Lidovky.cz

Vyšetřovatelé o MH17: Boeing sestřelila raketa Buk, posádka zemřela okamžitě

USA

  13:34aktualizováno  16:18
HAAG/MOSKVA - Nizozemští vyšetřovatelé v úterý oznámili, že malajsijský boeing MH17 sestřelila loni nad ukrajinským Donbasem raketa Buk ruské výroby odpálená z blíže neupřesněného území drženého proruskými rebely na východě země. Materiál se zabývá pouze příčinami katastrofy, o viníkovi má později rozhodnout souběžná policejní expertiza.

Rekonstrukce sestřeleného letadla před tiskovou konferencí o výsledcích vyšetřování pádu letu MH17. foto: Reuters

Nizozemští vyšetřovatelé zároveň sdělili, že raketa typu země-vzduch explodovala ani ne metr od letadla. „Letoun MH17 se zřítil po výbuchu hlavice vně letadla vlevo od kokpitu,“ řekl šéf vyšetřovatelů Tjibbe Joustra. Výbuch prý okamžitě zabil tři členy posádky v kokpitu a zbytek posádky a cestující podle vyšetřovatelů zemřeli kvůli dekompresi, nedostatku kyslíku, extrémní zimě, silným vzdušným proudům nebo létajícím předmětům. „Nemůžeme ale vyloučit, že někteří pasažéři byli při vědomí“ během pádu, který trval 60 až 90 vteřin, uvedli vyšetřovatelé.

KOMENTÁŘ K TÉMATU:

Vyšetřovatelé podle agentury AP identifikovali území o rozloze 320 kilometrů čtverečních, odkud byla raketa vypálena. Dotaz ohledně přesného místa odpalu ale nechtěli komentovat, nicméně příslušná oblast byla podle nich v červenci 2014 v rukou rebelů.

Tjibbe Joustra, šéf of the Dutch Safety Board, mluví o vyšetřování pádu letu...
Tjibbe Joustra, šéf Dutch Safety Board, prezentuje výsledky vyšetřování...

RUSKO: ZPRÁVA JE ZAUJATÁ

  • Zatímco USA považují dokument nizozemských vyšetřovatelů za důležitý milník ve snaze pohnat k odpovědnosti ty, kdo za toto letecké neštěstí mohou, Moskva označila zprávu za zaujatou.
  • "Naše hodnocení se nemění: letoun MH17 byl sestřelen raketou země vzduch odpálenou z území, jež na východě Ukrajiny kontrolovali (proruští) separatisté," uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Ned Price.
  • Rusko v reakci na nizozemskou zprávu o příčinách katastrofy uvedlo, že "není důvod tvrdit, že letadlo bylo sestřeleno z území ovládaného povstalci", napsala agentura Reuters. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova je "politováníhodné, že i přes opakované snahy Ruska zorganizovat vyšetřování tak, aby bylo komplexní a nezaujaté... jde o jasnou snahu dělat zaujaté závěry a plnit politické zadání".

Ruská zbrojovka Almaz-Antej, která rakety Buk vyrábí a která svou vlastní verzi události představila dnes ještě před Nizozemci, ale tvrdí, že nizozemská zpráva se mýlí pokud jde o přesný typ rakety i místo, odkud byla odpálena. Ukázala to „rekonstrukce zásahu letadla v reálných podmínkách“, řekl na úterní tiskové konferenci generální ředitel koncernu Jan Novikov. Zopakoval své dřívější tvrzení, že raketa byla odpálena z vesnice kontrolované ukrajinskou armádou a že jde o starší typ, který ruská armáda už nevlastní.

Kyjev a jeho západní spojenci obviňují z útoku povstalce vyzbrojované Moskvou či přímo ruskou armádu. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes na úvod zasedání vlády řekl, že sestřelení letadla bylo „operací ruských tajných služeb“. Rusko už dříve varovalo před unáhlenými závěry; podle něj je nejpravděpodobnější příčinou katastrofy raketový útok ukrajinského bojového letounu.

Ruské rakety typu Buk podle některých tvrzení údajně používali proruští povstalci, ve výzbroji ji ale má i ukrajinská a ruská armáda.

INFOGRAFIKA: Jak funguje systém Buk

Nizozemci svou zprávu krátce před oficiálním zveřejněním představili příbuzným obětí. Otec jednoho z cestujících agentuře AP řekl, že pasažéři podle zprávy zemřeli téměř okamžitě. Emočně vypjatý moment nastal podle něj ve chvíli, kdy příbuzní uviděli animaci zásahu. Na tiskové konferenci pak vyšetřovatelé ukázali novinářům části pilotní kabiny a byznys třídy, které sestavili z trosek, z nichž většina byla pokroucená a plná otvorů.

Nizozemská zpráva se zabývá pouze příčinami katastrofy, o viníkovi má později rozhodnout souběžné policejní šetření. Letoun byl v polovině loňského července sestřelen nad územím válkou zmítaného Donbasu, v troskách zahynulo 298 lidí, z toho asi dvě třetiny Nizozemců.

