Lidovky.cz

Zachraňte tygry, velí Putin. Jenže čínské peníze jsou silnější než strach

Vladimír Putin

  16:00
VLADIVOSTOK/PRAHA - Lovci se roztáhnou do rojnice a kráčejí mezi řekami Velká a Malá Kedrovka. Místo, kam se snaží nahnat vysokou, se zmenšuje. Spolu s kopytníky se v pasti ocitá tygr. Právě si pochutnává na kanci. Je vyrušen. Není divu, že se největší kočka na planetě parádně naštvala.

Putin s uspaným tygrem ussurijským. foto: Reuters

Muž měl štěstí. Tygr se na něj sice vrhnul, poranil mu hlavu a krk, ale pak se zarazil. Možná po kanci na člověka neměl chuť.

Majestátně se otočil a ladnými pohyby zmizel. Snad vycítil, že tenhle chlapík ho vůbec zabít nechtěl. Nebyl to pytlák. Legálně se chystal k odstřelu vysoké. Jenže 5. ledna tohoto roku se sám málem stal obětí jiného „lovce“.

Putinovi tygři terorizují Čínu. Napadají farmy, vybíjejí kozy i drůbež

Asi nejkrásnějšího symbolu Ruska – amurského tygra. „Pokud o něj přijdeme, ztratíme unikátní symbol naší země,“ říká hlas moderátora v propagačním videu o tomto vzácném zvířeti. Ochrannou ruku nad šelmou drží dokonce sám ruský prezident Vladimir Putin. Přesto to možná nebude stačit. Tento druh tygra žijící na východní Sibiři je na pokraji vymření.

Amurští tygři na pokraji zkázy.

Naporcovat a prodat

Lovec, který se tento týden v Přímořském kraji v mysliveckém revíru Něžinskoje málem stal obětí tygra, ze strachu přece jen vystřelil. Nejdřív čtyřikrát do vzduchu, ale tím jen šelmu rozčílil. A tak vypálil na zvíře. Naštěstí oba střet přežili – lovec skončil v nemocnici, zvíře si líže rány samo. Bohužel, tato příhoda je spíš výjimečná. Většinou na tygra střílejí lidé cíleně, ve snaze ho zabít a prodat vše, co se prodat dá. Není toho málo.

Mnohem hůř než zraněný dospělý samec dopadl čtyřměsíční tygří junior – jedno ze dvou mláďat, které našli ochránci přírody v Chasanském okrese na jihu Přímořského kraje. Přišel o život. I tentokrát šlo o výjimečný případ. Lidé ho totiž nechtěli zabít, ale zachránit. Dopotácel se zcela vyčerpaný z vlastní vůle k lidskému obydlí. Naštěstí natrefil na člověka, který ho předal do centra rehabilitace a reprodukce tygrů v obci Alexejevka. Za ním dorazil i jeho sourozenec. Přežilo ale jen jedno z mláďat. Zdá se, že matka tygříky opustila. Nebo uhynula. Nebo ji někdo zastřelil.

Pytlák je tím faktorem, který zřejmě způsobí, že tygr žijící pouze v ruské tajze v okolí řek Amur a Ussuri zůstane k vidění jen na fotografiích.

Chodící lékárna necitlivého člověka

K vymírání tohoto majestátního zvířete přispívá i další necitlivá činnost člověka, jako je těžba dřeva a jiných surovin. To také způsobuje úbytek zvěře, kterou se tygr živí. Takže, pokud ho nevystřílejí pytláci, má ještě šanci chcípnout hladem.

Rusové i díky výjimečnému zájmu prezidenta Putina věnují záchraně tohoto druhu obrovské úsilí. Putin tygry miluje asi ze všech zvířat nejvíc – jsou nejsilnější a nejdravější. Ekologové dostali těžký úkol – zvýšit počet kusů tygra ze současných 520 na 700 v roce 2022. V Centru pro výzkum a zachování populace amurského tygra to pokládají za reálné. Centrum vzniklo za podpory Kremlu a má dokonce i horkou linku, kam může zavolat každý, kdo řeší neodkladnou záležitost spojenou s tygrem – pokud tedy stačí vytočit číslo. Ovšem mnohem častěji než napadení člověka tygrem je napadení tygra člověkem. A šelma si o pomoc nezatelefonuje.

Tygr má smůlu. V čínské medicíně patří mezi zvířata s největším léčebným účinkem. Bohužel, aby byl lidstvu prospěšný, musí být nejdřív mrtvý. Čínský trenér ruského fotbalového klubu Spartak, lékař Lju Chun-šen, pokládá tygra za chodící lékárnu. Nedávno uvedl, že nejdůležitější jsou kosti. Své tygry si Číňané už skoro vystříleli v 70. letech minulého století. Od té doby se ceny za léky z tygřích ingrediencí mnohonásobně zvýšily. Hlavním zdrojem pro čínské alchymisty je nyní tygr amurský.

Sami Číňané v Rusku šelmy neloví. Je to krajně riskantní. Ani ne tak kvůli agresivitě zvířete, ale protože hon na pytláky vede sám prezident Putin. A tak si pytláctvím vydělávají Rusové, kteří pak už rozporcované zvíře Číňanům prodávají – dodají na přání kostru nebo kůži, popřípadě obojí i s tesáky. Nemusí kvůli tomu jezdit do sousední Číny. Obchodníci s tygřími kostmi si do Ruska zajedou sami, ostatně východní Sibiř je Číňanů plná, a na rozdíl od tygrů jich každým rokem přibývá.

Vladimir Putin pózuje s uspaným tygrem
Vladimir Putin nasazuje spící tygřici obojek

Maso, které vrátí sílu

V současnosti se za kostru šelmy platí 50 tisíc rublů, což je nehorázně málo. Za kůži dostane pytlák 100 tisíc rublů. Číňané si mnou ruce – doma prodají kilo tygřích kostí za dva tisíce dolarů a kůži za 30 tisíc USD. Kosti se melou na prášek. „Není nikým potvrzeno, že tento ,lék‘ má nějaké účinky,“ říká náčelník zvláštní inspekce v Přímořském kraji Vitalij Timčenko. Maso většinou zůstává v Rusku. Na zmar nepřijde.

Nedávno byly ve dvou moskevských restauracích nalezeny chladničky nacpané tygřím a medvědím masem, o které hosté jevili mimořádný zájem. V jihovýchodní Sibiři platí nepsané pravidlo, že maso tygrů smějí jíst jen lovci, kteří si na zvíře troufnou, nebo vážení staří lidé, kterým vrátí sílu.

Jeden z nejznámějších černých trhů s medvědími tlapami, mrtvými žábami, které prý pomáhají dožít se sta let, a tygřími kostrami je v městě Čita, u hotelu Turist. Ví o něm i policie. V místních novinách se objevují inzeráty s nabídkou částí zvířecích těl. Vzácné rostliny včetně ženšenu se zase prodávají ve Vladivostoku.

I když má ochránce přírody prezident Putin s Číňany nadstandardní vztahy, tygři a žáby předmětem mezistátních jednání zřejmě nejsou. Přitom záchrana amurského tygra je jedním z tzv. zvláštních projektů Vladimira Putina. Hlavním výsledkem prezidentského dohledu jsou zatím přísnější tresty pro ruské pytláky – v roce 2014 soud poprvé muže, který zastřelil tygří samici, poslal na dva a půl roku do trestanecké kolonie. Čínské peníze jsou ale silnější než strach – útoky na tygry pokračují. Naposledy vloni v srpnu bylo v Chabarovském kraji zastřeleno tygří mládě. Pachatel nebyl dopaden.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.