23. září 2014 7:18, aktualizováno  11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané bombardují islamisty v Sýrii, na útoku se podílejí i arabské státy

Následky amerických náletů na syrskou oblast Rakka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Následky amerických náletů na syrskou oblast Rakka. | foto: Reuters

WASHINGTON Armáda Spojených států a partnerské země podnikly první letecké údery proti pozicím radikálního uskupení Islámský stát (IS) v Sýrii. V noci na úterý to oznámilo ministerstvo obrany USA. Americká armáda následně uvedla, že uskutečnila 14 náletů. Na akci se kromě Spojených států podílejí rovněž Jordánsko, Bahrajn, Saúdská Arábie, Katar a Spojené arabské emiráty.

Terčem leteckých úderů byla zejména velitelství, výcvikové tábory, sklady a zásobovací a obrněná vozidla. Mnoho cílů bylo poškozeno či zničeno, uvedlo ve svém prohlášení velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). Cílem útoků bylo narušit "bezprostředně hrozící útok" proti americkým a západním zájmům, který plánovali "veteráni al-Káidy", dodalo velitelství.

ČTĚTE TAKÉ:

Islamisté hrozí odvetou

Pro útoky Američané využili své válečné lodě v mezinárodních vodách v Rudém moři a v Perském zálivu. "Všechny letouny následně bezpečně opustily oblast útoku," doplnilo americké velitelství. Islamisté z hnutí Islámský stát se již nechali slyšet, že na Američany vedené útoky odpoví, citovala je agentura Reuters.

Americké letouny startují k náletům na pozice islamistů v Sýrii:

Jak hned zpočátku potvrdil mluvčí Pentagonu John Kirby, Američané provedli akci proti "teroristům z ISIL v Sýrii s využitím kombinace stíhacích letounů, bombardérů a řízených střel Tomahawk.". ISIL je zkratkou pro původní název radikálního uskupení, který zněl Islámský stát v Iráku a Levantě. Rozhodnutí zaútočit podle Kirbyho padlo v pondělí.

Útoky se týkají zejména syrské oblasti Rakka, která je baštou extremistického hnutí. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH), která konflikt v zemi dlouhodobě monitoruje, se ale terčem staly i pozice další extremistické skupiny, fronty An-Nusra, která je napojena na al-Káidu.

PSALI JSME:

Kreml protestuje

Ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu telefonicky hovořil s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a opět zdůraznil, že nálety proti základnám Islámského státu v Sýrii jsou bez souhlasu syrské vlády nepřípustné.

Moskva je jedním z hlavních spojenců režimu Bašára Asada a ruské ministerstvo zahraničí předem varovalo, že americké nálety bez souhlasu Damašku by představovaly akt agrese.

K TÉMATU:

Agentura ITAR-TASS nicméně citovala z vyjádření syrského ministerstva zahraničí, že Damašek byl o americké akci předem informován, a to prostřednictvím Irákem doručeného dopisu od šéfa americké diplomacie Johna Kerryho.

V prohlášení, které citovala také syrská státní televize, kabinet v Damašku rovněž uvedl, že bude i sám pokračovat v útocích proti Islámskému státu. Zopakoval, že je připraven podílet se na jakémkoli mezinárodním úsilí, ve kterém jde o boj s terorismem.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim se již v srpnu nechal slyšet, že Damašek je připraven spolupracovat s USA v boji proti islamistům. Na toto prohlášení obratem zareagoval Berlín, který jakoukoli spolupráci odmítl. A francouzský prezident François Hollande následně uvedl, že syrský prezident Bašár Asad nemůže být partnerem Západu v boji proti terorismu, protože je prý spojencem džihádistů.

Turecká armáda na hranicích se Sýrií, kudy na turecké územé proudí desítky...
Kurdští uprchlíci na hranicích s Tureckem.
Kurdští pešmergové nakládají munici, jež bude použita v boji s radikály ze sítě...
Americký prezident Barack Obama oznamuje strategii boje proti Islámskému státu,

Odlišná Sýrie

Údery jsou součástí války proti extremistům z IS, kterou před skoro dvěma týdny schválil americký prezident Barack Obama. Radikální uskupení zabralo rozsáhlá území v Sýrii i v Iráku, povraždilo tisíce lidí a uřízlo hlavy dvěma americkým novinářům.

USA a Francie již dříve zahájily cílené nálety na pozice IS v Iráku. Korespondentka stanice BBC ale poznamenala, že kampaň v Sýrii se od úderů v Iráku liší. Zatímco irácká vláda Washington k zásahu proti extremistům z IS vybídla, syrská vláda tak neučinila.

Ozbrojenci z IS podle pondělních zpráv vyzvali stoupence, aby útočili na občany USA, Francie a dalších států, které se boje proti radikálům účastní (více čtěte ZDE).

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?
OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?

Nachlazení a chřipka mají podobné příznaky, ale jejich léčba se liší. Jak zvládnout rýmu a chřipku u dětí?