Lidovky.cz

Fotbal Němcům ukázal cestu k normálnímu patriotismu, říká historik

Svět

  20:18
PRAHA - Němci se radují z ­výhry nad Brazílií. Fotbal je pro ně důležitý i­ proto, že jim po druhé světové válce pomohl vyrovnat se s minulostí.

Po výhře nad Portugalskem čeká Němce zápas s Nizozemím. Němečtí fanoušci svůj tým určitě podpoří. foto: Reuters

Gól! Gól! Gól! Gól!  Gól!  Gól!  Gól! Celkem sedmkrát si němečtí fanoušci shromáždění v okolí proslulé ­Braniborské brány v ­Berlíně zakřičeli v úterý večer své nejoblíbenější slovo.  Výhra nad Brazílií v semifinále fotbalového mistrovství světa je dostala do stavu naprosté extáze.

Průlom po domácím šampionátu

Mnozí přítomní byli odění do německých národních barev. Něco takového by přitom ještě před pár lety nebylo možné. Vzhledem ke komplexu z druhé světové války se Němci dlouho styděli podporovat svůj tým pomocí vlajek a dalších symbolů. Změnu přineslo až mistrovství světa, které naši sousedé pořádali.

ČTĚTE TAKÉ:

„V roce 2006 nastal­ průlom. Tehdy Němci opět nalezli cestu k ­normálnímu patriotismu,“ řekl LN německý historik Wolfram Pyta. Dnes tak Německo žije fotbalem úplně stejně jako jakákoliv jiná země. „Nyní si již v německých obchodech můžete koupit německou vlajku, stejně tak jako brazilskou, italskou nebo třeba řeckou,“ dodal Pyta.

K TÉMATU:

Fotbal přitom v Německu není jenom sportovním fenoménem, nýbrž i společenským. Ve Spolkové republice se vzpomíná již na první titul světových šampionů, který se podařilo získat v roce 1954. Německý tým tehdy svým překvapivým triumfem vlil novou energii do žil zemi, která se jen těžko sbírala z­hanby, již jí přinesla druhá světová válka. Dobře známým příběhem je pak německé vítězství na mistrovství světa v roce 1990, ze kterého měla radost východní i západní část země mířící ke sjednocení. 

Celý článek si můžete přečíst ve čtvrtečních Lidových novinách.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.