Lidovky.cz

Británie špehovala své marxistické historiky. Odkryla koníčky a nevěru

Svět

  19:17
LONDÝN - Léta je špehovali, ale zbytečně. Slavní britští historici Eric Hobsbawm a Christopher Hill byli za studené války podezřelí, že jako přesvědčení marxisté škodí zemi. Tím se ocitli pod drobnohledem britské kontrarozvědky MI5. Podezření se ale nepotvrdilo.

Britští historici Eric Hobsbawm a Christopher Hill. foto: Wikipedia (koláž)Reprofoto

Po druhé světové válce se vedení tajných služeb začalo obávat, že by Moskva prostřednictvím komunistických akademiků mohla ovládnout hlavní univerzity v zemi.

Kvůli tomu se dvojice vědců, kteří patří k nejvýznamnějším britským historikům, stala terčem důkladného sledování. Podezření se ale nepotvrdilo, uvedla britská média s odvoláním na nově odtajněné a zveřejněné dokumenty tajných služeb.

ČTĚTE TAKÉ:

Telefonické odposlechy, čtení pošty a zprávy informátorů ukázaly jen na nevěry, koníčky a další věci běžného života obou mužů a jejich rodin.

Kritici kapitalismu

Hobsbawm (1917-2012) napsal kromě jiného obsáhlé dějiny ekonomického růstu kapitalismu, ve kterých tvrdí, že minulé události tvoří spíše obyčejný lid než osobnosti.

Toto třídílné dílo ho podle webu deníku The Independent vyneslo mezi nejvýznamnější britské historiky 20. století. Hill (1912-2003) byl považován za světovou kapacitu na Anglickou revoluci a 17. století. Oba byli členy komunistické strany a kritizovali kapitalismus.

The Independent k tomu poznamenal, že služby MI5 by tehdy udělaly lépe, kdyby neplýtvaly energií na tyto dva otevřené marxisty a spíš se snažily odhalit tajné nepřátele režimu.

List přitom zmínil hlavně špionážní síť novináře a elitního pracovníka britské tajné služby Kima Philbyho, který vyzradil sovětské KGB v letech 1933-1963 množství prvotřídních informací a nakonec utekl do Sovětského svazu.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.