Katastrofa letu MH17

  • Malajsijský boeing z letu MH17 se loni 17. července zřítil u ukrajinské vesnice Hrabove v Doněcké oblasti na území ovládaném proruskými vzbouřenci na východě Ukrajiny.
  • Na palubě bylo celkem 298 lidí (283 cestujících a 15 členů posádky) z deseti zemí, z toho 193 Nizozemců. Neštěstí nikdo nepřežil. Kromě Nizozemců se na palubě letounu nacházeli rovněž občané Austrálie, Británie, Malajsie, Belgie, Kanady, Indonésie, Německa, Nového Zélandu a Filipín.
  • Letoun na trase Amsterodam - Kuala Lumpur byl podle dosavadních informací pravděpodobně sestřelen raketou země-vzduch z výšky deseti kilometrů. Odstartoval z amsterodamského mezinárodního letiště Schiphol ve čtvrtek 17. července v 12:14 SELČ, zřítil se asi po třech hodinách letu v 15:25 SELČ.
  • Černé skříňky z letounu, které zaznamenávají hlasovou a datovou komunikaci posádky s letovými dispečery a zachycují i veškeré zvuky v pilotní kabině, se nejprve dostaly do rukou vzbouřenců, kteří je 22. července, asi tři dny po nalezení, předali malajsijským vyšetřovatelům. Skříňky byly lehce poškozené, jejich záznamové nosiče ale byly údajně neporušené. Ve stejný den povstalci ustoupili mezinárodnímu tlaku a vypravili z povstaleckých území vlak s těly obětí katastrofy.
  • Analýzou černých skříněk se zabývá specializované pracoviště britského ministerstva dopravy v jihoanglickém Farnborough.
  • Na místo havárie se nejdříve kromě povstalců dostali pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kterým ale povstalci a boje zpočátku přístup omezovali. Později na místo dorazili i nizozemští a australští experti, což jim umožnilo zastavení bojů.
  • Objevily se i zprávy o rabování na místě tragédie a o manipulaci s troskami ze strany povstalců. Australská média například letos v červenci zveřejnila dosud neznámé video pořízené bezprostředně po pádu boeingu, které zachycuje nejspíše proruské separatisty při plenění zavazadel cestujících uprostřed dýmajících trosek.
  • Nizozemsko a Malajsie a také Británie nyní usilují o zřízení speciálního soudu OSN, který by soudil odpovědné za sestřelení boeing. Proti vždy vystupovalo Rusko, které na konci července vetovalo v Radě bezpečnosti OSN návrh na zřízení tribunálu. Návrh podpořilo 11 členů RB OSN, Čína, Angola a Venezuela se hlasování zdržely.

Oběti tragédie letu MH17. Na palubě malajsijského letadla bylo 298 lidí, nikdo z nich sestřelení boeingu nepřežil.

Vyšetřování a postoje zainteresovaných stran

  • Ukrajina a Spojené státy tvrdí, že malajsijský boeing sestřelili separatisté raketou Buk dodanou z Ruska, zatímco Moskva z neštěstí obviňuje ukrajinskou armádu. „Vysoce vyspělá zbraň, která sestřelila letadlo, se mohla do rukou teroristů dostat jedině z Ruska. To se nemohlo stát bez účasti, bez přímého rozkazu z nejvyššího politického vedení sousedního státu,“ prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko v projevu k výročí tragédie. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v úterý řekl, že sestřelení letadla bylo „operací ruských tajných služeb“.
  • Jelikož dvě třetiny z obětí tvořili Nizozemci, vyšetřování vedou nizozemští vyšetřovatelé, kteří podle očekávání oznámili, že letoun sestřelila raketa Buk odpálená z východní Ukrajiny. Policejní vyšetřování, které organizuje nizozemská prokuratura, má skončit letos v prosinci, podle některých zdrojů ale možná až v polovině příštího roku.
  • Moskva letos v květnu zveřejnila zprávu, podle níž byl letoun sestřelen raketou Buk, ale vypálenou z území kontrolovaného ukrajinskou armádou. Rusko do té doby sestřelení raketou Buk odmítalo a tvrdilo, že letoun mohla zasáhnout raketa vypálená z ukrajinského bojového letounu, který prý v kritické době v oblasti operoval. Údajné důkazy, jimiž Moskva své tvrzení dokládala, označili západní odborníci za pochybné. Za zcela vyloučenou považuje ruská analýza možnost, že by letadlo zasáhla raketa Buk odpálená z okolí města Snižne, které ovládají povstalci. Takový výklad se opakovaně objevoval v informacích ukrajinských a západních médií. Raketa prý byla vypálená z pozic jižně od obce Zaroščenske, kde se prý nalézaly ukrajinské síly.
  • V minulých dnech se objevily nepotvrzené informace, že v tělech mrtvých pasažérů byly nalezeny úlomky rakety Buk.
  • Také ruský výrobce protiletadlových raket Almaz-Antej letos v červnu uvedl, že boeing sestřelila starší verze rakety Buk, které již firma dávno nevyrábí, avšak které se stále nalézají v ukrajinské výzbroji. Společnost se chystá vydat vlastní vyšetřovací zprávu, která má podpořit ruskou verzi tragických událostí.
  • Se svou verzí přišla i ukrajinská kontrarozvědka SBU, podle které stroj mohli sestřelit ukrajinští vojáci, kteří po březnové ruské anexi Krymu přeběhli na ruskou stranu. SBU také po pádu letounu zveřejnila údajné rozhovory mezi povstaleckými veliteli a také mezi údajným ruským agentem a důstojníkem ruské armádní rozvědky GRU, z nichž má podle SBU vyplývat odpovědnost kozáků bojujících na straně povstalců za sestřelení civilního letadla, který si údajně spletli s armádním letounem. Pravost nahrávky zatím nebyla objektivně posouzena.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.