Lidovky.cz

Kritika Putina. V projevu pro diplomaty si protiřečil, píše ruský server

Svět

  14:49
MOSKVA - Jako pokus ospravedlnit a zdůvodnit nový politický kurz Ruska, jak se projevil v ukrajinské krizi, komentuje internetový list Gazeta.ru úterní vystoupení prezidenta Vladimira Putina před ruskými diplomaty. "Zjevná protiřečení si, kterými projev překypoval, jsou zcela pochopitelná: pokud v Kremlu cítí, že mají naprostou pravdu, pak stejně jako dřív nemají valnou představu o tom, co dělat 'po Krymu'," usoudil komentátor listu.

Vladimir Putin při svém projevu před diplomaty. foto: Reuters

"Hlavním poselstvím prezidentova projevu před ruskými diplomaty byl pokus přesvědčit je (a možná i sebe samotného), že Rusko vše dělá naprosto správně. Ač zabírá cizí území. Ač vytváří alianci s nikoli nejvyspělejšími postsovětskými státy s autoritářskými režimy. Ač mění ve svého hlavního spojence Čínu, pro kterou je ruské území nejpřirozenějším způsobem uplatnění přebytečného obyvatelstva. Ač sahá k přímé konfrontaci se Západem, kde žijí a studují děti ruské elity, která sama dávno žije podle západních standardů."

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavní protiřečení však podle listu tkvělo v Putinových prohlášeních o právu států vybrat si vlastní cestu a o životních zájmech Ruska v zahraničí. "Pokud má Rusko právo bez cizího vměšování rozhodovat o svém osudu, proč takové právo nemá Ukrajina? A proč, jestli se Rusku nelíbí vměšování Západu do osudu této země, napodobujeme podle našeho názoru ty nejhorší modely západní politiky?"

Nepředvídatelné Rusko

Divně, vzhledem k ruským reáliím, znějí podle listu i Putinovy výtky, že se ukrajinský režim chystá přijmout novou ústavu bez debaty. Za nepřesvědčivé list pokládá i Putinovo ujišťování, že je předvídatelný partner - to prý leda tak ve své nepředvídatelnosti. Vždyť ještě 4. března Putin prohlašoval, že Rusko ani nepomýšlí na anexi Krymu, aby o 18 dnů později Putin podepsal dekret o připojení poloostrova k Rusku.

"Je jasné, že evropské státy teď potřebují pojistku nejen před zopakováním íránského či syrského, ale i krymského precedentu s jednostrannou násilnou změnou mezinárodně uznaných hranic," podotkl deník. A ani Putinova slova, že nelze povzbuzovat radikály, neladila s politickou a snad i vojenskou podporou Ruska ozbrojencům v Doněcké a Luhanské oblasti.

Neznámé místo ve světě

Ale kromě toho, že se Rusko zlobí na Západ kvůli poškozování ruských zájmů, nezazněla v projevu žádná celistvá zahraničněpolitická strategie Ruska. Přeci sotva lze považovat za konečný ruský cíl Euroasijskou unii s třemi či čtyřmi postsovětskými státy a dobré vztahy s Čínou. Prezident neřekl, jaké je místo Ruska v současném světě.

Připustil, že Evropská unie zůstává nejdůležitějším hospodářským partnerem a že vztahy s Čínou nejsou proti Západu.

"Ale ruská rétorika se příliš rozchází s ruskou praxí. Říkáme, že se nechceme izolovat, ale děláme kroky k izolaci. Oceňujeme mezinárodní právo - a porušujeme ho. Uznáváme právo zemí rozhodovat si o svém osudu - a vměšujeme se do jejich vnitřních záležitostí. Jsme proti snahám USA vnucovat druhým své hodnoty - a snažíme se také vnutit své pořádky jiným státům (...) Ale co bude Rusko dělat v zahraniční politice do příští Putinovy schůzky s diplomaty, to zůstává záhadou," uzavřela Gazeta.ru.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.