Lidovky.cz

Teroristé IS udeřili v Paříži na šesti místech. Zemřelo 128 lidí

Svět

  7:21aktualizováno  11:08
PAŘÍŽ - UVNITŘ VIDEO Paříž se v pátek večer stala terčem bezprecedentního teroristického útoku: při sérii násilných incidentů, při nichž zněla střelba i výbuchy bomb přišlo o život přinejmenším 128 lidí, uvedl Le Figaro. Asi 80 z nich zahynulo v koncertní síni Bataclan. Podle Milana Chovance by mezi oběťmi měl být jeden Švéd. O českých občanech na místě zprávy nejsou.

Oběti teroristického útoku leží před restaurací La Bell Equipe v Paříži. foto: APČTK

Počet zraněných je přinejmenším 180, z toho 99 těžce. Prezident François Hollande po zasedání krizového štábu vyhlásil výjimečný stav, který má platit po celém území Francie. Zároveň se rozhodl zpřísnit kontroly na francouzských hranicích. Zvlášť mimořádná bezpečnostní opatření platí pro oblast pařížské aglomerace.

Francouzský policista odvádí zkrvaveného muže od koncertního sálu Bataclán.
Francouzští policisté vybavení ochrannými štíty se shromažďují poblíž...

Hollandea musela evakuovat ochranka ze stadionu Stade de France, kde se právě konal přátelský fotbalový zápas mezi Francií a Německem. Tento krok následoval poté, co v komplexu došlo k několika explozím.

Celkem šest útoků

Francouzské úřady následně potvrdily, že v Paříži došlo celkem k šesti útokům. Celkem 18 lidí bylo zabito na třídě Charonne a 14 v ulici Alibert, kde bylo otevřeno hodně restaurací s rychlým občerstvením. Pět osob také zahynulo v ulici Fontaine-au-Roi. Čtyři lidé pak zahynuli při pumových útocích u fotbalového stadionu. Tři z nich ale byli údajně atentátníci, přičemž nejméně dva z nich spáchali sebevražedný atentát.

Hrozivý teror v Paříži. Policie útočníky zastřelila, v sále našla 100 mrtvých, další umírali na ulicích

Pařížská prefektura vyzvala obyvatele aglomerace, aby zbytečně nevycházeli z domovů. Úřady také uzavřely několik linek metra. V sobotu zůstanou zavřené rovněž veškery školy, univerzity a muzea v Paříži. Letiště podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse zůstanou otevřená. V provozu by měla zůstat také železniční doprava. Na sociální síti Twitter se ale objevila informace, že pařížské letiště Orly je uzavřené.

Oběti z Bataclanu

V koncertní síni Bataclan zadržovali útočníci desítky návštěvníků jako rukojmí, celkem v ní původně bylo na 1500 lidí. Policie do budovy zhruba půl hodiny po půlnoci vtrhla. Tři útočníci se stihli odpálit, jednoho policie zabila. Podle očitých svědků předtím atentátníci při střelbě do davu provolávali „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký). Počet obětí je přinejmenším 80.

Drastické záběry. Video pořízené u koncertního sálu Bataclan.


Images de la fusillade au Bataclan by lemondefr

Na místo nejtragičtějšího ze série útoků dorazili po skončení policejního zásahu i prezident Hollande, premiér Manuel Valls a ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Hollande slíbil, že Francie povede „nemilosrdný“ boj proti terorismu. Útok označil za „zvěrstvo“ a „barbarství“.

Vystupující kapela Eagles of Death Metal

Americká kapela Eagles of Death Metal byla uprostřed svého evropského turné, na němž propagovala své čtvrté album, když na pařížský koncert do haly Bataclan přišli kromě 1500 fanoušků také čtyři teroristé. Členové kapely masakru ve slavné koncertní hale unikli, informovala dnes agentura AFP.

Manželka bubeníka Juliana Doria sdělila listu The Washington Post, že jí muž telefonoval, aby ji ujistil, „že mě miluje a že je v bezpečí“. Všem, kdo byli v okamžiku útoku na jevišti, se podle ní podařilo utéct. To potvrdila i Doriova matka, které syn rovněž telefonoval.

Skupina, která je známá také pod zkratkou EODM, vznikla v 90. letech v Kalifornii. Založili ji dva přátelé Jesse Hughes a Josh Homme, kteří jsou také jedinými stálými členy kapely. Texty jejich písní jsou podle agentury AFP psány v duchu sexu, drog a rock’n’rollu.

