Lidovky.cz

Rusku hrozí ostuda. Vězněná ukrajinská letkyně může každým dnem zemřít

Evropa

  18:03
MOSKVA - Ukrajinská letkyně Naďa Savčenková, která v Rusku čelí obvinění z podílu na zabití dvou ruských novinářů na Ukrajině, se po 76 dnech hladovky proti svému uvěznění ocitla na pokraji smrti, upozornila Jelena Masjuková, která je členkou rady pro lidská práva působící při ruském prezidentovi.

Protest proti věznění Naděždy Savčenkové před ruskou ambasádou v Kyjevě. foto: ČTK

Vyzvala úřady, aby převedly Savčenkovou z moskevské vazební věznice do domácího vězení, protože v případě úmrtí obžalované by zemi hrozila ostuda a další sankce.

Moskevský městský soud tento týden schválil prodloužení vazby Savčenkové až do poloviny května. Podle vězeňské správy je prý zdravotní stav Savčenkové uspokojivý.

Naďa Savčenková při výslechu u moskevského soudu.

Nezlomíte mě, raději zemřu hlady, vzkázala Rusku vězněná ukrajinská letkyně

„Než mi budete oponovat, že Savčenková je zločinec a vrah a že soud vše vyřeší, vzpomeňte na má slova: Naďa Savčenková může umřít v příštích dnech,“ napsala Masjuková ve své výzvě. „Jestli Savčenková zemře v ruském vězení, stane se na Ukrajině národní hrdinkou, pojmenují po ní jednotku dobrovolníků, letadlo i náměstí v Kyjevě, zatímco Rusko dostane další sankční seznam,“ varovala.

Stav obžalované, která během hladovky zhubla o 17 kilogramů a v poslední době prý odmítá i injekce glukózy, se podle ní prudce zhoršil. Zachránit život by ji ale mohlo propuštění do domácího vězení, zřízeného například na ukrajinském velvyslanectví v Moskvě, anebo v nějakém moskevském bytě, pronajatém advokáty, usoudila aktivistka.

Uprchlice s padělanými doklady

Savčenková je v ruském vězení od loňského června, kdy byla zadržena na ruské straně hranic. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu v Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Následně podle Moskvy přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady.

Demonstrace za propuštění Nadi Savčenkové před ruskou ambasádou v Kyjevě. Vlevo...

Ukrajinská vězenkyně, která se mezitím v říjnu stala poslankyní kyjevského parlamentu, jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím.

„Pokud o jejím osvobození politici nerozhodnou, ponese odpovědnost za její zdraví a život v plném rozsahu ruská vláda,“ řekl novinářům obhájce Nikolaj Polozov.

K propuštění Savčenkové vyzvala Moskvu i Evropská unie, o její osvobození se zasazoval ukrajinský prezident. Za ukrajinskou letkyni orodovali i poslanci Evropského parlamentu.

Ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková, již ruští vyšetřovatelé viní z vraždy...

O osvobození Savčankové požádal prezidenta Vladimira Putina i známý spisoval Vladimir Vojnovič. „Lidé jsou už takoví, že leckdy jimi smrt jediného člověka otřese více než smrt stovek lidí na bitevním poli,“ varoval Putina před reakcí světové veřejnosti autor literární předlohy filmu Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Reakce světa na smrt mladé ženy v ruském vězení by podle spisovatele mohla být ještě ostřejší než na anexi Krymu a válku v Donbasu.

Kreml až dosud na žádosti, výzvy a prosby odpovídal, že o případu musí rozhodnout ruský soud.

  • Sám Putin svým výnosem ustavil 27. únor Dnem speciálních sil, který ruská média okamžitě překřtila na „Den zelených človíčků“, podle neoznačených ozbrojenců, kteří Krym fakticky ovládli v předvečer připojení poloostrova k Rusku. Putin později přiznal, že šlo o ruské vojáky.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.