Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Británie se zapojí do mise proti Islámskému státu v Sýrii

USA

  15:03aktualizováno  15:08
LONDÝN - Britské vojenské letectvo se zapojí do mise proti Islámskému státu v Sýrii. Jeho bezpilotní letouny mají v syrském vzdušném prostoru shromažďovat zpravodajské informace, oznámilo britské ministerstvo obrany. Podle něj jde o rozšíření britských operací proti Islámskému státu (IS), které se zatím týkaly jen cílů v Iráku.

USA a spojenci bombardují pozice Islámského státu v syrském městě Rakka (ilustrační snímek). foto: Reuters

Britské bezpilotní průzkumné stroje Reaper a Rivet Joint začnou působit nad Sýrií „velmi brzy“, uvedl ministr obrany Michael Fallon. V písemném prohlášení k zákonodárcům sdělil, že podobný sběr informací je součástí úsilí chránit národní bezpečnost před teroristickou hrozbou. Zdůraznil, že letouny nebudou smět v Sýrii používat zbraně.

Uprchlíci z města Kobani, o které spolu bojují Kurdové a Islámský stát.
Bitva o Kobani.
Američané ostřelují pozice Islámského státu i z raketových křižníků.
Letecké údery na pozice Islámského státu v Sýrii 23. září 2014.

Britský parlament v září schválil letecké údery po boku Američanů a dalších západních spojenců v Iráku, ale nikoli v Sýrii. Proti IS v Sýrii, kde je stále u moci autoritativní prezident Bašár Asad, zatím útočí jen Spojené státy s několika arabskými spojenci.

K TÉMATU:

Ozbrojení radikálové z hnutí Islámský stát obsadili v posledních měsících významné části severních území Iráku a Sýrie. IS se netají snahou rozšířit teror na území západních států. Jeho přívrženci již zajali a zavraždili několik občanů USA, Francie a Británie.

Mluvčí Talibanu zběhl k Islámskému státu

Pákistánské hnutí Taliban (TTP) vyloučilo ze svých řad svého dosavadního mluvčího Šahidulláha Šahída. Ten totiž nedávno přísahal věrnost radikální organizaci Islámský stát, která kontroluje část Iráku a Sýrie. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Podle analytiků představuje vzmáhající se Islámský stát, který rozšiřuje svá území na Blízkém východě, konkurenci pro islamistické hnutí Taliban a teroristickou síť al-Káida. (ČTĚTE TAKÉ:  Islámský stát vs. al-Káida: boj o slávu, peníze a lidské duše).

Minulý týden vyšlo najevo, že se k Islámskému státu přidali také mluvčí pákistánské odnože Talibanu Šahíd a pět dalších velitelů. Jako důvod uvedli, že mají pochybnosti ohledně vůdcovských schopností afghánského šéfa Talibanu mully Muhammada Umara.

TTP sdělilo, že na místo Šahída byl dosazen jiný člen Talibanu, jeho jméno ale zatím není známé. Vůdce pákistánského Talibanu mulla Fazlulláh také zopakoval svou přísahu věrnosti mullovi Umarovi, napsal pákistánský list Dawn.

Autoři: ,

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...