Lidovky.cz

Mrazivé video. Horolezec natočil pád laviny na tábor na Everestu, obětí přibývá

Svět

  7:24
Káthmándú - Jednomu z horolezců v základním táboře se podařilo zachytil okamžiky sobotního zemětřesení a následné laviny na nejvyšší hoře světa. Německý horolezec Jost Kobusch si stačil útěkem zachránit život. Na Mount Evererestu zahynulo nejméně 17 lidí, celkový počet obětí katastrofy stoupl podle agentury AP na 3726 lidí.

Lavina valící se na stany na Everestu. foto: Youtube.com

Dosud úřady odhadovaly celkově přes 2500 obětí, z toho v samotném Nepálu 2460 zemřelých. Otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v této himálajské zemi od roku 1934, kdy zde při zemětřesení zahynulo 8500 lidí.

Lavina musela být kamenná a ledová, říká o tragédii na Everestu Jaroš

Nepálské ministerstvo vnitra uvedlo, že zraněných je zatím hlášeno více než 6500. Kromě mrtvých v Káthmándú a okolí zemřelo navíc nejméně 17 lidí při sesuvu laviny na Mount Everestu. Další desítky obětí jsou hlášeny v sousedních státech, hlavně na severu Indie a v Tibetu.

České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. Podle posledních informací českého velvyslanectví v Dillí je v Nepálu 194 Čechů a s 26 z nich se jejich blízkým ani diplomatům nepodařilo navázat kontakt. Většina z nich vyrazila na vysokohorské či turistické výpravy do hor, kde není signál.

Situace v Nepálu je kritická, do země už ale po otevření letiště v Káthmándú začala v neděli proudit mezinárodní humanitární pomoc. Sbírky na pomoc obětem zemětřesení vyhlásily i české humanitární organizace, které rovněž uvolnily peníze pro rychlou pomoc nejpotřebnějším.

Tisíce Nepálců zbavených domova se uchýlily do stanů a shánějí potraviny a lékařskou pomoc. Na otevřených prostranstvích v Káthmándú leží nemocní a zranění, kteří se nemohli dostat do zničené místní nemocnice. Lidé se řadí do front na vodu a v několika málo otevřených obchodech není k dostání takřka nic.

V Himálajích leze i exprimátor Bém. Je v pořádku, tvrdí jeho žena

„Jsme zavaleni žádostmi o záchranu a pomoc z celé země,“ řekl agentuře Reuters Dípak Panda z nepálského krizového výboru. Počet obětí bude zřejmě dál stoupat. Záchranáři se nyní pokoušejí dostat se do odlehlých oblastí v horách, zejména do oblasti epicentra zemětřesení, které bylo asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú. „Tamní vesnice běžně postihují sesuvy půdy a není neobvyklé, že kameny zasypou celé vesnice s 200 až 1000 lidmi,“ řekl agentuře AP Matt Darvas z humanitní organizace World Vision.

Do Nepálu už v neděli dorazil čínský záchranářský tým,indická letadla s humanitární pomocí a lékaře i záchranáře vyslaly Francie i Německo. Pákistán vypravuje letoun s polní nemocnicí a do země pošle potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další vybavení.

Vypadněte z těch stanů a vezměte si cepíny, křičel horský vůdce

Evropská komise oznámila v reakci na zemětřesení v Nepálu, že okamžitě uvolní na pomoc tři miliony eur (81 milionů Kč). Země jako Belgie, Finsko, Německo, Řecko, Nizozemsko, Polsko a Švédsko nabídly záchranáře, systémy na čištění vody a další technickou pomoc. Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že je připraven poslat do Nepálu tým, který by posoudil finanční potřeby země.

Muž se snaží identifikovat oběti zemětřesení.
Do základního tábora na Mont Everestu dorazilo prvních šest vrtulníků.

Na Everestu mezitím pokračuje záchrana horolezců uvízlých v táborech 1 a 2 nad základním táborem. Lavina zničila přístupové cesty, proto stovku lidí uvízlých ve výšce vyšší než 6000 metrů musí odvést vrtulníky. 

Zlepšení počasí na Mount Everestu v pondělí umožnilo záchranářům evakuovat z nejvyšší hory světa další desítky horolezců, které postihlo sobotní zemětřesení v Nepálu. Nejméně 18 lidí smetla v sobotu v základním táboře pod Everestem lavina, 60 lidí utrpělo zranění a blíže neupřesněný počet se stále pohřešuje. Na 210 horolezců a jejich nepálských průvodců, kteří na svazích hory zůstali, dopravují do bezpečí vrtulníky, informoval v pondělí zpravodajský server BBC News.

Krádež uchránila devět řeckých horolezců před tragédií v Nepálu

Dřív, než plánovali, se muselo domů vrátit devět řeckých horolezců, které v nepálském hlavním městě Káthmándú okradl jejich místní šerpa. Do Řecka tak odletěli jen den před tím, než ničivé zemětřesení spustilo nejtragičtější katastrofu v historii Mount Everestu, napsala dnes agentura AFP.

„Dorazili jsme minulý týden do Káthmándú a zjistili jsme, že náš šerpa zmizel i penězi, které jsme mu dali," řekl jeden z horolezců řecké veřejnoprávní televizní stanici. „Nahlásili jsme krádež nepálským úřadům a rozhodli jsme se v pátek odletět zpátky do Řecka. Měli jsme vlastně štěstí, ale v táboře na Everestu máme přátele," dodal.

Skupina devíti Řeků a devíti Indů, ke které se měli přidat, lavinu na Mount Everestu přežila, dodala AFP.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.