Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruský sen o Krymu se splnil díky boxerům a zločincům

Svět

  15:00
MOSKVA/PRAHA - Rusové snili o připojení Krymu od chvíle, kdy se rozpadl SSSR. Spřádali plány. Nakupovali půdu. A čekali na příležitost. Ti, kteří ji pomohli ruskému prezidentu Putinovi využít, byli tajně vyznamenáni.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (vlevo) a prezident Vladimir Putin (vpravo) s velitelem černomořské flotily Alexandrem Vitkem. foto: Reuters

Hotelový komplex Jalta-Inturist leží na ploše jedenácti hektarů. Koupil ho předloni ruský developer Alexandr Kulikov. Do rekonstrukce vložil 125 milionů dolarů. On i další ruští podnikatelé, kteří si pořizovali pozemky, hotely a pláže na Krymu, nejspíš věděli, proč to dělají.

Jistotu, že poloostrov bude zase pod ruskou vlajkou, neměl nikdo. Možná ani ruská Sberbank, která před invazí dokončila rekonstrukci obřího komplexu Mrija u Jalty. Diskuse na téma anexe se v ruských médiích objevují od roku 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz.

PSALI JSME:

Ruská 'práva' na Krymu

V květnu roku 2010 vyšel článek Rusko může připojit Krym zcela legálně, kde byly vyčísleny právní kroky vedoucí k nekrvavému odebrání Krymu Ukrajině. Stať navazovala na starší pojednání Rusko má dva týdny na to, aby vyhlásilo svá práva na Krym Leonida Šeršiněva, prezidenta ruského Fondu národní a mezinárodní bezpečnosti.

Nová kolekce triček s Putinem oslavuje anexu Krymu.

Oligarchové se do veřejných diskusí nepouštěli, ale konali. Začali si pořizovat pozemky na poloostrově hned po nástupu prezidenta Vladimira Putina k moci. Těžko říct, zda to byla náhoda, či geniální předvídavost.

Za splnění snu teď mohou ruští byznysmeni poděkovat svým méně movitým spoluobčanům. Za „aktivní účast při upevňování družby mezi národy“ a další zásluhy při obsazování Krymu bylo tajně vyznamenáno asi 200 z nich. Mezi čerstvými nositeli tajných medailí jsou fanoušci fotbalu, bikeři, radikální nacionalisté i veteráni z války v Afghánistánu. Několik z vyznamenaných má za sebou závažné trestné činy.

Podle kvalit byli někteří přiděleni na demonstrace, jiní provokovali útoky na vládní budovy a ukrajinské vojenské posádky. Samozřejmě že nevystupovali jako členové ruského výsadku, ale jako rodáci z poloostrova strádající pod ukrajinskou nadvládou. Jenže na Krym je dopravili až v březnu 2014 speciálem Il-76 nebo po moři.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyznamenaní - a stíhaní

Medaile se rozdávaly 25., 26. a 31. března. Kromě ruských politiků či členů prezidentské administrativy ji dostal i vynikající ruský kickboxer Romand Jeremin z Noginska, který na Krym pro jistotu odjel se svým trenérem. Boxerů je na seznamu víc, stejně jako lidí hledaných policií: Denis Podymkin má na svědomí ozbrojený útok namoskevský chrám a zmláceného člověka. Andrej Ivonin, bývalý výsadkář, je hledaný za podvody a zpronevěru. Útok na parlament v Simferopolu ale vedl skvěle.

Jak v pondělí podotkl komentátor stanice Echo Moskvy Anton Orech, policie měla šanci navléknout podvodníkovi želízka přímo v Kremlu. Kupodivu to neudělala.