Hughesova matka agentuře Reuters potvrdila, že její syn útok přežil a je velmi „otřesen“. Nemůže prý ale potvrdit, že přežili všichni, neboť ve vzniklém chaosu se kapela a její doprovod oddělili. Josh Homme údajně na koncertu nehrál. „Stále se snažíme zjistit, zda jsou všichni členové skupiny a doprovodu v pořádku a kde se nachází. V myšlenkách jsme se všemi lidmi postiženými touto tragickou situací,“ stojí na facebookovém profilu skupiny.

Ve francouzských médiích se už objevily spekulace, že tvorba kapely mohla být jedním z důvodů, proč si útočníci vybrali právě tento koncert. Jiná média dávají výběr místa útoku do souvislosti hlavně se známostí a velikostí koncertní haly.

Role sociálních sítí

Klíčovou roli při reakcích na teroristické útoky v Paříži hrají internetové sociální sítě. Pařížané je například používají ke sdílení soustrasti, na síti Twitter pak lidé prostřednictvím hashtagu #PorteOuverte (Otevřené dveře) nabízeli ve svých domovech útočiště těm, kteří se ve francouzském hlavním městě ocitli v úzkých. Hashtagy #PrayForParis (Modlete se za Paříž) a #ParisAttacks (Pařížké útoky) zase slouží k vyjadřování solidarity, píše list Financial Times.

Facebook krátce po útocích aktivoval systém Safety Check, který má uživatelům nacházejícím se v Paříži umožnit, aby informovali své přátele o tom, že jsou v bezpečí. Systém, který se již dříve používal při přírodních katastrofách, tak byl poprvé použit při neštěstí způsobeném lidmi.

Češi mezi oběťmi pravděpodobně nejsou

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová ČTK sdělila, že ministerstvo v tuto chvíli nemá informace, že by mezi oběťmi útoků v Paříži byli čeští občané. Ministerstvo zahraničí je v kontaktu s českou ambasádou v Paříži a situaci, která je zatím velmi nepřehledná, nepřetržitě sleduje.


Attentas à Paris: Que s'est-il passé au Stade... by 20Minutes

Solidarita světových státníků

Zděšení nad útoky a solidaritu s francouzským lidem vyjádřila řada světových státníků. Americký prezident Barack Obama je označil za ohavný pokus o terorizování nevinných civilistů. Zděšení a solidaritu s francouzským lidem vyjádřili také britský premiér David Cameron, německá kancléřka Angela Merkelová či generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Kreml označil atentáty za „nelidské“. Solidaritu slíbil Francii také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Český premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil soustrast pozůstalým obětí.

Útoky nastaly v době, kdy Francie zavádí zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí o globálním oteplování, která začíná za dva týdny. Zástupce Paříže řekl, že je ještě brzy vyhodnotit incidenty jako koordinované teroristické útoky, i když všechno tomu nasvědčuje.

Místa útoků

Koncertní síň Bataclan: Hudební klub na bulváru Voltaire je jedním z nejznámějších v Paříži. V pátek hostil koncert kalifornské rockové skupiny Eagles of the Death Metal, její členové jsou podle všeho v pořádku. Útok v klubu si vyžádal vůbec nejvíce obětí (85), převážně mladých lidí. Čtyři teroristé zahájili nejdříve palbu na návštěvníky kaváren před klubem, poté uvnitř rozpoutali "krvavou lázeň"; vyhodili se do povětří.

Stadion Stade de France: Sebevražedné útoky se podle policie odehrály poblíž dvou vchodů do stadionu a u přilehlé restaurace McDonald’s. Zahynuli zřejmě čtyři lidé, z nichž tři byli údajně atentátníci. Ve sportovní aréně pro 80 tisíc lidí se právě odehrával přátelský fotbalový zápas Francie-Německo. Na akci byl přítomen i francouzský prezident François Hollande, kterého evakuovala ochranka.

La Belle Equipe: V prostorách pouliční kavárny a japonské restaurace na Rue de Charonne zemřelo po útoku zřejmě 19 lidí.

Bar Le Carillon a restaurace Le Petit Cambodge: V prostorách baru a blízké kambodžské restaurace na Rue Alibert s rychlým občerstvením si střelba teroristů vyžádala 13 obětí.

Avenue de la République: Po útocích zemřelo pět lidí.

Bulvár Beaumarchais: Jedna oběť střelby teroristů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.