Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruský oligarcha a ultrapravice: Putinův muž pomáhá separatistům

Svět

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Nová generace oligarchů už neplatí Vladimiru Putinovi jen olympiády, ale i válečná tažení. Důkazem je miliardář Konstantin Malofejev, který nedávno sponzoroval vídeňské setkání vlivných Rusů s evropskou ultrapravicí.

Ruský miliardář Konstantin Malofejev. foto: TwitterReprofoto

Miloval Tři mušketýry a Pána prstenů. Jako středoškolák si ho přečetl v originále. Byl to opravdu skvělý student.

Jména Konstantina Valerijeviče Malofejeva si novináři začali všímat vloni. A to v souvislosti s podezřením z megapodvodů. Neprokázalo se mu nic. Jenže pak se stalo něco, co podnikatele Malofejeva učinilo aktérem rusko-ukrajinského konfliktu.

Své lidi má všude

Čtyřicetiletý absolvent právnické fakulty Lomonosovovy univerzity, zakladatel investičního fondu Marshall Capital Partners a největší minoritní akcionář telekomunikačního gigantu Rostělekom má své lidi všude.

Ve vedení neuznané Doněcké lidové republiky je to tak zvaný premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj (donedávna PRkonzultant oligarchy, který se staral o PR jeho nadačního Fondu biskupa Vasilije Velikého) a ministr obrany téhož pseudoútvaru Igor Girkin alias Strelkov, který měl zajišťovat bezpečnost některých jeho pravoslavných akcí.

ČTĚTE TAKÉ:

Oba muži dnes vedou svá vojska do boje proti Ukrajincům pod korouhví s pravoslavnou symbolikou a ve jménu ideologie Velkoruska. Tedy přesně s těmi hesly, která provolává Malofejev.

Přísně tajná schůzka

Miliardář se ale neomezuje jen na Ukrajinu. Letos v květnu organizoval a sponzoroval ve Vídni setkání ruské elity blízké Kremlu s evropskou krajní pravicí.

Oligarcha sám přiznává, že finančně podporoval oddělení Krymu od Ukrajiny. Teď se soustředí na akci evropského rozměru - 12. září se v Moskvě koná Světový kongres rodin.

Přes pět tisíc delegátů bude bojovat za zachování tradičních hodnot. Mimochodem, akci spoluorganizuje šéf ruských železnic Vladimir Jakunin, člověk blízký ruskému prezidentovi Putinovi, zanesený na sankční seznam USA. Do Rakouska ale Jakunin s Putinem tento týden cestoval bez překážek.

Ještě jedna osobnost propojuje oligarchu Malofejeva s Kremlem. Je jí Alexandr Dugin, profesor Lomonosovovy univerzity, ale především autor Kremlem nadšeně přijímané ideje vytvoření euroasijské supervelmoci pomocí integrace Ruska s postsovětskými republikami. Právě tento cíl Ukrajina svou urputnou snahou zařadit se do evropského společenství maří.

Alexandr Dugin.

Není divu, že Dugin, který nahlas vyzývá k vraždění Ukrajinců a Putina žádá o přímou vojenskou agresi v Donbasu, byl váženým hostem Malofejevova vídeňského sjezdu evropské ultrapravice. Absurdní na věci je, že Dugin i Malofejev odůvodňují své angažmá obavami z ukrajinského fašismu. A že to vyprávějí evropským pravičákům.

Osvobodit Západ od okovů liberalismu

Malofejev chodí oblékaný mírně extravagantně, ale hlavně draze. Jeho moskevská kancelář je zařízena s přepychem, který může být okem evropským vnímán jako nevkus. Je dobrým rétorem se sklonem k demagogii. „Chudoba i bohatství pocházejí od boha,“ vysvětlil Financial Times, odkud nabral majetek. Hlavní jeho heslo, které je i motivem setkání, jako bylo to vídeňské, je: „Povinnost pravoslavného Ruska je osvobodit Západ od okovů liberalismu.“

PSALI JSME:

Zatímco oligarchové, se kterými Putin uzavřel po svém nástupu k moci tajnou dohodu o neútočení a loajalitě, desátkách a vzájemné podpoře, pomalu ztrácejí vliv, nastupující generace „ideologických“ byznysmenů je reprezentovaná právě Malofejevem. Druhá Putinova éra si žádá víc, než jen sponzorování olympiád a látání děr ve státním rozpočtu. Teď je třeba konzervativních, pravoslavných vlastenců s volnými miliardami, kteří jsou tak jako Malofejev ochotni je investovat do projektů, jako anexe Krymu či boj proti liberálním hodnotám, menšinovým názorům a občanské společnosti.

 

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...