syn španělského krále Juana Carlose I., korunní princ Felipe, který se po jeho abdikaci stane příštím španělským králem, se státnickým záležitostem věnuje již od počátku 90. let. Reprezentuje zemi na iberoamerických summitech a jezdí na oficiální návštěvy doma i v zahraničí. Též předsedá některým benefičním organizacím.
  • Felipe se narodil 30. ledna 1968 v Madridu jako třetí dítě Juana Carlose Bourbonského a řecké princezny Sofie. Jeho otec nastoupil na trůn v roce 1975 po smrti diktátora Franka. Felipe se jako jediný syn stal automaticky následníkem trůnu, jemuž náleží titul princ z Asturie, Girony a Viany.
  • Před nástupem na univerzitu maturoval na kanadské střední škole a prošel třemi vojenskými akademiemi. V současnosti má mimo jiné hodnost podplukovníka generálního štábu jednotek pozemní pěchoty.
  • Poté studoval v letech 1988-1993 práva a ekonomii v Madridu a v letech 1993-1995 mezinárodní vztahy na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. Podle rektora této školy byly jeho nejsilnějšími zbraněmi inteligence, odpovědnost a skromnost.
  • V rámci své současné reprezentační role se princ účastní vojenských cvičení a přehlídek, ale i kulturních akcí, navštívil například Expo 86 v kanadském Vancouveru, Expo 98 v Lisabonu či zahájení přehlídky Europalie v září 1985 v Belgii.
  • Princ hovoří francouzsky a plynně anglicky, volný čas věnuje hvězdářství, rád lyžuje, hraje squash, jeho vášní jsou plachetnice. V roce 1992 se dokonce účastnil olympiády v Barceloně jako člen španělského jachtařského týmu.
  • Po sérii krátkých známostí si Felipovo srdce získala populární španělská novinářka Letizia Ortizová. V madridské katedrále Panny Almudénské si řekli své ano 22. května 2004. V říjnu 2005 se Letizii narodila infantka Leonor, v dubnu 2007 infantka Sofie.
  • Po atentátech 11. března 2004 v Madridu se princ z Asturie se svou rodinou zúčastnil veřejné manifestace jako vůbec první člen španělské královské rodiny na podobné akci.
  • "Někteří lidé mají pocit, že jsem příliš vážný, ale mám také smysl pro humor," řekl Felipe v tisku. "Rád o sobě přemýšlím jako o normálním člověku se všemi chybami, frustracemi, radostmi i obavami... Král by neměl ztratit pojem o tom, jaké je to být normální člověk," říká.
  • V ČR byl princ dvakrát. V září 2005 v Praze zahájil působení pobočky Cervantesova institutu. A jeho čtyřdenní oficiální návštěva v květnu 2001 byla zároveň jeho první oficiální cestou do střední a východní Evropy. Felipe tehdy kromě Prahy navštívil i Český Krumlov a Šumavu a na slavnostní večeři recitoval verše Jaroslava Seiferta.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.