Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské úřady internovaly obviněnou ukrajinskou letkyni na psychiatrii

Ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková, již ruští vyšetřovatelé viní z vraždy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková, již ruští vyšetřovatelé viní z vraždy... | foto: Reuters

MOSKVA Ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková (33), obviněná v Rusku z podílu na vraždě ruských novinářů na Ukrajině, byla převezena na moskevskou psychiatrickou kliniku k ověření příčetnosti. Oznámila to agentura RIA Novosti s odvoláním na zprávu ruských vyšetřovatelů.

Zkoumání psychiatrů může podle ruské agentury trvat měsíc. Projednávání stížnosti Savčenkové na hospitalizaci na psychiatrii moskevský soud opět odložil.

Kauza Savčenkové v létě vyostřila vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou zatížené anexí Krymu a konfliktem v Donbasu. Savčenková se podle Moskvy dostala na ruské území letos v červnu jako uprchlice. Zatčena byla proto, že údajně nese podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhanska, kam jako důstojnice ukrajinského letectva navedla palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho zahynuli ruští novináři Igor Korneljuk a Anton Vološin.

Podle Kyjeva byla Savčenková do Ruska unesena a má být souzena na základě nesmyslného obvinění z vraždy. Absolventka vysoké vojenské školy a účastnice mise v Iráku se již dříve stala na Ukrajině veřejně známou osobou, když jako reprezentantka armády vystupovala v několika televizních pořadech.

ČTĚTE TAKÉ:

O psychiatrickém vyšetření Savčenkové rozhodl ruský soud už v září, ale advokáti ukrajinské pilotky rozhodnutí zažalovali. Vyšetřovatelé původně obhájcům slíbili, že vyčkají na rozhodnutí o žalobě, ale svůj slib zrušili a internovali obžalovanou Ukrajinku na psychiatrické klinice v Moskvě. Pokud soud stížnosti na hospitalizaci vyhoví, bude prý Savčenková vyšetřena ambulantně.

Obvyklá procedura

Výsledkem vyšetření má být posudek o příčetnosti. „Hlavním úkolem je rozhodnout o příčetnosti či nepříčetnosti a o způsobilosti obviněné podstoupit přelíčení,“ řekl agentuře RIA Novosti mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin. „Žaloba, kterou podali advokáti Savčenkové, nemá odkladný účinek,“ dodal. Psychiatrické vyšetření je podle Markina obvyklou procedurou.

Advokát Savčenkové Mark Fejgin novinářům řekl, že internace jeho mandantky na moskevské psychiatrii znemožní Savčenkové zúčastnit se líčení o oprávněnosti hospitalizace. Soudní jednání bylo přitom z 26. září přeloženo na pondělí právě proto, aby se ho mohla obviněná zúčastnit.

Moskevský soud však podle agentury RAPSI projednávání stížnosti podruhé odročil, a to na 11. listopadu. Projednávání se odehrávalo za zavřenými dveřmi.

Letkyně Savčenková u ruského soudu:

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...