Lidovky.cz

Hongkong protestuje proti nenasytným Číňanům. Skupují tamní zboží

Svět

  6:00
HONGKONG - Ačkoliv bylo o Hongkongu poslední dobou slyšet hlavně v souvislosti s deštníkovou revolucí, není to jediná věc, která obyvatele tohoto regionu ve vztahu k miliardové Číně zlobí. V posledních měsících přivedli občany opakovaně do ulic také takzvaní paralelní obchodníci - obyvatelé pevninské Číny, kteří překračují hranice jen za účely nákupu.

Osvoboďme Sheung Shui a ochraňme náš Hongkong,“ stojí na letácích. foto: Iva Melíšková, Lidovky.cz

„Lidé z pevninské Číny, kteří přicházejí do Hongkongu, často nejsou turisté,“ vysvětluje Brian, jeden z organizátorů protestní akce, která se konala v jedné z postižených oblastí Sheung Shui předminulý měsíc. V ruce má štos letáků, a co chvíli s nimi mává. „Osvoboďme Sheung Shui a ochraňme náš Hongkong,“ stojí na nich. „Přicházejí, aby tady skupovali zboží denní potřeby a šperky,“ dodává.

Zatýkání podle seznamů. Čekají nás temné časy, říká bojovník za svobodu Hongkongu

V Hongkongu totiž na rozdíl od pevninské Číny nejsou cla ani daně z přidané hodnoty, což činí některé výrobky zde levnější. Paralelní obchodníci proto několikrát týdně překračují hranice, aby dané produkty nakoupili a pak je s vyšší sazbou prodali zpátky v Číně. Tím však tlačí nahoru ceny v Sheung Shui a dalších částech Nových Teritorií, oblasti u hranic s pevninskou Čínou, která je náporem čínských obchodníků nejvíce ovlivněna. Což se místním pochopitelně nelíbí.

Mléko bez příměsi jedu

Čínští obchodníci přitom nepřekračují hranice jen kvůli cenám. Mají zájem i o konkrétní, z jejich úhlu pohledu kvalitnější, zboží. Jedním z nich je mléko v prášku, komodita, kterou se Číňané neodvažují nakupovat doma. V minulosti totiž vypukl skandál, když zdravotníci odhalili, že prášek, který se zde prodává, je smíchán se životem ohrožujícím melaminem. Nynější nával čínských obchodníků však způsobil, že mléka v prášku se nedostává ani obyvatelům Hongkongu.

V neposlední řadě pak mají příliv paralelních obchodníků na svědomí také sociální sítě, konkrétně čínská obdoba Facebooku, sociální síť Weibo. Právě na ní se údajně objevují inzeráty, že je Hongkong nejlepším místem pro nákupy.

Hongkong jako nákupní centrum

Dle statistik hongkongské vlády jen za rok 2014 překročilo hranice téměř 47 milionů návštěvníků z Čínské lidové republiky. Přesné údaje, kolik z nich přišlo pouze nakupovat, neexistují, jisté však je, že číslo je vysoké. „Hongkong je pro ně jedno velké nákupní centrum,“ stěžuje si Brian. Ačkoliv sám v Sheung Shui nebydlí, zkušenosti s čínskými obchodníky, tak jako většina obyvatel Nových Teritorií, má také. Proto se také rozhodnul zapojit do protestů. ̈

Těmi se snaží dosáhnout aspoň toho minimálního, totiž aby vláda přestala...
Výrazně aktivnější však skupina začala být před necelým rokem a za tu dobu...

Za demonstracemi stojí North Parallel Imports Concern Group, skupina, která vznikla již před třemi lety. Výrazně aktivnější však začala být před necelým rokem a za tu dobu uspořádala již 12 protestních akcí. Těmi se snaží dosáhnout aspoň toho minimálního, totiž aby vláda přestala problém ignorovat.

Demonstrantka z Hongkongu: Rozejděte se, nebo budeme střílet, hrozila nám policie

Netají se ani jasnou představou, jak celý problém vyřešit: tedy zrušením vícenásobného vstupního víza, které mohou obyvatelé Čínské lidové republiky získat. „Spousta obyvatel pevninské Číny nemá žádný limit pro vstup do Hongkongu,“ potvrzuje Brian. Tento krok by tak pravděpodobně pomohl zmírnit napětí, které už beztak mezi obyvateli této téměř autonomní jednotky a lidmi z pevninské Číny existuje po mnoho let.

Prozatím však tenze spíše roste. Dokládá to i fakt, že jen od začátku roku se v Nových Teritoriích protestovalo pětkrát. Jedna z únorových demonstrací dokonce eskalovala do té míry, že policie použila slzný plyn. Ani to však demonstranty neodradilo a ve svém boji pokračují i nadále. Jak dlouho ale ještě? Brian má jasnou vizi: „Budeme pokračovat, dokud vláda neomezí udělování vícenásobných vstupních víz,“ říká odhodlaně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.