Lidovky.cz

Írán letecky udeřil na Islámský stát v Iráku. Jedná bez nás, tvrdí USA

USA

  8:06aktualizováno  9:58
WASHINGTON - Íránské letouny v minulých dnech napadly bojovníky Islámského státu operující v Iráku. Ve Washingtonu to v úterý novinářům řekl mluvčí Pentagonu John Kirby. Írán podle něj do boje proti islamistům nasadil letouny F-4 Phantom.

Boj proti Islámskému státu (ilustrační fotografie). foto: ČTK

„Máme náznaky, že s pomocí strojů F-4 Phantom Íránci v minulých dnech podnikli letecké útoky na pozice Islámského státu v Iráku,“ uvedl kontradmirál Kirby. Jeho slova potvrdila televize Al-Džazíra, která vysílala záběry letounů F-4, jejichž místní modifikaci Írán vyrábí, útočících v pohraniční irácké provincii Dijála.

Kirby na tiskové konferenci připomněl, že je to Irák, kdo koordinuje letecké údery proti džihádistům, nikoli Spojené státy. „Nic se nemění na naší zásadě, že své (bojové) aktivity s Íránem nekoordinujeme,“ řekl mluvčí.

Lidé si prohlížejí trosky po spojeneckých náletech na vesnici poblíž hlavního...
Radikálové z hnutí Islámský stát (ilustrační fotografie).
Šíitské milice bojují s radikály z Islámského státu poblíž města Saadíjá.
Kurdské a irácké ozbrojené síly před započetím bojové akce.

Íránská armáda pomáhá šíitským milicím i jednotkám irácké armády v pozemních bojích s ozbrojenci Islámského státu. Letecké útoky Íránu na pozice islamistů v Iráku Washington ale potvrdil vůbec poprvé. Teherán údajně Iráku poskytl své letouny Su-25, dokonce údajně i s posádkami.

Spojené státy útočí na cíle v Iráku ze vzduchu prakticky denně a do operací se zapojují i letecké síly řady dalších zemí, například Francie, Austrálie nebo Kanady.

BEZPRECEDENTNÍ JEDNÁNÍ KOALICE

  • Další strategii boje proti Islámskému státu projednávají v Bruselu v centrále NATO ministři zahraničí či prezidenti šesti desítek zemí, které se zapojily do protidžihádistické operace. Schůzka je bezprecedentní: nikdy v minulosti aliance podobné setkání ve svých prostorách nehostila.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond (vlevo) a jeho americký protějšek John...

  • NATO jako organizace přitom nemá na akcích proti IS podíl, generální tajemník Jens Stoltenberg bude u stolu sedět jako pozorovatel. Aliance ale nabízí irácké vládě například pomoc s výcvikem vojenského personálu. Spojené státy samotné už výcvikové tábory zřídily a stroje mnoha zemí se například podílejí na leteckých úderech.
  • Na programu středečního jednání jsou dvě klíčové otázky. První je zhodnocení podoby koaličního úsilí, od vojenských operací po humanitární pomoc. Druhou pak snaha nalézt dohodu, jakým způsobem se budou země koalice v budoucnu politicky domlouvat.
  • Autoři: ,
    zpět na článek


    © 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.